google

  metale, aluminium, stal, obróbka

  Kursy walut 24.05.2019
  1 USD
  3.8436
  -0.026
  1 EUR
  4.2989
  -0.0118
  1 CHF
  3.8327
  -0.0016
  1 GBP
  4.8768
  -0.0084
  1 RUB
  0.0595
  -0.0005
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Hala stalowa od A do Z

  Hala stalowa od A do Z

  Wzniesienie hali stalowej, w porównaniu do tego typu konstrukcji z innych materiałów, jest stosunkowo szybkie, a ponadto estetyczne i trwałe. Nic więc dziwnego, że takie rozwiązanie podbiło rynek jako ciekawa alternatywa dla budowli murowanych.

  Wielu z nas chciałoby skorzystać z dobrodziejstw tego konceptu, ale nie do końca wie od czego zacząć i w jaki sposób poprowadzić cały projekt.

  Od czego rozpocząć planowanie?

  Koncepcja i zarys planu samoistnie powstają w naszych głowach wraz z pierwszym pomysłem o potrzebie wzniesienia obiektu o charakterze przemysłowym, magazynowym, rolniczym, komercyjnym, biurowym czy sportowym. Na początek dobrze jest określić czy hala ma być ocieplona czy też nie, ile powinna mieć okien, drzwi, naw, kondygnacji i jaki ma mieć kształt dachu. Pamiętajmy, że im dokładniej będziemy w stanie określić swoje oczekiwania, tym łatwiej będzie inżynierom wykonać maksymalnie zoptymalizowany projekt, a optymalizacja oferty zazwyczaj prowadzi do obniżenia ceny.

  Kompleksowe rozwiązanie – projekt i postawienie hali

  Niewiele jest firm spoza branży budowlanej, które potrafiłyby prawidłowo przeprowadzić wszystkie etapy wznoszenia takiej konstrukcji samodzielnie. Proces ten wymaga bowiem konkretnej wiedzy i doświadczenia. W pierwszej kolejności staniemy więc przed koniecznością wyboru firmy, która profesjonalnie zajmuje się tym sektorem przemysłu. Na rynku jest wiele tego typu przedsiębiorstw, jednak warto zdecydować się na takie, które cieszy się dobrą opinią i może pochwalić się licznymi, dobrze przeprowadzonymi inwestycjami. Najpewniejsze są te firmy, które hale stalowe wykonują kompleksowo, a więc zajmują się całym procesem, czyli są w stanie zarówno sporządzić projekt, jak i wybudować obiekt, a w międzyczasie zadbać o wszystkie formalności oraz solidny przepływ informacji.

  W pierwszym etapie, po wstępnym zapoznaniu się z naszymi oczekiwaniami, wykonawca sporządzi dla nas wycenę. Koszt zależy zazwyczaj od wielkości obiektu, jakości zastosowanych materiałów, stopnia zabezpieczeń przed korozją, czasu realizacji, parametrów odporności ppoż. czy ilości okien, drzwi i bram. W miarę możliwości powinniśmy dopilnować, żeby faktycznie istniała korelacja między jakością i technicznym zaawansowaniem realizowanego obiektu a kosztami. Upewnijmy się też, że cena pozostanie bez zmian, aż do momentu zapłaty za wykonany obiekt. Warto złożyć zapytanie ofertowe w kilku firmach i wybrać najkorzystniejszą propozycję.

  Zazwyczaj wykonawca, na którego się zdecydujemy nie tylko przygotuje konieczne specyfikacje i rysunki techniczne, ale zajmie się także zdobyciem potrzebnych pozwoleń oraz badaniem gruntu.

  Kluczowa faza budowy hali stalowej

  Kluczową fazą będzie oczywiście wzniesienie samej konstrukcji. Proces ten zaczyna się od posadowienia fundamentów, do których z użyciem śrub i mocowań, przytwierdza się pozostałe elementy konstrukcji. Złożony ze słupów i belek szkielet powstaje w ciągu kilku tygodni. W kolejnym etapie jest on obudowywany płytami warstwowymi. Najbardziej popularne są poszycia z płyt styropianowych, poliuretanowych lub płyt z wełny mineralnej. Następnie powstaje system izolacji dachu w postaci pokrycia go membraną PCV lub papą termozgrzewalną. W zakresie prac przeprowadzanych wewnątrz, instalowane są systemy wentylacji. Ponadto  wykonywane są wylewki, wstawiane są okna, drzwi, bramy i świetliki z poliwęglanu. Wykańcza się też kominy. Pamiętajmy, by dopilnowywać każdego etapu prac i w miarę możliwości starać się kontrolować ich zgodność z planem oraz swoimi oczekiwaniami.

  Końcowy etap

  Na zakończenie kierownik budowy przeprowadzi inspekcję, a my otrzymamy konieczną dokumentację techniczną. Teraz, kiedy hale przemysłowe czy magazynowe zostały już wybudowane, a wszystkie prace nad nimi zakończone, możemy rozpocząć prowadzenie działalności. Efektywne korzystanie z wybudowanych hal jest możliwe tylko wtedy, kiedy wszystkie etapy przygotowań i samych prac zostały przeprowadzone przez wykonawcę z dbałością o szczegóły, a przede wszystkim i tak, aby dostosować projekt do potrzeb inwestora.

  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.