google

  metale, aluminium, stal, obróbka

  Kursy walut 21.01.2019
  1 USD
  3.7751
  0.0057
  1 EUR
  4.2928
  -0.0036
  1 CHF
  3.7844
  -0.0073
  1 GBP
  4.8457
  -0.0316
  1 RUB
  0.0569
  0.0002
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Wyłączniki bezpieczeństwa przenośników taśmowych – kiedy się przydają?

  Wyłączniki bezpieczeństwa przenośników taśmowych – kiedy się przydają?Każdy operator maszyny czy zespołu urządzeń chciałby, by działały one zawsze dobrze i bezproblemowo. Każdy chciałby też, by nigdy nie następowały sytuacje, w których działanie obsługiwanej maszyny może doprowadzić do zagrożenia zdrowia i życia pracowników. Dlatego też wszystkie maszyny konstruuje się tak, by były bezpieczne i niezawodne. Czasem jednak to nie wystarczy – wtedy ostatnią deską ratunku są wyłączniki bezpieczeństwa.

  Wyłączniki bezpieczeństwa – co to jest?

  Z wyłącznikami bezpieczeństwa spotkać się można w bardzo wielu dziedzinach życia ludzkiego. Najbardziej kojarzone są one jednak z przemysłem i maszynami, gdzie odgrywają bardzo dużą rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa pracowników i sprzętu.

  W dzisiejszych czasach każda maszyna musi spełniać szereg określonych norm, także dotyczących bezpieczeństwa. Sprawia to, że użytkowane urządzenia czy ich zespoły podczas zgodnej z przepisami normalnej eksploatacji w zasadzie nie stwarzają zagrożenia. Czasem jednak zdarza się, że awaria lub błąd obsługi doprowadzą do sytuacji, w której główne systemy bezpieczeństwa zawiodą. Właśnie w takich wypadkach swoją rolę odegrać powinny wyłączniki awaryjne, które posiadają charakter „ostatniej deski ratunku”. Wobec tego muszą się one cechować przede wszystkim niezawodnym i szybkim działaniem, polegającym na rozłączeniu zasilania maszyny, jej wyhamowaniu czy też rozdzieleniu moduły napędzającego od napędzanego. I mimo, że wyłączniki awaryjne są uznawane jedynie za dodatkowy środek ostrożności, to nieraz ich obecność pozwoliła uratować zdrowie lub życie pracowników czy też nie dopuścić do poważnych strat w firmie – mówi specjalista z firmy Newtech.com.pl.

  Kiedy stosować awaryjne wyłączniki bezpieczeństwa?

  Wyłączniki bezpieczeństwa odgrywają bardzo ważną rolę w każdym przedsiębiorstwie. Zasady ich montażu są określane przez odpowiednie akty prawne, choć nie są one całkiem jednoznaczne. Mówiąc najogólniej, wyłączników bezpieczeństwa używać trzeba wszędzie tam, gdzie ich działanie może przyczynić się do poprawienia stopnia bezpieczeństwa osób pracujących. Oznacza to, że dodatkowe awaryjne wyłączniki nie muszą być montowane jedynie w przypadku, gdy ich działanie i tak nie umożliwiłoby szybszego zatrzymania maszyny lub też podjęcia dodatkowych środków zabezpieczających.

  Jednym z przykładowych miejsc montażu wyłączników bezpieczeństwa są przenośniki taśmowe. W ich przypadku stosuje się zarówno linkowe wyłączniki awaryjne, pozwalające na zatrzymanie biegu maszyny poprzez szarpnięcie linki ciągnącej się po obu stronach taśmy, jak i urządzenia monitorujące – wyłączniki zbiegu taśmy, monitory prędkości czy czujniki kontroli zerwania taśmy. Służą one do kontroli działania przenośnika taśmowego i automatycznie zatrzymują jego działanie w przypadku wykrycia niebezpieczeństwa. Połączenie wszystkich tych rozwiązań pozwala na osiągnięcie naprawdę wysokiego bezpieczeństwa ludzi oraz maszyn – co w razie problemów powinno ograniczyć straty do minimum.

  Jak wybierać wyłączniki bezpieczeństwa?

  Korzystanie z wyłączników bezpieczeństwa jest często koniecznością – narzucaną przez prawo, a także zdrowy rozsądek. Jednak jak wybierać te urządzenia?

  Dokonanie wyboru wyłączników bezpieczeństwa dla naszej firmy w zasadzie niczym nie różni się od zakupu innych elementów automatyki przemysłowej. Najważniejszym kryterium jest więc dopasowanie sprzętu do już posiadanych urządzeń, by nowe rozwiązania nie wpływały negatywnie na przebiegające procesy i jednocześnie mogły w stu procentach spełniać swoją rolę. Drugą ważną kwestią związaną z wyborem wyłącznika bezpieczeństwa jest zwrócenie uwagi na środowisko, w którym będzie on działał. Musi on bowiem być całkowicie niewrażliwy na takie czynniki jak temperatura, wilgotność, wstrząsy, zalania itp. – nawet w przypadku długotrwałego wystawienia na ich działanie. Inaczej bowiem trudno będzie traktować wyłącznik bezpieczeństwa jako faktyczne zabezpieczenie ostatniej szansy. Kwestią bezpośrednio z tym związaną jest też jakość kupowanego sprzętu. Mimo, że w teorii każdy produkt powinien spełniać określone przez producenta wymagania, to na pewno nie warto na siłę szukać w tej materii oszczędności. Ceny wyłączników bezpieczeństwa nie są zresztą wysokie, a gwarancja ich niezawodności to wartość, której nie da się przecenić! – dodaje specjalista z firmy Newtech.com.pl.

  Wyłączniki bezpieczeństwa są bardzo przydatnym elementem automatyki przemysłowej. Dzięki szybkiemu i niezawodnemu działaniu pozwalają one na ratowanie zdrowia i życia ludzi oraz ograniczenia strat wywołanych wadliwym działaniem maszyn. Warto więc o nich pamiętać i stosować wszędzie tam, gdzie jest to potrzebne i wymagane.

  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.