google

  metale, aluminium, stal, obróbka

  Kursy walut 17.07.2019
  1 USD
  3.8038
  0.0171
  1 EUR
  4.2644
  0.0062
  1 CHF
  3.8434
  -0.0041
  1 GBP
  4.7175
  -0.0039
  1 RUB
  0.0605
  0.0002
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Fazowanie otworów od spodu w NX CAM

  Wśród wielu nowości NX CAM, pojawiła się także operacja służąca do fazowania otworów po przeciwnej stronie części niż wrzeciono. Artykuł ten zaprezentuje sposób przygotowania i przeprowadzenia tej operacji.

  Jak przebiega fazowanie otworów od spodu w NX CAM

  Aby przeprowadzenie takiej operacji było możliwe, stworzono narzędzia oparte na sprężynujących ostrzach, ale zazwyczaj operacje tego typu wykonuje się przez wytaczanie: narzędzie, w nieobracającym się i zorientowanym kątowo wrzecionie, jest umieszczane nad otworem, przesunięte z jego osi. Następnie jest wsuwane w otwór aż na przeciwną stronę części. Oś narzędzia wraca na oś otworu, włączane są obroty i następuje ruch roboczy „do góry”. Wyjazd z zatrzymanym wrzecionem jest odwrotny do wjazdu. Mało który system sterowania ma taki cykl, dlatego operacja jest programowana przez pojedyncze ruchy G0/G1. Maszyna musi mieć możliwość zorientowanego zatrzymania wrzeciona M19.

  Fazowanie otworów od spodu w NX CAM
  Fazowanie otworów od spodu w NX CAM

  Definiowanie narzędzia

  Na początku trzeba określić narzędzie pobierając je z biblioteki lub definiując ręcznie. Należy podać średnicę fazy, średnicę fazowanego otworu, średnicę szyjki i wielkość płytki. Operacja fazowania i narzędzie dotyczy fazy pod kątem 45 stopni, ale można ten sposób wykorzystać do wykonywania innych podtoczeń – zwłaszcza z wykorzystaniem własnych punktów śledzenia. W razie wpisania niewłaściwych parametrów, system wyświetli komunikaty ostrzegające.

  Fazowanie otworów od spodu w NX CAM
  Definiowanie narzędzia

  Definiowanie operacji

  Jak wszystkie operacje typu hole_making, tak i ta bazuje na cechach części. Czyli wcześniej trzeba zamodelować otwór, aby powołać się na niego w module Wytwarzanie. Sama faza powinna być zamodelowana, ale nie musi.

  Tworząc operację wybieramy Wsteczne pogłębianie stożkowe (BACK_COUNTER_SINKING) . W oknie operacji można wybierać i edytować cechy, których dotyczyć będzie obróbka. Jest to ważne, gdy wskazujemy cechę bez zamodelowanej fazki. Wtedy ręcznie podajemy jej parametry – zmieniając domyślne wartości.

  Fazowanie otworów od spodu w NX CAM
  Definiowanie operacji

  Źródło:
  GM System Integracja Systemów Inżynierskich Sp. z o.o.
  Artykuł został dodany przez firmę

  GM System Integracja Systemów Inżynierskich Sp. z o.o.

  Firma GM System Integracja Systemów Inżynierskich Sp. z o.o. powstała w 2001 roku. Zajmujemy się dostarczaniem zintegrowanych rozwiązań CAD/CAM/CAE/PDM.

  » Zapoznaj się z ofertą firmy
  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.