google

  metale, aluminium, stal, obróbka

  Kursy walut 24.05.2019
  1 USD
  3.8436
  -0.026
  1 EUR
  4.2989
  -0.0118
  1 CHF
  3.8327
  -0.0016
  1 GBP
  4.8768
  -0.0084
  1 RUB
  0.0595
  -0.0005
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Tokarki oraz ich szerokie zastosowanie. W jakim celu są wykorzystywane?

  Tokarki to urządzenia specjalistyczne które znajdują bardzo szerokie zastosowanie we współczesnym przemyśle.

  Głównym zadaniem tytułowych urządzeń jest obróbka metali metodą skrawania. W tym przypadku proces toczenia dotyczy obróbki elementów w postaci brył obrotowych. Owa metoda gwarantuje szerokie zastosowanie nie tylko w halach produkcyjnych.

  Tokarki oraz ich szerokie zastosowanie. W jakim celu są wykorzystywane?
  Na czym polega proces toczenia?

  Jak sama nazwa wskazuje – tokarki służą toczeniu, jednak współczesne – zaawansowane urządzenia dostosowane są również do procesów wiercenia, rozwiercania, wytaczania, radełkowania oraz przecinania poszczególnych elementów. Zastosowanie funkcji dodatkowych pozwala także na szlifowanie i frezowanie powierzchni przedmiotów toczonych. W konsekwencji mamy do czynienia z tworzeniem form takich jak kule, stożki, walce, a nawet gwinty.

  Popularne rodzaje tokarek

  Poza urządzeniami tradycyjnymi wyróżniamy również zaawansowane rodzaje tokarek. Do najpopularniejszych i najczęściej stosowanych zaliczamy m.in. tokarki kołowe. Konstrukcja ta pozwala na umieszczenie obrabianego elementu w specjalistycznych kłach wewnątrz wrzeciona. Te z kolei napędzane przez silnik rozpoczynają proces toczenia, którego efektem jest praca zamontowanego wiertła, noża tokarskiego, bądź narzędzia do gwintów.

  Technologiczna rewolucja toczenia to z kolei pokłosie tokarek typu CNC – sterowanych numerycznie. Sterowane przy zastosowaniu specjalistycznego oprogramowania oraz mikrokomputera tokarki CNC są w pełni zautomatyzowane. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju tokarek proces produkcyjny jest bardziej wydajny oraz skuteczny, z kolei proces toczenia odznacza się ogromną precyzją i powtarzalnością. Części do maszyn CNC kupią Państwo w sklepie Akcesoria CNC pod adresem: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/11-sterowanie-maszyn-cnc

  Małe oraz średnie zakłady produkcyjne najczęściej stosują tokarki uniwersalne, które z powodzeniem radzą sobie z materiałami metalowymi – żeliwo oraz stal. Owa uniwersalność w tym przypadku polega na możliwości stosowania procesu toczenia zarówno na etapie obróbki właściwej jak i precyzyjnej. Do głównych zadań tokarek uniwersalnych należy przycinanie gwintów metrycznych, modułowych oraz calowych.

  A skoro o precyzji mowa, to warto wspomnieć o tokarkach stołowych, które odznaczają się niewielkim rozmiarem. Jak sama nazwa wskazuje towarzyszy im blat stołowy do którego są mocowane. Obszar ich zastosowania dotyczy w związku z tym branży zegarmistrzowskiej, optycznej, i drobnej wytwórczości. Istnieją również tzw. tokarki ciężkie stosowane w przemyśle ciężkim. Ich cechą szczególną jest wielozadaniowość towarzysząca elementom o ogromnych gabarytach.

  Artykuł powstał dzięki firmie Akcesoria CNC – sklep oferujący części i elementy budowy maszyn - https://www.akcesoria.cnc.info.pl/9-mechanika

  Tokarki oraz ich szerokie zastosowanie. W jakim celu są wykorzystywane?

  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.