google

  metale, aluminium, stal, obróbka

  Kursy walut 24.05.2019
  1 USD
  3.8436
  -0.026
  1 EUR
  4.2989
  -0.0118
  1 CHF
  3.8327
  -0.0016
  1 GBP
  4.8768
  -0.0084
  1 RUB
  0.0595
  -0.0005
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Co warto wiedzieć o łożyskach tocznych?

  Co warto wiedzieć o łożyskach tocznych?W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat technologia znacząco się rozwinęła, dzięki czemu powstało mnóstwo nowych produktów w wielu obszarach, włączając automatyzację biur, sprzęt medyczny czy komputery. Ten ogromny postęp innowacyjny stał się wyzwaniem dla producentów łożysk tocznych, gdyż wymagania wciąż rosną, a klienci pragną produktu o większych osiągach, dokładności i niezawodności.

  Łożyska toczne składają się z dwóch pierścieni, elementów tocznych oraz koszyka. W zależności od kierunku głównego obciążenia klasyfikowane są one na łożyska poprzeczne oraz łożyska wzdłużne. Dodatkowo – w zależności od typu elementów tocznych, wyróżniamy łożyska kulkowe, a także wałeczkowe, które dalej dzielone są pod względem różnic w ich konstrukcji lub specyficznego przeznaczenia. O wyborze wielkości i rodzaju danego modelu decyduje kierunek, wielkość i rodzaj obciążenia oraz prędkość obrotowa. Uwzględniać należy również inne, szczególne lub istotne warunki dla danego układu, jak np. temperatura pracy, dostępna przestrzeń, prostota montażu, smarowanie, uszczelnienie itd. Wszystko to może mieć wpływ na dobór najodpowiedniejszego łożyska. Dla danych, konkretnych warunków, wymagania mogą spełniać łożyska różnych rodzajów.

  Oferowany asortyment łożysk tocznych przeznaczony jest do stosowania w środowisku o temperaturze roboczej do 120°C. Wyjątek stanowią dwurzędowe łożyska stożkowe, które mogą pracować w temperaturach do 180°C oraz jednorzędowe łożyska kulkowe z uszczelkami RS, 2RS, RSR, 2RSR, stosowane w temperaturach do 110°C i z uszczelkami RS2-2RS2 stosowane w temperaturach do 180°C. Do pracy w wyższych temperaturach łożyska są tak wytwarzane, by ich niezbędne właściwości fizyczne i mechaniczne oraz stabilność wymiarów pozostały zachowane niezależnie od okoliczności. Liczba zastosowań łożysk tocznych jest prawie nieskończona. Także warunki otoczenia są bardzo zróżnicowane. Różnorodność warunków pracy i wymogów łożysk ciągle wzrastają wraz z gwałtownym rozwojem technologii. W związku z tym konieczne jest staranne przeanalizowanie łożysk pod wieloma kątami, celem wyboru najlepszego z tysięcy dostępnych rodzajów i wielkości. Zazwyczaj typ łożyska dobierany jest w zależności od warunków pracy, systemów montażowych, łatwości montażu w maszynie oraz w dostępnej przestrzeni, kosztu, dostępności na rynku i innych czynników. Jeżeli chodzi o rozmiar produktu, dobiera się go pod kątem spełnienia żądanych wymogów żywotności. Łożyska produkowane są w klasach dokładności PO, P6, P5A, P4, P4A, P2, SP i UP. Podstawowa klasa dokładności to PO. Poza nią, im niższa liczba w oznaczeniu, tym wyższa klasa dokładności łożyska. Nie istnieją również stałe procedury doboru łożysk. Dobrze jest opierać się na doświadczeniu z podobnymi zastosowaniami i studiować istotne wymogi dla specyficznego zastosowania użytkownika.

  Warto pamiętać, że szeroki asortyment łożysk tocznych daje w dzisiejszych czasach nieograniczone możliwości. Zakres zastosowań przemysłowych jest bardzo duży, a kluczem do sukcesu jest ciągłe dążenie do oferowania najwyższej jakości produktów.

  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.