google

  metale, aluminium, stal, obróbka

  Kursy walut 14.06.2019
  1 USD
  3.7727
  -0.0009
  1 EUR
  4.2554
  -0.0056
  1 CHF
  3.7905
  -0.0104
  1 GBP
  4.7771
  -0.0033
  1 RUB
  0.0585
  0.0001
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Jak i po co planować produkcję

  Planowanie prac na produkcji stało się… modne.

  Mówi się o nim już nie tylko w dużych firmach i konsorcjach, ale i w średniej wielkości spółkach. Jak planować? Odpowiadamy!

  MRP, MPS, S&OP – pewnie słyszeliście

  Jak i po co planować produkcję
  Planowanie sprzedaży i operacji (S&OP), główny plan produkcji (MPS), a wreszcie planowanie potrzeb materiałowych (MRP). Razem pozwalają tworzyć zintegrowany plan produkcji.

  Co to właściwie znaczy? Najprościej mówiąc tyle, że aby firma mogła planować całościowo, powinna określić perspektywy i zakres działań krótko, średnio i długoterminowych.

  Innymi słowy, warto odpowiedzieć na podstawowe pytania w zakresie prowadzonej produkcji:

  • W które działania wato się angażować, które przynoszą nam zysk w dłuższej perspektywie?
  • Jaki poziom produkcji chcemy osiągnąć, ile czasu (miesięcy) trzeba na to poświęcić, jak mierzyć sukces?
  • Co możemy dziś/w ciągu tygodnia (kilku tygodni) wytworzyć, jakich zasobów do tego potrzeba?

  Oczywiście każde z tych pytań wymaga odpowiedniego rozwinięcia i dopracowania, szczególnie w kontekście niezbędnych do prawidłowej analizy wszelkich zasobów potrzebnych do realizacji zlecenia i uwzględnienia kryteriów optymalizacyjnych w danym procesie.

  Z systemem ERP

  Tworzenie planu pozwala precyzyjnie planować czynności na hali produkcyjnej i sterować nimi, a – co za tym idzie – zwiększać wydajność pracy.

  Na intuicyjne tworzenie harmonogramów w wielu technikach pozwalają systemy ERP. Godnym polecenia rozwiązaniem jest np. Streamsoft Prestiż, który poza rozbudowanym modułem Zarządzania Produkcją, oferuje szereg rozwiązań ułatwiających i uelastyczniających czynności związane z planowaniem.

  Wśród przydatnych funkcji można wymienić przede wszystkim współpracę z wieloma urządzeniami wykorzystywanymi przy produkcji (panele meldunkowe - dotykowe, skanery kodów kreskowych, drukarki etykiet - termotransferowe, wagi elektroniczne, tablety itd.) oraz z innym oprogramowaniem.

  Dla wielu branż istotna jest także możliwość integracji np. z programami do nestingu i tworzenie wielowymiarowych i złożonych analiz biznesowych.

  Co to daje?

  Poprawnie prowadzony i nadzorowany proces planowania (harmonogramowania) produkcji przekłada się na minimalizację czasu potrzebnego na finalizację zleceń produkcyjnych oraz na zapewnienie terminowej realizacji zamówień. Ma więc bezpośredni wpływ na sukces w działalności danego przedsiębiorcy, zależny w dużej mierze od stopnia zadowolenia klienta.

  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.