Artykuł Dodaj artykuł

Rusza druga edycja Waterjet Academy

Już za dwa tygodnie uczniowie II klasy o profilu mechatroniki elbląskiego ZSM rozpoczną cykl zajęć w ramach drugiej edycji projektu edukacyjnego „Kropla drąży wiedzę”.

 
 
 
 

Już za dwa tygodnie uczniowie II klasy o profilu mechatroniki elbląskiego ZSM rozpoczną cykl zajęć w ramach drugiej edycji projektu edukacyjnego „Kropla drąży wiedzę”. Dzięki Waterjet  Academy młodzież poznaje innowacyjną technologię cięcia wodą.

Program organizowany jest przez Urząd Miejski w Elblągu przy wsparciu grupy JetSystem. To właśnie w laboratorium cięcia elbląskiej firmy specjalizującej się w technologii waterjet uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych w Elblągu poznają pracę maszyn do cięcia wodą. Podobnie jak w poprzednim semestrze, tak i teraz fachowcy z grupy JetSystem zapoznają młodzież z zasadą działania i zastosowaniem waterjetów. Będzie też wykład poświęcony wzornictwu przemysłowemu i projektowaniu. Ważną częścią Waterjet Academy są zajęcia praktyczne.

- Uczestnicy programu zdobywają cenne doświadczenie, dzięki cyklowi wykładów i zajęć praktycznych przy maszynie mogą poznać metodę obróbki praktycznie wszystkich materiałów. Cięcie wodą mogą porównać z innymi technologiami i samodzielnie ocenić, która z nich jest bardziej precyzyjna i wydajna - wyjaśnia Włodzimierz Wawro, koordynator projektu edukacyjnego Waterjet Academy.

Pierwsza edycja wzbogacona została o konkurs, który polegał na zaprojektowaniu  statuetki dla Urzędu Miejskiego. 3 września, podczas rozpoczęcia nowego roku szkolnego w Zespole Szkół Mechanicznych, autorzy najlepszych projektów otrzymali nagrody.

Przypomnijmy, że pierwsze miejsce zajął projekt Michała Etowskiego pt. „Herb miasta na planie łopatki turbinowej”. W konkursie wyróżniono także prace: Tomasza Widowskiego przedstawiającą herb Elbląga z zarysem charakterystycznych budynków oraz statuetkę Anny Kostrzyńskiej zatytułowaną „Nie wiadomo w czym herb Elbląga”.

- W tym semestrze również przygotowaliśmy konkurs dla uczestników Waterjet Academy - informuje Remigiusz Filipiak, wiceprezes grupy JetSystem. - Uczniowie elbląskiego technikum zaprojektują ozdobę wielkanocną. Najlepszy projekt nagrodzimy, a gotowy produkt wykorzystamy jako świąteczny prezent dla naszych klientów.

Współpraca grupy JetSystem z Zespołem Szkół Mechanicznych nie kończy się  wraz z zakończeniem semestru Waterjet Academy. Uczestnicy projektu mają możliwość odbycia praktyk w firmie.

- Przyłączając się do projektu założyliśmy sobie podstawowy cel: dać uczniom możliwość zdobycia konkretnego doświadczenia, np.  w ramach stażu, które w dużej mierze ułatwi młodym absolwentom kierunków technicznych znalezienie pracy w zawodzie - dodaje Remigiusz Filipiak.

Najlepszą oceną pierwszej edycji programu jest fakt, że już wkrótce kolejna grupa uczniów ZSM rozpocznie nowy cykl zajęć.

Spotkanie inaugurujące drugi semestr Waterjet Academy odbędzie się 19 września. Uczniowie ZSM będą spotykać się w laboratorium cięcia grupy JetSystem w Elbląskim Parku Technologicznym raz w miesiącu.

Bieżące informacje oraz fotorelacje z przebiegu zajęć będą dostępne na profilu http://www.facebook.com/waterjet.academy