google

  metale, aluminium, stal, obróbka

  Kursy walut 24.05.2019
  1 USD
  3.8436
  -0.026
  1 EUR
  4.2989
  -0.0118
  1 CHF
  3.8327
  -0.0016
  1 GBP
  4.8768
  -0.0084
  1 RUB
  0.0595
  -0.0005
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Koła ręczne bezpieczne – seria VDN.FP+I+ST

  ELESA+GANTER logo

  W ramach unifikacji modeli kół ręcznych pełnych Elesa+Ganter wprowadziła nową serię o oznaczeniu VDN. Gama dostępnych modeli poszerza się o nowy typ – koło z wbudowanym sprzęgłem o oznaczeniu VDN.FP+I+ST.

  Koło ręczne pełne bezpieczne VDN.FP+I+ST

  Rys. 1. Koło ręczne pełne bezpieczne VDN.FP+I+ST
  Rys. 1. Koło ręczne pełne bezpieczne VDN.FP+I+ST

  „Jak wszystkie koła z serii VDN, nowy model został wykonany ze specjalnego duroplastu – spełniającego wytyczne rozporządzenia REACH, tj. nie zawierającego w swym składzie niebezpiecznych związków chemicznych. Ponadto konstrukcja koła uwzględnia zwiększenie grubości w miejscu, w którym mocowana jest rękojeść, a specjalnie wyprofilowany wieniec z wypustami od spodu, umożliwia pewne chwytanie i dokonywanie regulacji.” – powiedział Filip Granowski, Dyrektor Zarządzający Elesa+Ganter Polska.

  Koło wyposażone jest w obrotową rękojeść ułatwiającą napędzanie, a co najważniejsze w zestaw sprzęgłowy (rys. 2), który czyni je tzw. kołem bezpiecznym. Co to oznacza? Koło w pozycji spoczynkowej może obracać się swobodnie na zamontowanej osi, nie przenosząc momentu obrotowego. Sprzęgnięcie koła, które odbywa się poprzez jego odciągnięcie, powoduje zazębienie się dwóch wieloklinów i umożliwia przeniesienie momentu obrotowego na wałek. Po wykonaniu operacji koło powraca automatycznie do pozycji spoczynku.

  Rys. 2. Półwidok-półprzekrój przez zestaw sprzęgłowy koła VDN.FP+I+ST
  Rys. 2. Półwidok-półprzekrój przez zestaw sprzęgłowy koła VDN.FP+I+ST

  Koła mogą być dostarczane również w wersji ze sprzęgłem załączanym poprzez pchnięcie (rys. 3). W takim przypadku połączenie wielowypustowe zazębia się, kiedy koło jest pchnięte w kierunku osiowym. Uruchomienie sprzęgła koła przez pociągnięcie jest jednak bezpieczniejsze, ponieważ minimalizuje ryzyko przypadkowego uruchomienia mechanizmu sprzęgającego

  Rys. 3. Możliwe kierunki sprzęgania koła VDN.FP+I+ST
  Rys. 3. Możliwe kierunki sprzęgania koła VDN.FP+I+ST


  Koła bezpieczne sprawdzają się przede wszystkim w miejscach, gdzie mechanizmy śrubowe napędzane są w sposób mieszany, tj. jednocześnie za pomocą napędu mechanicznego (silnik) jak i ręcznego. Przykładem zastosowania mieszanego napędu są choćby śruby pociągowe obrabiarek, gdzie do zgrubnego nastawienia pozycji stosowany jest napęd elektryczny, a do precyzyjnego wyregulowania napęd ręczny. Mogą być również stosowane tam, gdzie napędzane masy mają dużą bezwładność i rozpędzenie wału powoduje kontynuowanie ruchu obrotowego głównej osi, a tym samym elementu napędu ręcznego.  Zjawisko to stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia osób, które znajdą się w pobliżu obracającego się elementu.

  Źródło:
  ELESA+GANTER POLSKA Sp. z.o.o.
  Artykuł został dodany przez firmę

  Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o.

  ELESA+GANTER jest spółką joint-venture, stworzoną przez dwóch liderów w branży standardowych elementów maszyn wytwarzanych z tworzyw oraz metali - Elesa S.p.A (Monza, Mediolan, Włochy) oraz Otto Ganter GmbH & Co. KG (Furtwangen, Niemcy).

  » Zapoznaj się z ofertą firmy
  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.