Eagle Group Syrex. Maszyny i narzędzia do obróbki metalu. Czesław Syrek
Air productsAir products

Artykuł Dodaj artykuł

Modyfikacja łączników do mechanizmów przesuwu

Firma Elesa+Ganter wprowadziła do oferty zmodyfikowane wersje łączników do mechanizmów przesuwu. Zmiana polega na zastąpieniu poliamidu PA bardziej odpornym na działanie temperatury i wody teflonem PTFE.

Elesa+Ganter

Firma Elesa+Ganter wprowadziła do oferty zmodyfikowane wersje łączników do mechanizmów przesuwu. Zmiana polega na zastąpieniu poliamidu PA bardziej odpornym na działanie temperatury i wody teflonem PTFE. Nowy typ łączników będzie wprowadzany do sprzedaży sukcesywnie. Obecna wersja będzie dostępna do wyczerpania zapasów magazynowych. Stare i nowe tuleje ślizgowe nie mogą być stosowane zamiennie, ponieważ zmodernizowany model łącznika posiada inne gniazdo montażowe. 

„W sposób ciągły dążymy do rozwoju istniejących grup produktowych. Założenie to realizujemy poprzez wprowadzanie nowości oraz dokonywanie modyfikacji technicznych istniejących już produktów. W oparciu o dotychczasowe doświadczenia dotyczące łączników oraz mechanizmów przesuwu, wprowadziliśmy nowy typ tulei ślizgowych, stosowanych w łącznikach montowanych jako wózki mechanizmów przesuwu serii GN 291, GN 292, GN 293” – powiedział Filip Granowski, Dyrektor Zarządzający Elesa+Ganter Polska.

Rys. 1. Zamontowane łączniki na mechanizmach przesuwu


Rys. 1. Zamontowane łączniki na mechanizmach przesuwu

Oferowane łączniki są wykonywane z aluminium bądź stali nierdzewnej. Wyposażone zostały w otwory d4, umożliwiające montaż do wodzika mechanizmu przesuwu za pomocą śrub z łbem imbusowym. Dodatkowo łączniki posiadają mechanicznie obrabiane otwory zaciskowe d1 i d2 oraz śruby do regulacji stopnia zacisku (rys. 2). Standardowo nowe łączniki są rekomendowane do mechanizmów przesuwu i występują w dwóch wersjach:

  1. „B” – z otworem zaciskowym bez tulei ślizgowej,
  2. „G” – z otworem zaciskowym z tuleją ślizgową.

Rys. 2. Budowa oraz montaż łącznika serii GN 132.2

Rys. 2. Budowa oraz montaż łącznika serii GN 132.2

Modyfikacja polega na zmianie materiału, z którego wykonuje się tuleję ślizgową. Dotychczasowe elementy ślizgowe są wykonane z poliamidu PA. W nowej wersji łącznika poliamid PA zastąpiono teflonem PTFE (rys. 3). Materiał ten charakteryzuje się:

  • bardzo wysoką odpornością cieplną (-200⁰C do +260⁰C),
  • brakiem chłonności wody,
  • bardzo niskim współczynnikiem tarcia.

Połączenie tych cech powoduje, że łączniki w wersji „G” znacznie lepiej poradzą sobie w zarówno w standardowych aplikacjach, jak i tych bardziej wymagających. Przykładem zastosowań może być regulacja głowicy etykietującej w etykieciarkach lub system regulacji przylg w maszynie formującej wkłady do filtrów powietrza.

Rys. 3. Łącznik GN 146.1 (po prawej stronie wersja po modyfikacji)

Rys. 3. Łącznik GN 146.1 (po prawej stronie wersja po modyfikacji)

W przypadku pytań zachęcamy do kontaktu z działem technicznym Elesa+Ganter.

Artykuł został dodany przez firmę

Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o.

ELESA+GANTER jest spółką joint-venture, stworzoną przez dwóch liderów w branży standardowych elementów maszyn wytwarzanych z tworzyw oraz metali - Elesa S.p.A (Monza, Mediolan, Włochy) oraz Otto Ganter GmbH & Co. KG (Furtwangen, Niemcy).

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły