google

  metale, aluminium, stal, obróbka

  metale, aluminium, stal, obróbka
  Kursy walut 14.12.2018
  1 USD
  3.8095
  0.0356
  1 EUR
  4.3021
  0.0084
  1 CHF
  3.8202
  0.0166
  1 GBP
  4.7940
  0.0153
  1 RUB
  0.0573
  0.0004
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Pokrętła z regulowanym momentem siły dokręcania – seria MZD

  Elesa+Ganter logo

  Elesa+Ganter wprowadziła do oferty pokrętło MZD, unikalne ze względu na możliwość regulacji momentu siły dokręcania oraz jej szeroki zakres – od 0,2 Nm do 1 Nm. Nowy produkt, dzięki małym wartościom momentu może znaleźć zastosowanie w miejscach, gdzie pokrętło ma być wkręcane w gwint tworzywowy lub aluminiowy bez uszkadzania go. Pokrętło MZD jest także blisko dwukrotnie tańsze w porównaniu do podobnych rozwiązań tego typu dostępnych obecnie na rynku.

  W 2017 roku w szerokiej ofercie produktów firmy Elesa+Ganter pojawiły się pokrętła z ograniczonym momentem siły dokręcania CTD oraz GN 3663, w których moment zadziałania jest określony na stałe. W modelu CTD są dostępne wersje 2 i 3 Nm, zaś w GN 3663 od 0,7 Nm do 5,5 Nm, jednak bez możliwości płynnej regulacji. Znajdowały one zastosowanie np. w newralgicznych miejscach w urządzeniach, gdzie zbyt mocne dokręcenie mogłoby spowodować uszkodzenie podzespołów. Pokrętła MZD z regulacją momentu dokręcania w zakresie od 0,2 Nm do 1 Nm stanowią cenne dla klientów uzupełnienie dla dotychczasowej oferty.

  Kliknij i zobacz kartę katalogową pokręteł z regulowanym momentem siły dokręcania MZD

  Pokrętła z regulowanym momentem siły dokręcania MZD
  Rys. 1. Pokrętła z regulowanym momentem siły dokręcania MZD

  Pokrętło MZD jest wyposażone w mechanizm sprężynowy (patent ELESA), który w momencie przekręcania pokrętła zgodnie z ruchem wskazówek zegara, aż do osiągnięcia wcześniej ustawionego momentu obrotowego, wkręca się w gwint. Natomiast powyżej zadanej wcześniej wartości momentu, następuje wysprzęglenie mechanizmu – słychać wtedy charakterystyczny dźwięk „kliknięcia” .

  Zasada działania mechanizmu pokrętła MZD jest podobna do działania klucza dynamometrycznego, w którym to regulacja momentu siły dokręcania jest realizowana przez odpowiednie dokręcenie mechanizmu sprężynowego. Regulacje momentu siły dokręcania w pokrętle MZD wykonujemy za pomocą znajdującej się pod pokrywką śruby z łbem walcowym i gniazdem sześciokątnym. Wkręcenie/wykręcenie śruby powoduje zmianę osiowego położenia tarczy z podziałką. Aktualnie nastawiony moment siły dokręcania wskazuje wartość, której oznaczenie znajduje się na tej samej wysokości, co tarcza. Moment siły dokręcania jest regulowany w przedziale od 0,2 Nm do 1 Nm. Pokrętło jest fabrycznie ustawione na wartość 0,5 Nm.

  Trwałość mechanizmu potwierdzają przeprowadzone badania. Po wykonaniu 60 000 cykli, pokrętła nie wykazały widocznych oznak zużycia, a określony moment nie zmienił się.

  Schematyczny sposób regulacji i zasady odczytu regulowanych wartości momentu przedstawia poniższy rysunek. (Rys. 2.)

  Sposób regulacji i zasady odczytu regulowanych wartości momentu
  Rys. 2. Sposób regulacji i zasady odczytu regulowanych wartości momentu

  Do typowych zastosowań pokrętła MZD można zaliczyć:

  • mocowanie elementów w różnego rodzaju oprzyrządowaniu
  • dokręcenie elementów przy obróbce szkła, gdzie zbyt duży moment siły dokręcenia spowodowałby jego uszkodzenie
  • mocowanie elementów np. do korpusów maszyn z gwintem tworzywowym. Pokrętło zabezpiecza przed użyciem zbyt dużego momentu, który mógłby uszkodzić gwint
  • zabezpieczenie przed uszkodzeniem elementów przykręcanych, ściskanych, czy naciąganych.

  Dwie z możliwych aplikacji pokrętła MZD oraz sposób regulacji przedstawia poniższy film:

  Źródło:
  ELESA+GANTER POLSKA Sp. z.o.o.
  Artykuł został dodany przez firmę

  ELESA+GANTER POLSKA Sp. z.o.o.

  ELESA+GANTER jest spółką joint-venture, stworzoną przez dwóch liderów w branży standardowych elementów maszyn wytwarzanych z tworzyw oraz metali - Elesa S.p.A (Monza, Mediolan, Włochy) oraz Otto Ganter GmbH & Co. KG (Furtwangen, Niemcy).

  » Zapoznaj się z ofertą firmy
  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.