google

  metale, aluminium, stal, obróbka

  Kursy walut 13.07.2018
  1 USD
  3.7244
  0.0189
  1 EUR
  4.3302
  0.004
  1 CHF
  3.7118
  -0.0041
  1 GBP
  4.8896
  -0.0057
  1 RUB
  0.0598
  0.0002
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Spawarka do zadań specjalnych – jaką spawarkę wybrać i czym się kierować

  Spawarka do zadań specjalnych – jaką spawarkę wybrać i czym się kierowaćSpawarka to urządzenie, które z pewnością przyda się zarówno do zastosowań amatorskich, jak i profesjonalnych. Wiele osób, w szczególności rozpoczynających swoją przygodę ze spawaniem, często zastanawia się, jaką spawarkę wybrać na początek, tak aby cechowała się wysokim komfortem pracy i doskonałymi rezultatami. Postaramy się przyjrzeć najważniejszym cechom, jakie powinna posiadać idealna spawarka i w raz ze specjalistami ze sklepu Expondo.pl, odpowiemy na pytanie, jak dobrać urządzenie perfekcyjnie dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb.

  Spawarki transformatorowe – idealne dla amatorów

  Jeśli chodzi o podstawowy podział spawarek, to na rynku można spotkać dwa podstawowe rodzaje tych urządzeń – spawarki transformatorowe oraz spawarki inwertorowe.

  Spawarki transformatorowe przeznaczone są głównie do zastosowań amatorskich i zdecydowanie warto zdecydować się właśnie na ten rodzaj spawarki, jeśli będziemy jej potrzebować tylko okazjonalnie do niewielkich prac przydomowych czy też hobbystycznych. Spawarki tego typu nie nadają się do wykonywania większych prac, wymagających dłuższego korzystania z urządzenia, ponieważ posiadają skłonność do szybkiego przegrzewania się. Budowa tego typu spawarek nie jest skomplikowana, mimo to urządzenia typu transformatorowego cechują się w większości przypadków sporymi gabarytami i dużą wagą. W tym wypadku występuje bowiem zależność pomiędzy masą urządzenia a jakością transformatora – można przyjąć zasadę, że im cięższa spawarka, tym lepszy transformator.

  Spawarki typu transformatorowego niestety charakteryzują się dość niską stabilnością pracy. Wynika to między innymi z ich dużej wrażliwości na jakość zastosowanych elektrod. Spawarki transformatorowe pobierają również sporo prądu. Dodatkowym minusem jest też ograniczona funkcjonalność.

  Spawarki inwertorowe – stworzone dla profesjonalistów

  Urządzenia do spawania typu inwertorowego wyróżniają się zdecydowanie niewielkimi gabarytami oraz niską wagą, dzięki czemu znacznie łatwiej jest je przenosić oraz przechowywać. Spawarki te często posiadają również, oczywiście poza spawaniem, dodatkowe funkcje, takie jak chociażby funkcja prostownika czy też opcja przecinarki plazmowej.

  Oprócz tego spawarki inwertorowe cechują się wysoką odpornością na spadki napięcia oraz pobierają znacznie mniej prądu niż urządzenia typu transformatorowego. Spawarki tego typu posiadają również funkcję płynnej regulacja prądu, a oprócz tego ich sprawność jest bardzo wysoka. Nawet w przypadku wielogodzinnej pracy. Spawarki inwertorowe nie przegrzewają się i doskonale współpracują ze zdecydowaną większością elektrod, niezależnie od ich jakości.

  Dobrym wyborem dla profesjonalisty byłaby na przykład spawarka TIG S-ALU 333 PH firmy Stamos Selection, która odznacza się wyjątkowo trwałą konstrukcją oraz dużą pewnością użytkowania. Ten model kupimy na przykład w sklepie www.expondo.pl/spawanie/.

  Spawarka do zadań specjalnych – jaką spawarkę wybrać i czym się kierować

  Spawarki skrojona na miarę potrzeb

  Wybierając idealną sprawkę, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, do jakich materiałów będziemy ją głównie wykorzystywać. W zależności od tego, czy będziemy spawać stal, aluminium, żeliwo czy też stale duplex, warto sięgnąć po urządzenie o innych parametrach.

  Należy również określić, jaką technikę spawania będziemy wykorzystywać w naszej pracy. Pod tym względem możemy wybierać spośród spawarek typu MIG-MAT (tzw. migomat), przeznaczonych do spawania w osłonie gazu, spawarek MMA, wykorzystywanych do spawania elektrodą otuloną, oraz spawarek typu TIG, przeznaczonych do spawania z wykorzystaniem elektrody nietopliwej.

  Najważniejsze parametry każdej spawarki

  Zdecydowanie najważniejszym parametrem, przy pomocy którego można scharakteryzować każdą spawarkę, jest jej amperaż. Do użytku domowego powinny wystarczyć spawarki o mocy maksymalnej wynoszącej 250 A. W sklepach i marketach budowlanych spawarki przeznaczone do użytku amatorskiego często posiadają amperaż kształtujący się na poziomie 160 A, co jest wartością zdecydowanie wystarczającą do spawania niewielkich, cienkich elementów o grubości do 8 milimetrów. Z kolei spawarki do zastosowań profesjonalnych i do wykorzystania w przemyśle powinny posiadać moc o wartości większej niż 250 A.

  Kolejnym niezwykle istotnym parametrem każdej spawarki jest jej sprawność, która informuje użytkownika o długości działania urządzenia w trwającym 10 minut cyklu pracy. Przykładowo sprawność kształtująca się na poziomie 80% oznacza, że po 8 minutach pracy, spawarka będzie potrzebowała 2 minut przerwy.

  Jakie przydatne funkcje wybrać?

  Spawarki, głównie te profesjonalne typu inwertorowego, mogą posiadać szereg dodatkowych funkcji i ulepszeń, które z pewnością przypadną do gustu w szczególności osobom, które będą szczególnie często sięgać po tego typu urządzenia i wykorzystywać je do zadań specjalnych.

  Bez wątpienia bardzo przydatne będą takie funkcje jak szybki rozruch czy też cyfrowe sterowanie parametrami spawania. Warto zwrócić również uwagę czy spawarka posiada takie ulepszenia jak funkcja przeciwzwarciowa oraz regulacja prądu zwarcia. Niezwykle przydatne są również dołączone do spawarki paski naramienne oraz uchwyty ułatwiające przenoszenie całego urządzenia.

  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.