google

  metale, aluminium, stal, obróbka

  Kursy walut 24.05.2019
  1 USD
  3.8436
  -0.026
  1 EUR
  4.2989
  -0.0118
  1 CHF
  3.8327
  -0.0016
  1 GBP
  4.8768
  -0.0084
  1 RUB
  0.0595
  -0.0005
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Wszystko co musisz wiedzieć o przedłużkach i widłach do wózków widłowych!

  Wszystko co musisz wiedzieć o przedłużkach i widłach do wózków widłowych!

  Stoisz przed dylematem zakupu nowych wideł? A może szukasz sposobu na ich nieinwazyjne przedłużenie? Zobacz wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat przedłużek oraz widłów do wózków widłowych i sam zostań ekspertem!

  Obecnie coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na wykorzystywanie do codziennych prac związanych z rozładunkiem i załadunkiem towaru wózków widłowych. Te wydajne i wielofunkcyjne maszyny nie wymagają ani nazbyt wielu specjalnych umiejętności, a do ich prowadzenia wystarczy ukończenie szkolenia, które może być przeprowadzone nawet na terenie zakładu pracy.

  Jednocześnie, wózki widłowe są pojazdami o stosunkowo długiej żywotności, a właściwie  eksploatowane i konserwowane, regularnie przechodząc przeglądy, mogą prawidłowo wykonywać swoje zadania przed długie lata.

  Jednym z elementów, na który należy zwrócić szczególną uwagę podczas przeglądów konserwacyjnych (jak i podczas codziennej pracy) są widły do wózków widłowych. I to właśnie im poświęcony jest poniższy artykuł.

  Z czego produkuje się widły do wózków widłowych?

  Tradycyjną metodą produkowania wideł do wózków widłowych jest wytwarzanie ich ze stali. Na rynku obecnie znaleźć można standardowe elementy, produkowane seryjnie, gotowe do zakupu, choć coraz więcej producentów wprowadza także możliwość wykonania wideł na indywidualne zamówienie klienta.

  Tworzone są one zwykle przy wykorzystaniu nowoczesnej technologii gięcia stali, ze wstępnym spęczaniem - co zapewnia ich wysoką jakość.

  Podczas zakupu bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na to, czy widły wykonane są zgodnie z normą ISO2330 i czy posiadają zaświadczenie (Świadectwo Zgodności) konieczne do odbioru przez inspekcję Urzędu Dozoru Technicznego podczas kontroli.

  Jak odczytywać oznaczenia na widłach do wózków widłowych?

  Większość wózków widłowych, dostępnych u popularnych dealerów (np. na www.manitou24.pl, www.toyota-widlowe.pl czy www.cesab.pl) wyposażona jest w standardowe widły, które można zamontować samodzielnie - wieszając je na karetce pojazdu.

  Na każdym pojedynczym elemencie wideł znajdują się oznaczenia, dzięki którym możemy poznać szczegółowe specyfikacje dotyczące tego elementu. Mogą one być przydatne np. gdy planujemy zakup nowych wideł do wózków widłowych na miejsce uszkodzonych czy starych.

  Jak wyglądają takie oznaczenia?

  Np. 100x40x1000 1200x400 HK209/1

  Jak rozszyfrować oznaczenia na widłach do wózków widłowych?

  • 100 -  szerokość wideł, podana w milimetrach;
  • 40 -  grubość wideł, podana w milimetrach;
  • 1000 - długość wideł, podana w milimetrach;
  • 1200 - maksymalny udźwig wideł, podany w kilogramach;
  • 400 - środek ciężkości wideł, na którym przewidywany jest maksymalny nacisk, podany w milimetrach;
  • PK209/1 - numer seryjny.

  Wszystko co musisz wiedzieć o przedłużkach i widłach do wózków widłowych!

  Na co zwrócić uwagę kupując widły do wózków widłowych?

  Jeśli stwierdzimy, że zużycie wideł w wózku widłowym jest zbyt duże (nie powinno przekraczać 10% grubości wideł lub maksymalnie 5 mm) należy bezzwłocznie wymienić je na nowe.

  Na co zwracać uwagęprzy wyborze nowych wideł?

