google

  metale, aluminium, stal, obróbka

  Kursy walut 18.10.2019
  1 USD
  3.8503
  -0.0135
  1 EUR
  4.2844
  -0.0005
  1 CHF
  3.8969
  0.0067
  1 GBP
  4.9671
  0.0215
  1 RUB
  0.0602
  -0.0002
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Dźwignia z mimośrodem GN 918, czyli błyskawiczne i trwałe mocowanie detali

  logo Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o.

  Dźwignia z mimośrodem to najszybszy sposób na mocowanie detali w przyrządzie obróbczym lub na linii montażowej. Wszędzie tam, gdzie chcemy bardzo szybko mocować i zwalniać pozycję przedmiotu w przyrządzie wybierzemy dźwignię z mimośrodem.

  Rozwiązanie jest proste i skuteczne. Pozwala na mocowanie i zwalnianie detali jednym ruchem ręki, a dzięki swojej budowie znacznie zwielokrotnić siłę przytrzymania. Idealnie sprawdzi się tam, gdzie mocowane przedmioty różnią się wymiarami np. do obrabiania odlewów lub do elementów mających różne wersje wymiarowe podczas montażu.

  W zależności od wersji możemy dociskać elementy promieniowo lub osiowo (czyli ściskać i odpychać lub dociskać z boku). W tym artykule pokażemy zasadę działania dźwigni z krzywką ich wersje oraz przykłady zastosowania w realnym świecie.

  Zdjęcie 1. Dźwignia z mimośrodem GN 918 gotowa do zamontowania na urządzeniu.

  Zdjęcie 1. Dźwignia z mimośrodem GN 918 gotowa do zamontowania na urządzeniu.

  Budowa dźwigni z krzywką

  Na rysunku poniżej widzimy ramię dźwigni zakończone gałką kulistą DIN 319.

  Rysunek 1. Rysunek schematyczny dźwigni z mimośrodem – wersja z dociskiem promieniowym GN 918.

  Rysunek 1. Rysunek schematyczny dźwigni z mimośrodem – wersja z dociskiem promieniowym GN 918.

  Dźwignia mimośrodowa składa się z ramienia dźwigni połączonego z krzywką. Ruch dźwigni powoduje obrót krzywki, dzięki któremu generowany jest docisk. To oznacza, że obracając dźwignię, krzywka dociska swoją ścianką do blokowanego detalu wywołując jego unieruchomienie. Szczegółowa budowa tego elementu jest pokazana poniżej.

  Rysunek 2. Dźwignia z krzywką GN 918 z zaznaczeniem głównym wymiarów.

  Rysunek 2. Dźwignia z krzywką GN 918 z zaznaczeniem głównym wymiarów.

  Na powyższym rysunku widoczny jest przekrój dźwigni GN 918 z dociskiem promieniowym, czyli obracając dźwignię, generujemy docisk do bocznej ścianki blokowanego detalu. Na rysunku zaznaczone są dwa ważne z punktu widzenia użytkownika elementy.

  Żółta strzałka wskazuje na wielokarb, który służy do ustawienia dźwigni w wygodnej pozycji podczas jej montażu na maszynie. Ustawiamy krzywkę w dogodnym położeniu, następnie ustawiamy dźwignię na wielokarbie tak, aby operowało się nią wygodnie. Całość skręcamy śrubą pasowaną, czyli mocujemy urządzenie do maszyny.

  Widoczna na rysunku podkładka, którą wskazuje zielona strzałka ma specjalne zadanie. Służy ona jako forma łożyska dla obracającej się dźwigni. Jej hartowana powierzchnia jest odporna na ścieranie, a wymiar tak dobrany, aby zapewnić odpowiedni luz pomiędzy korpusem krzywki, a maszyną, na którym zamontowana jest dźwignia z mimośrodem. Śruba pasowana to połączenie sworznia ze śrubą, dzięki której możemy trwale mocować element.

  Szczegóły techniczne – dlaczego to działa?

  Idea mechanizmu mimośrodowego to czysta matematyka wcielona w życie. Mimośród to klin o stałym wzniosie, który jest nawinięty na walec. Nazywa się to Spiralą Archimedesa i po odpowiednim dobraniu wymiarów jest bardzo użyteczna.

  Do uzyskania wydajnego mechanizmu kluczowym jest:

  • ustalenie jakiej wysokości ma być klin, czyli jak bardzo ma zmieniać się promień krzywki
  • jak długi ma być klin, czyli jak szybko promień ma się zmieniać w zależności od tego jak obracamy

  Dobór odpowiednich proporcji długości do wysokości klina zapewnia wysokie przełożenia mechaniczne (inaczej wysoką siłę docisku). Kształt zarysu krzywki, czyli stosunek wysokości do długości klina, zapewnia jej samohamowność . Połączenie samohamowności oraz wysokiego przełożenia mechanicznego pozwala na użycie tego mechanizmu w przyrządach obróbkowych i montażowych.

