Artykuł Dodaj artykuł

Jaki rodzaj dachu wybrać?

Dach w domu jednorodzinnym pełni dwa zasadnicze zadania. Po pierwsze zabezpiecza przed działaniem czynników atmosferycznych a po drugie nadaje budynkowi estetyczny, skomponowany z resztą wygląd. Jaki rodzaj zatem wybrać. Skośny, czy też płaski, tak zwany stropodach?

Jaki rodzaj dachu wybrać, projekty domów, MGProjektDach w domu jednorodzinnym pełni dwa zasadnicze zadania. Po pierwsze zabezpiecza przed działaniem czynników atmosferycznych a po drugie nadaje budynkowi estetyczny, skomponowany z resztą wygląd. Jaki rodzaj zatem wybrać. Skośny, czy też płaski, tak zwany stropodach?

Już w miejscowym planie zagospodarowania, który obejmuje parcelę, na której zostanie wybudowany dom, znajdują się wytyczne dotyczące tego, jaki można wybudować dom oraz jaki typ dachu może on posiadać. Podany jest dokładny kąt nachylenia. Dzieje się tak, aby na danym terenie została zachowana pewna regularność i harmonia. Jest to prawo narzucone odgórnie i nie możliwe jest postępowanie wbrew wytycznym. Duże znaczenie w kwestii powyższej ma region, w którym zostanie wybudowany dom a konkretnie strefa klimatyczna, według której jest podzielony kraj. Jeśli opadów, zwłaszcza śniegu, jest dużo i istnieje prawdopodobieństwo jego zalegania na dachu, dach może być jedynie skośny, aby łatwo usuwać nadmiar śniegu. Natomiast w regionach, gdzie jest znacznie mniej opadów lub też na obrzeżach dużych aglomeracji, istnieje większe pole manewru w sprawie rodzaju dachu. Tutaj pomysłowością może wykazać się sam inwestor.

Jeżeli zatem przyszłemu właścicielowi domu zależy na konkretnym rodzaju dachu, ma wobec konstrukcji dachu plany, powinien przed zakupem działki sprawdzić jakie są wymagania narzucone w miejscowym planie zagospodarowania.

Dachy dzieli się przede wszystkim na skośne oraz płaskie, czyli tzw stropodach. W dalszej kolejności dachy skośne podzielić można na jednospadowe, dwuspadowe, czterospadowe, mansardowe, naczółkowe, półszczytowe, namiotowe, wieżowe oraz lekkie konstrukcje przemysłowe.

Większość inwestorów myśląc o dachu ma na względzie tylko i wyłącznie wygląd zewnętrzny. Należy jednak pamiętać, że dach musi współgrać z elewacją, wpływać na jej prawidłowe użytkowanie i zabezpieczać ją. Dach dobrze jest też dobrać do wielkości działki, aby idealnie wpasował się w klimat posesji.

Dach skośny jest lepiej widoczny, stanowi mocniejszy akcent wizualny. Dach płaski, czyli stropodach pozbawiony jest tego uroku widocznego z pewnej odległości. Dachy płaskie zakończone są ścianką lub balustradą. Konstrukcja dachu płaskiego jest najczęściej żelbetowa, o wiele rzadziej drewniana. Stanowi ją odpowiednio ocieplony oraz zabezpieczony warstwą przeciwwodną strop. Należy pamiętać, że warstwa ocieplenia musi mieć możliwość odprowadzenia nadmiaru pary wodnej. Najlepiej pomiędzy warstwą pokrycia a warstwą ocieplenia pozostawić pustkę powietrzną a w ścianie attyki wykonać otwory wentylacyjne.

Projekty domów ze stropodachem buduje się najczęściej w miastach lub na obrzeżach dużych aglomeracji. Najlepiej wpasowują się w klimat otaczającego budownictwa. Do tego dach płaski umożliwia stworzenie różnych ciekawych koncepcji. W przypadku chęci wykorzystania powierzchni dachowej do celów rekreacyjnych dach należy dodatkowo wzmocnić i rozbudować. Efektem są zielone dachy, ogrody dachowe, czy też tarasy. Pojawiają się balustrady zabezpieczające, dodatkowa nawierzchnia oraz różnego rodzaju roślinność.

W przypadku tarasu wylewa się na dach dodatkową warstwę betonu oraz układa wykończenie, które może być dowolne. Od roślinności, przez donice a na meblach kończąc. Znacznie bardziej skomplikowany jest zielony dach, czyli tzw. dach odwrócony. Tu nie ma potrzeby stosowania donic oraz innych form przechowywania roślinności, ponieważ warstwę naziemną stanowi humus, na którym sadzi się rośliny. Przy okazji jest to dobra, niepalna izolacja akustyczna. Stropodachy potrzebują bardzo mocnego stropu, ponieważ konstrukcja ich jest wyjątkowo ciężka. Wykonanie ich jest dosyć trudne i pracochłonne, dlatego też ceny nadal są wysokie. Pomimo to coraz więcej mieszkańców miast, zwłaszcza osoby młode decydują się na tego typu zabieg. Daje on możliwość stworzenia prywatności nawet w samym środku miasta. Taras, czy też zielony dach to jakby ogród, którego zabrakło wokół domu z powodu małej działki, czy też miejskiego braku prywatności.

Artykuł został dodany przez firmęKomentarze

Brak elementów do wyświetlenia.