google

  metale, aluminium, stal, obróbka

  Kursy walut 21.02.2019
  1 USD
  3.8247
  0.0026
  1 EUR
  4.3322
  -0.0049
  1 CHF
  3.8171
  -0.0019
  1 GBP
  4.9965
  0.0125
  1 RUB
  0.0584
  0.0003
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Czynniki wpływające na wysokość oprocentowania lokaty bankowej

  Czynniki wpływające na wysokość oprocentowania lokaty bankowej

  Wysokość oprocentowania lokat zależy zarówno od czynników zewnętrznych, które są niezależne od banku, jak i od konstrukcji oferty przygotowanej przez bank. Warto wiedzieć, jakie rodzaje lokat są zazwyczaj oprocentowane najwyżej.

  Rodzaj lokaty

  To, na jaki rodzaj lokaty się zdecydujesz, ma duży wpływ na ostateczny zysk, jaki uda Ci się wypracować w jej ramach.

  Do wyboru są lokaty:

  • terminowe (standardowe),
  • jednodniowe,
  • rentierskie,
  • strukturyzowane,
  • walutowe,
  • overnight,
  • progresywne,
  • call.

  Praktyka pokazuje, że stosunkowo niskim oprocentowaniem cechują się lokaty rentierskie i walutowe, podczas gdy przy terminowych (szczególnie na krótki okres) oprocentowanie osiąga wyższy poziom. Pamiętaj jednak, że samo oprocentowanie, choć oczywiście jest ważne, nie mówi wszystkiego na temat ostatecznego zysku z lokaty. Może bowiem zdarzyć się nawet taka sytuacja, że na lokacie z niższym oprocentowaniem uda Ci się wypracować większe odsetki niż w przypadku produktu wyżej oprocentowanego (przyczyną może być różnica w sposobie kapitalizacji odsetek).

  Czas trwania lokaty

  Różnorodność lokat dostępnych na rynku jest tak duża, że bez problemu znajdziesz oferty zarówno na jeden albo kilka dni, jak i na kilka lat. To, na jak długo złożysz depozyt, będzie miało duży wpływ na oprocentowanie lokaty. Mianowicie, niepisana reguła mówi, że im dłużej trwa lokata, tym niżej jest oprocentowana. Oczywiście ta zależność nie jest liniowa i nie zawsze występuje, ale generalnie kilkuletnie lokaty przeważnie cechują się nieco niższym oprocentowaniem niż krótkoterminowe.

  Częstotliwość kapitalizacji odsetek

  Kapitalizacja odsetek to proces, który polega na dopisywaniu ich do zdeponowanego kapitału. Każdorazowa kapitalizacja oznacza więc przyrost zgromadzonych środków o dodatkową kwotę. Co ważne, w trakcie trwania lokaty może się ona odbywać nie tylko raz, choć prawdę mówiąc, najczęściej właśnie tak się dzieje. Jeśli jednak wybierzesz ofertę np. z comiesięczną kapitalizacją odsetek, a nie z kapitalizacją na koniec okresu trwania lokaty, przy tym samym oprocentowaniu finalnie osiągniesz nieco większy zysk.

  Rodzaj oprocentowania

  Oprocentowanie lokaty może być stałe lub zmienne. Jak sama nazwa wskazuje, wysokość oprocentowania stałego jest identyczna przez cały czas trwania inwestycji, podczas gdy przy oprocentowaniu zmiennym ulega modyfikacjom wraz z upływem czasu. Warto zwrócić uwagę na to, że w reklamach promujących lokaty z oprocentowaniem zmiennym banki często chwalą się jego najwyższym poziomem, mimo że nie obowiązuje ono przez cały okres trwania lokaty.

  Status klienta

  To, czy jesteś nowym klientem danej placówki, może decydować o tym, czy uzyskasz dostęp do lepszych, wyżej oprocentowanych lokat. Wynika to z faktu, że wiele banków próbuje przyciągnąć do siebie klientów, dlatego proponują promocyjne warunki każdemu, kto po raz pierwszy zdecyduje się skorzystać z ich produktów. Warto to wykorzystać, znajdując dla siebie wysoko oprocentowaną lokatę, choćby na te kilka miesięcy.

  Dobranie dodatkowych produktów

  Wiele promocyjnych lokat z wyjątkowo wysokim oprocentowaniem jest dostępnych wyłącznie dla osób, które skorzystają również z innych produktów banku. Przykładowo, jeśli założysz rachunek osobisty w danym banku, będziesz mógł otworzyć również lokatę terminową na promocyjnych warunkach. To kolejny sposób banków na przyciągnięcie i zatrzymanie klienta przy sobie.

  Wysokość kwoty zdeponowanej na lokacie

  Osoby, które posiadają duże nadwyżki finansowe i chcą je zdeponować na lokacie, często mają prawo do podjęcia indywidualnych negocjacji z bankiem. Efektem może być podwyższone oprocentowanie w stosunku do standardowej oferty.

  Utrata lub zachowanie odsetek po przedterminowym zerwaniu lokaty

  Większość ofert jest skonstruowana w ten sposób, że w przypadku wycofania środków przed upływem umownego terminu zgromadzone odsetki przepadają. Dopiero pod warunkiem zakończenia lokaty zgodnie z pierwotnie ustalonym terminem można odebrać kapitał powiększony o odsetki. Takie lokaty są przeważnie najwyżej oprocentowane i zapewniają największy zysk. Nieco mniejsze oprocentowanie obowiązuje natomiast w przypadku ofert, które umożliwiają przedterminową wypłatę środków bez utraty odsetek. Na rynku jest ich jednak znacznie mniej i należą one do rzadkości.

  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.