google

  metale, aluminium, stal, obróbka

  Kursy walut 18.09.2019
  1 USD
  3.9322
  -0.009
  1 EUR
  4.3419
  0.0009
  1 CHF
  3.9499
  -0.015
  1 GBP
  4.8953
  0.0071
  1 RUB
  0.0610
  -0.0004
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Abplanalp i Mitsubishi. Doskonała harmonia.

  To trochę paradoks, że zjeździwszy świat wzdłuż i wszerz w poszukiwaniu ciekawych informacji o koncernie Mitsubishi, na najciekawsze informacje natknąłem się w Polsce. Ale nie uprzedzajmy faktów.

  Po raz pierwszy wsiadłem do samochodu marki Mitsubishi (a raczej: wsadzono mnie) kiedy miałem rok. Był to prawie nowy, srebrny Galant. Moi rodzice mieszkali wtedy w Hamburgu. Ja sam oczywiście tego nie pamiętam, ale zdjęcia nie kłamią. Potem w mojej rodzinie nie było innych samochodów, a i ja doskonale pamiętam mój pierwszy samodzielnie kupiony samochód. Mitsubishi Eclipse z 1989 roku. To było coś. Auto zaledwie kilka lat młodsze ode mnie.

  Te samochody maja wielu fanów, ale ja uważam się za szczególnego. Dlatego zaraz po studiach postarałem się o staż w Japonii, oczywiście u mojego ukochanego producenta i tam dopiero zrozumiałem, czym w rzeczywistości jest ten koncern.

  Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że Mitsubishi w pierwszej kolejności  - już w 1870 roku - zajęło się transportem morskim. Zaczęło się od dzierżawy trzech starych parostatków, a już kilka lat później flota spod znaku trzech rombów liczyła ponad 30 maszyn. Nim jeszcze pojawiły się pierwsze zyski, pan Yataro Iwasaki - założyciel firmy rozwijał kolejne projekty. Po co kupować statki, skoro można je samemu budować w wynajętej od rządu stoczni Nagasaki? Po co kupować węgiel, skoro można kupić całe kopalnie i węgiel wydobywać samemu, a nadwyżki sprzedać po dobrej cenie?

  Abplanalp i Mitsubishi. Doskonała harmonia.

  Po śmierci pana Iwasaki, firma pozostała w rękach jego rodziny. Kolejne pokolenia wciąż rozwijały rodzinny biznes, który wkrótce składał się już z 70 przedsiębiorstw, które zajmowały się między innymi wydobywaniem surowców, usługami bankowymi, nieruchomościami, handlem i wieloma innymi zagadnieniami. A wszystko w zgodzie z kluczowymi wartościami, które wypracował i wdrożył Yataro Iwasaki.

  Krótko po wojnie, wskutek prowadzonej wówczas w Japonii polityki decentralizacji władzy gospodarczej holding został rozwiązany i przekształcił się w niezależne firmy. Większość z nich nadal jednak korzystała z nazwy Mitsubishi i charakterystycznego symbolu marki. W ten sposób powstały między innymi Mitsubishi Motors, Mitsubishi Bank, czy Mitsubishi Electric. I choć są to podmioty niezależne, czerpią ze wspólnej historii i wypracowanej przez dziesięciolecia kultury korporacyjnej.

  O większości z wyżej wymienionych już kiedyś pisałem. Badanie dziedzictwa pana Iwasaki stało się w pewnym sensie moim hobby, choć również sposobem na życie. Od 10 lat piszę teksty o firmach spod znaku Mitsubishi. W ostatnich latach skupiłem się głównie na Mitsubishi Electric, bo to chyba najprężniej rozwijająca się spółka byłego holdingu. Trudno byłoby wymienić wszystkie produkty, jakie wytwarza, bo z jednej strony jest to sprzęt audiowizualny, ze szczególnym uwzględnieniem telewizorów, z drugiej strony specjalistyczne windy montowane w najwyższych budynkach świata, a z trzeciej zaawansowana automatyka produkcyjna. Roboty, pompy cieplne, klimatyzatory, systemy zasilające dla rozmaitych urządzeń, systemy łączności radiowej i satelitarnej i wielu innych.

  Źródło:
  Abplanalp Sp. z o.o.
  Artykuł został dodany przez firmę

  Abplanalp Sp. z o.o.

  Abplanalp Sp. z o.o. to jedna z największych firm w Europie Środkowej od 37 lat dostarczająca nowoczesne technologie światowych producentów w zakresie obróbki metali.

  » Zapoznaj się z ofertą firmy
  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.