google

  metale, aluminium, stal, obróbka

  Kursy walut 22.03.2019
  1 USD
  3.7948
  0.0367
  1 EUR
  4.2894
  0.0024
  1 CHF
  3.8079
  0.023
  1 GBP
  4.9700
  0.0197
  1 RUB
  0.0592
  0.0002
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Niezastąpione narzędzia ręczne

  Niezastąpione narzędzia ręczne

  Niezależnie od tego, czy problem dotyczy kompletnego amatora, czy fachowca z wieloletnim stażem – nie da się w pracy całkowicie zrezygnować z narzędzi ręcznych. Są one niezbędne, zmienia się tylko zawartość walizek narzędziowych wykorzystywanych przez poszczególne osoby.

  Śrubokręty

  Podstawowe śrubokręty płaskie i krzyżowe w dwóch wariantach (PH i PZ), powinny znaleźć się w każdej, absolutnie każdej skrzynce z narzędziami. Często też wcale nie trzeba wielu ich rozmiarów, tylko po 2-3 różne, żeby poradzić sobie z większością problemów. W bardziej zaawansowanych zastosowaniach lepiej, zamiast nosić cały zestaw śrubokrętów, zainwestować w ręczny śrubokręt z wymiennymi bitami. Wtedy zyskuje się sporą swobodę, a jednocześnie więcej miejsca na inne narzędzia. Niektóre z tych śrubokrętów można też wykorzystać do wkręcania mniej typowych śrub: imbusowych, torx lub spline, do czego zwykle używa się ręcznych kluczy.

  Klucze

  Podstawowy zestaw kluczy do śrub z łbami sześciokątnymi nie jest drogi, ale też nie musi być rozbudowany. Zwykle wykorzystuje się tylko klucze metryczne z zakresu 8-13 mm, choć to oczywiście zależy od konkretnych zadań. Warto też od razu zastanowić się, czy ideałem będą klucze otwarte, oczkowe, a może jeszcze inne. Można też poszukać kluczy z konstrukcją łamaną oraz – już wyraźnie droższych – dynamometrycznych, jeśli ma to uzasadnienie w sposobie ich używania.

  Szczypce, młotki, klucze uniwersalne

  Z większych gabarytowo narzędzi podstawowych trzeba wspomnieć o szczypcach uniwersalnych, czyli kombinerkach. W dobrych sklepach, takich jak https://www.stukpuk.pl/narzedzia-reczne, można wybierać spośród modeli z obcinaczką do kabli lub bez niej. Różnice cenowe są w tym przypadku niewielkie. Młotki – a przynajmniej jeden o niezbyt dużej masie – też mogą zawsze się przydać, więc warto jakiś uniwersalny mieć. Co zaś tyczy się kluczy uniwersalnych, zwanych poprawnie nastawnymi i dostępnymi w wielu różnych typach, to z powodzeniem zastąpią one brakujące klucze tradycyjne w zestawie. I nawet jeśli uznać, że tego rodzaju narzędzia są rzadko używane, to nie kosztują wiele, a mogą się przydać w wielu nietypowych sytuacjach.

  Akcesoria dodatkowe

  Bez względu na typ wykonywanych prac do skrzynki z narzędziami warto dołożyć jeszcze dobry ołówek stolarski oraz miarę. W każdej skrzynce narzędziowej powinny się też znaleźć nożyczki i dobra taśma do mocowań. Poza tym, w zależności od wykonywanych prac, warto też czasem zainwestować w niedużą szczotkę drucianą, zszywacz, przenośne imadełka, specjalistyczne młotki czy nitownice ręczne. Choć nie zawsze mówi się o nich jako narzędziach podstawowych, to przecież wielu prac bez nich wykonać się nie da.

  A na koniec warto zaznaczyć, że jeśli narzędzia w starej skrzynce już dopraszają się wymiany, to zwykle lepszym rozwiązaniem będzie zakup całego zestawu narzędzi – to tańsze wyjście, niż kupowanie po jednym elemencie.

  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.