Eagle Group Syrex. Maszyny i narzędzia do obróbki metalu. Czesław Syrek
eba sp. z o.o.eba sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Cynkowanie ogniowe - co powinieneś o nim wiedzieć?

Na co dzień korzystamy z wielu przedmiotów zbudowanych ze stali. Kojarzy nam się ona z trwałością, dlatego chętnie wykorzystujemy ją na przykład przy budowie około domowych ogrodzeń. Warto jednak pamiętać, że stal tak jak każdy inny materiał ma swoje słabe strony. Największą z nich jest oczywiście duża podatność na rdzę.

Na co dzień korzystamy z wielu przedmiotów zbudowanych ze stali. Kojarzy nam się ona z trwałością, dlatego chętnie wykorzystujemy ją na przykład przy budowie około domowych ogrodzeń. Warto jednak pamiętać, że stal tak jak każdy inny materiał ma swoje słabe strony. Największą z nich jest oczywiście duża podatność na rdzę.

Cynkowanie ogniowe - co powinieneś o nim wiedzieć?
Korozja tworzy się zazwyczaj na skutek działania czynników zewnętrznych. Można jej jednak uniknąć. Wszystko zależy od odpowiedniego zabezpieczenia stali. Tu na ratunek przychodzi nam cynkowanie.

Działanie etapowe

Zanim przystąpimy do ostatecznego zabezpieczenia, powinniśmy przygotować dany element. Pierwszym krokiem zawsze jest wyczyszczenie powierzchni z ewentualnych ognisk korozyjnych. Następnie całą powierzchnię trzeba odtłuścić. Dopiero potem możemy przejść do właściwego cynkowania. Polega ono na zanurzeniu stalowego elementu w ciekłym cynku o bardzo wysokiej temperaturze. Powinna ona sięgnąć około czterystu pięćdziesięciu stopni. Ważne jest to, by pojemnik z cynkiem był sporych wielkości. Jeśli chcemy, by materiał był odpowiednio zabezpieczony musi być zanurzony w całości. Zanim jednak zaczniemy używać danego elementu ważne jest jego wystudzenie.

Same plusy

Cynkowanie ma ogromną liczbę zalet. Jedną z większych jest wysoka odporność na uderzenia. Okazuje się bowiem, że twardość ocynkowanej stali jest bliska dwustu czterdziestu stopniom w skali Vlcersa. Jak więc widać zagrożenie zniszczeniem tego materiału jest niewielkie. Co więcej cynk zabezpiecza powierzchnię nawet wtedy, gdy jego warstwa nieco popęka.

Zabezpieczenie na lata

Malując stal przystosowanymi do tego preparatami zabezpieczamy je na bardzo krótki czas. Po kilku latach cały proces musi zostać powtórzony. Zupełnie inaczej jest w przypadku cynkowania. Zabezpiecza ono materiał nawet na dwadzieścia lat. Oczywiście stopień zużycia zależy od środowiska w jakim stal się znajduje. Inaczej będzie zużywać się na obszarach przemysłowych, a inaczej miejskich. Wysoka skuteczność ochrony oraz trwałość na lata wyróżnia cynkowanie na tle innych sposobów zabezpieczenia metalu.

Podobne artykuły