google

  metale, aluminium, stal, obróbka

  Kursy walut 16.08.2019
  1 USD
  3.9281
  0.0391
  1 EUR
  4.3543
  0.008
  1 CHF
  4.0093
  0.0169
  1 GBP
  4.7713
  0.0787
  1 RUB
  0.0596
  0.0001
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Oznaczenia na farbach przemysłowych

  Oznaczenia na farbach przemysłowychSystemy oznaczeń na farbach przemysłowych mają w szybki i jasny sposób informować o produkcie i jego właściwościach. W związku z tym stosuje się ujednolicone znaki, etykiety i piktogramy ustalone przez wyznaczone do tego instytucje.

  Farby przemysłowe należą do tej grupy produktów, które wymagają szczególnych środków ostrożności. Dlatego ich klasyfikacja pod względem możliwych zagrożeń jest koniecznością. Służy to opracowaniu odpowiednich procedur zapobiegających negatywnym skutkom niewłaściwego stosowania produktów.

  Globalnie Zharmonizowany System Klasyfikacji i Oznakowania Chemikaliów.

  Oznaczenia na farbach przemysłowych to kluczowy element etykiety. Służący ochronie zdrowia i życia oraz środowiska. Jest to czarny znak na białym tle w czerwonej ramce. Zgodnie z rozporządzeniem unijnym CLP o farbach i środkach chemicznych na etykiecie powinno znajdować się oznaczenie typu:

  • Danger - informacja o najwyższym zagrożeniu
  • Warning - informacja o mniejszym stopniu zagrożenia

  Wcześniej używano nazwy Toxic (toksyczne) lub Harmful (szkodliwe).

  Najnowsze oznaczenia są wprowadzane w oparciu o Globalnie Zharmonizowany System Klasyfikacji i Oznakowania Chemikaliów. Co ma służyć ujednoliceniu oznakowań, tak by natychmiastowo komunikowały o stopniu niebezpieczeństwa. Zasady Global Harmonised System są uaktualniane zgodnie z najnowszymi badaniami i ustaleniami. Dokument zawierający informacje o GHS nazywany jest “Fioletową Księgą”.

  Nowy system oznaczeń z dnia 1.06.2015 klasyfikuje zagrożenia fizyczne i zagrożenia dla zdrowia i dla środowiska. Nowe oznakowania dotyczą zagrożeń związanych z substancjami wybuchowymi, samoreaktywnymi, łatwopalnymi, utleniającymi, gazami pod ciśnieniem, substancjami żrącymi korodującymi metale. Na nowo oznaczono również rodzaje zagrożeń: toksyczność ostra, działanie drażniące, rakotwórczość, działanie żrące na skórę oraz zagrożenie ostre lub przewlekłe dla środowiska.

  Znaki jakości

  Poza oznaczaniem farb przemysłowych pod względem zagrożenia istnieją również oznaczenia krajowe i międzynarodowe, świadczące o jakości i ekologiczności produktu.

  • Atest PZH (Polskiego Związku Higieny)
  • Niebieski Anioł - der Blaue Engel
  • Ecolabel
  • E.L.F. - Emission Lösemittel Frei
  • TÜV SÜD
  • RAL

  O wysokiej jakości produktów świadczy również współpraca z renomowanymi instytutami badawczymi. Przykładem jest tu firma produkująca farby przemysłowe marki Visto.

  Warto zwrócić uwagę na to, że farby przemysłowe Visto powstają w oparciu o współpracę z Instytutem Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników w Gliwicach, Instytutem Badawczym Dróg i Mostów w Warszawie oraz Instytutem Kolejnictwa w Warszawie. Tego typy współpraca jest potwierdzeniem dbałości o sposób i jakość produkcji.

  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.