Jednym z uniwersalnych zagadnień w świecie budowy maszyn i urządzeń jest regulacja konkretnych modułów/sekcji w urządzeniu. Dla każdej branży są to inne podzespoły, które różnią się od siebie gabarytami, masą, wymaganą sztywnością i innymi parametrami. Łączy je jedno: potrzeba wprowadzenia małych korekt w pozycjonowaniu względem innych podzespołów w maszynie.
Wynika to zazwyczaj z potrzeby:
Poruszony w tym artykule temat jest dość istotny, ponieważ precyzyjne spozycjonowanie wzajemnie współpracujących podzespołów koreluje z ich żywotnością, a często jest niezbędne do poprawnego i wydajnego funkcjonowania urządzenia, bądź całej linii produkcyjnej.
Jeden z dość oryginalnych sposobów na uzyskanie takiej regulacji został zaprojektowany w firmie Damet sp. j. Dańko, Jaksina (www.damet.eu) i dotyczy modułu prowadzenia materiału w zszywarce stołowej DT3 (rys.1).
Rys.1. Model 3D zszywarki stołowej DT3 typu 1000 firmy Damet.
Regulacja części napędowej modułu podawania materiału
Nowy model zszywarki DT został doposażony między innymi w automatyczny układ prowadzenia materiału (rys.2), którego część napędowa (rys.3) dla różnych rodzajów kartonów i innych „parametrów wejściowych”, będzie wymagać doregulowania względem ramy modułu.
Rys.2. Moduł prowadzenia materiału.
Rys.3. Część napędowa modułu prowadzenia materiału.
Budowa DT3 wygląda w ten sposób, że do głównej konstrukcji przykręcono na stałe ramę modułu prowadzenia materiału, a do niej podwieszono część napędową. W celu lepszego zobrazowania, część napędowa na rys. 4 została zaznaczona na zielono (widok z dołu):
Rys.4. Część napędowa modułu prowadzenia materiału.
ELESA+GANTER jest spółką joint-venture, stworzoną przez dwóch liderów w branży standardowych elementów maszyn wytwarzanych z tworzyw oraz metali - Elesa S.p.A (Monza, Mediolan, Włochy) oraz Otto Ganter GmbH & Co. KG (Furtwangen, Niemcy).
» Zapoznaj się z ofertą firmy