  Rysunek 3. Wymiary klina dźwigni mimośrodowej GN 918 oraz zarys krzywki z zaznaczonymi punktami charakterystycznymi

  Rysunek 3. Wymiary klina dźwigni mimośrodowej GN 918 oraz zarys krzywki z zaznaczonymi punktami charakterystycznymi

  Generowanie siły docisku

  Na rysunku powyżej widzimy mimośród z zaznaczonymi promieniami o różnych wartościach. Są to tzw. punkty charakterystyczne, które pomogą w precyzyjnym ustaleniu miejsca zamocowania dźwigni mimośrodowej na maszynie. Dzięki nim możemy obliczyć siłę docisku, jaka zostanie wygenerowana na blokowanym elemencie w zależności od położenia dźwigni. Znamy bowiem siłę jaką wywiera ludzka dłoń. Jest to około 150 N (z ergonomii), dzięki kilku wzorom i tym parametrom możemy prosto obliczyć maksymalny docisk.

  Samohamowność

  Zwróćmy uwagę na kształt klina zaznaczonego na rysunku zieloną strzałką. Interesują nas dwie wartości: długość klina (86,75) oraz jego wysokość (6). Wysokość klina odpowiada za generowaną siłę docisku bocznego. Długość klina, który jest zawinięty na okrąg określa nam jak duży musi być ruch dźwignią do pełnego zaciśnięcia. Z tych dwóch wartości wychodzi nam kąt (zaznaczony na rysunku), który będzie pośrednio odpowiadał za samohamowność połączenia. Stosunek długości klina do jego wysokości wiąże się bezpośrednio z warunkiem samohamownego połączenia. Szczególnie w pierwszej fazie ruchu dźwigni mimośrodowej.

  Jeżeli proporcje zostaną źle dobrane mechanizm nie będzie samohamowny. Dlatego przestrzegamy przed “poprawianiem” naszych dźwigni samemu w warsztacie.

  Jak to wykorzystać w praktyce

  Mechanizm krzywki powoduje, że nie musimy mieć idealnie powtarzalnych detali, aby móc tak samo silnie chwycić element. Dzięki temu wszędzie tam, gdzie wymiary zewnętrzne mocowanych przedmiotów różnią się od siebie (nawet znacznie) wybieramy dźwignie z krzywką.

  Oferta firmy Elesa+Ganter zawiera kilka wersji dźwigni mimośrodowych. Różnią się one od siebie sposobem działania i generowanego docisku. Dźwignie z dociskiem promieniowym, czyli dociskającym boczne ścianki detali pokazane są poniżej:

  Rysunek 4. Dźwignia z mimośrodem GN 918 i GN 918.5 – realizowanie docisku bocznego po obrocie dźwigni. Wersja nierdzewna GN 918.5 oraz czarna GN 918.

  Rysunek 4. Dźwignia z mimośrodem GN 918 i GN 918.5 – realizowanie docisku bocznego po obrocie dźwigni. Wersja nierdzewna GN 918.5 oraz czarna GN 918.

  Dźwignie mimośrodowe z dociskiem promieniowym występują w wersji ze stali nierdzewnej o oznaczeniu GN 918.5 oraz ze stali konstrukcyjnej, poddanej czernieniu – GN 918. Ruch dźwigni realizuje docisk boczny, wszędzie tam, gdzie chcemy zablokować możliwość ruchu poprzez dociśnięcie detalu oraz umożliwić łatwe wyjęcie i szybkie odblokowanie mocowanego przedmiotu.

  Naturalnym środowiskiem dla dźwigni mimośrodowych jest oprzyrządowanie obróbcze lub montażowe. Wkładając detal w przystosowany do tego przyrząd, blokujemy możliwość jego przemieszczania za pomocą dźwigni mimośrodowej. Siła dociskająca generowana przez dźwignię pozwala na trwałe zamocowanie detalu – opiera się on o nieruchome ściany przyrządu. Uwolnienie detalu polega na przestawieniu dźwigni. Jest to najprostszy i najłatwiejszy sposób na wykorzystanie dźwigni GN 918 i GN 918.5.

   

  Źródło:
  Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o.
  Artykuł został dodany przez firmę

  Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o.

  ELESA+GANTER jest spółką joint-venture, stworzoną przez dwóch liderów w branży standardowych elementów maszyn wytwarzanych z tworzyw oraz metali - Elesa S.p.A (Monza, Mediolan, Włochy) oraz Otto Ganter GmbH & Co. KG (Furtwangen, Niemcy).

  » Zapoznaj się z ofertą firmy
  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.