google

  metale, aluminium, stal, obróbka

  Kursy walut 24.05.2019
  1 USD
  3.8436
  -0.026
  1 EUR
  4.2989
  -0.0118
  1 CHF
  3.8327
  -0.0016
  1 GBP
  4.8768
  -0.0084
  1 RUB
  0.0595
  -0.0005
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Obróbka plastyczna metali - klasyfikacja i rodzaje

  Obróbka plastyczna metali - klasyfikacja i rodzaje

  Zastosowanie obróbki plastycznej pozwala nadać materiałom pożądany kształt, a także określone właściwości. Stosuje się ją przede wszystkim w zakładach produkcyjnych, gdzie konieczne jest wytwarzanie określonych części wykonanych z metalu. Można podzielić ją wedle licznych kategorii. Poza obróbką plastyczną wymienia się również obróbkę blacharską oraz laserową. Jakie zalety ma ta pierwsza metoda i jak wygląda jej podział?

  Obróbka plastyczna - podział

  Wyróżnia się różne rodzaje obróbki plastycznej. Do najpopularniejszych z nich zalicza się walcowanie. Wykonuje się je na specjalnych urządzeniach zwanych walcarkami. Materiał kształtuje się w nich poprzez obracanie pomiędzy walcami, rolkami i tarczami. Walcowanie może dzielić się ze względu na kierunek, wówczas wyróżnia się m.in.: walcowanie poprzeczne, wzdłużne, pielgrzymowe, skośne. Uwzględnia się także podział według wg. układu klatek roboczych: wieloliniowe, jednoliniowe, ciągłe, mijane, itd. Inną metodą od walcowania jest ciągnienie. W tym procesie metalurgicznym formuje się drut lub pręt. Równie często stosowana metoda obróbki plastycznej to wyciskanie. Do jej uzyskania potrzebny jest nacisk stempla, który sprawia, że materiał wypływa przez otwory w narzędziu. Wśród innych metod obróbki plastycznej wymienia się najczęściej: kucie matrycowe, kucie swobodne i obróbkę laserową. Współcześnie powszechne jest zwłaszcza stosowanie lasera, gdyż pozwala on na niezwykle precyzyjną obróbkę blacharską.

  Wady i zalety obróbki plastycznej

  Obróbka plastyczna blach posiada liczne zalety. Do najważniejszych z nich zalicza się oszczędność materiału, dzięki czemu możliwe jest ograniczenie kosztów jednostkowych. Masowa obróbka blach sprawia, że łatwo można dostosować linię produkcyjną w taki sposób, aby wytwarzanie elementów było jak najtańsze. Wiąże się to również z automatyzacją procesów produkcyjnych. Co więcej, tego rodzaju obróbka wpływa także na polepszenie właściwości fizykalnych przerobionego materiału. Staje się zatem trwalszy i bardziej odporny na uszkodzenia. Warto dodać, że obróbka plastyczna metali pozwala zachować ciągłość włókien, co sprawia, że gotowy wyrób cechują lepsze właściwości chemiczne. Ponadto, umożliwia nadanie nietypowych kształtów. Czy ma ona jakieś wady? Jak każda metoda, nie jest wolna od wad. Należy do nich głównie wysoki koszt maszyn oraz urządzeń. Można go jednak pominąć, zlecając obróbkę metali firmie zewnętrznej. Świetnie wykona ją firma gieciewalcowanie.pl. Zajmuje się ona również obróbką CNC.

  Obróbka plastyczna metali jest powszechnie stosowana w zakładach produkcyjnych i nie tylko. Niesie ze sobą wiele zalet, wśród których najczęściej wymienia się oszczędności. Mimo, że z początku wymaga poniesienia pewnych nakładów finansowych, jakie wiąże się głównie z zakupem specjalistycznych urządzeń czy maszyn, to w długofalowym procesie, powinny się one zwrócić w całości. ​

  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.