  1. Przede wszystkim na maksymalny udźwig wózka widłowego. Optymalnym rozwiązaniem jest sytuacja, gdzie maksymalny udźwig obydwu wideł będzie równy maksymalnemu udźwigowi pojazdu (np. jeśli udźwig wózka to 2 tony, maksymalny udźwig każdej z wideł powinien wynosić 1 tonę).
  2. Klasę karetki wideł. Istnieje 5 klas karetki wideł (I, II, III, IV, V), dodatkowo oznaczonych symbolami A i B. Klasę karetki mierzy się na widle ustawionej na podłożu, wyznaczając długość pomiędzy górnym zaczepem na widle a dołem widły.
  3. Długość wideł.
  4. Spełnianie norm przez widły do wózków widłowych oraz Świadectwo Zgodności ( zaświadczenie to jest każdorazowo sprawdzane przez inspektora UDT podczas przeglądu, a jego brak może skutkować negatywnym zaopiniowaniem dopuszczenia wózka widłowego do eksploatacji).
  5. Na to, czy cena dotyczy jednej sztuki czy dwóch sztuk wideł. Informacja ta zawarta jest zwykle na stronie producenta. Warto na nią zwrócić uwagę porównując ceny wideł  do wózków widłowych różnych marek.

  Czym są przedłużki do wideł?

  Przedłużki są ciekawą alternatywą dla wideł do wózków widłowych. Ich atrakcyjność wiąże się przede wszystkim ze znacznie niższą ceną w porównaniu do konieczności zakupu kolejnej pary wideł.

  Kiedy warto je zastosować? Przede wszystkim gdy standardowe widły do wózka widłowego, które są na co dzień zamontowane na wózku, nie noszą nadmiernych śladów użytkowania i nie trzeba ich wymieniać, a zakup drugiej pary dłuższych wideł nie jest wymagany, ponieważ są one konieczne tylko przy sporadycznych pracach.

  Właśnie w takim przypadku najlepiej zainwestować w przedłużki wideł do wózków widłowych, dzięki którym w szybki sposób można zwiększyć długość posiadanych wideł, bez konieczności zakupu nowych.

  Wszystko co musisz wiedzieć o przedłużkach i widłach do wózków widłowych!

  Jak dobrać przedłużki do wideł?

  Podczas doboru przedłużek do wideł do wózków widłowych należy zwrócić uwagę głównie na dwa podstawowe aspekty: to z czego wykonane są przedłużki oraz to jaka jest ich dopuszczalna maksymalna długość.

  W pierwszym przypadku zaleca się, aby przedłużki wykonane były z pełnego profilu (zamkniętego), który zapewnia im większą solidność i odporność na odkształcenia. Warto zwrócić na to uwagę, gdyż wielu sprzedawców oferuje także przedłużki z profilu otwartego, które są jednak zdecydowanie mniej wytrzymałe.

  Natomiast jeśli chodzi o maksymalną długość przedłużek, w celu zapewnienia maksimum bezpieczeństwa długość widły powinna stanowić minimum 60% całkowitej długości przedłużki. Koniecznie należy także zwrócić uwagę na właściwy udźwig przedłużek!

  Poza tym, istotne jest aby zakupione przedłużki nie były zbyt luźne po nałożeniu ich na widły. Prawidłowo otwór wewnętrzny przedłużki powinien być większy od wymiarów zamontowanych wideł o maksymalnie 2cm.

  Ważne jest także, aby przedłużki, tak samo jak widły do wózków widłowych, posiadały zaświadczenie, potwierdzające spełnianie przez nie norm ISO2330.

  Przedłużki czy nowe widły do wózków widłowych?

  Zastanawiasz się czy lepiej zdecydować się na zakup przedłużek czy nowych wideł do wózków widłowych? Podpowiemy Ci, które z rozwiązań lepiej sprawdzi się w różnych sytuacjach.

  Kiedy warto wybrać nowe widły do wózków widłowych?

  • stare widły uległy zużyciu wynoszącemu powyżej 10% lub posiadają widoczne wady;
  • inspektorzy UDT wydali negatywną opinię o dopuszczeniu wózka do eksploatacji przez zły stan wideł do wózka widłowego;
  • dłuższe widły będą użytkowane całkowicie zastępując krótsze.

  Kiedy warto wybrać przedłużki do wideł?

  • dłuższe widły wymagane są w sporadycznych przypadkach
  • w ciągu zmiany zamiennie wymaga się pracy na długich oraz krótkich widłach na jednym wózku widłowym.

  Podsumowanie

  Wszystko co musisz wiedzieć o przedłużkach i widłach do wózków widłowych!

  Bez względu na to czy decydujesz się na zakup nowych wideł do wózków widłowych czy inwestujesz w kupno przedłużek na widły, pamiętaj o tym, że wybrany przez Ciebie sprzęt powinien być nie tylko dobrze dobrany pod względem rozmiaru (klasa karetki i udźwig w przypadku wideł; udźwig i długość w przypadku przedłużek), ale także jakości. Wybierając elementy montowane do wózków widłowych zwracaj uwagę na wysokiej klasy sprzęt, którego precyzyjne wykonanie pozwoli ci efektywnie wykonywać pracę oraz zapewnić bezpieczeństwo podczas obsługi wózków widłowych.

  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.