Baner secondgrade Syrex. Maszyny i narzędzia do obróbki metalu. Czesław Syrek
eba sp. z o.o.
REMIX S.A.	Bollhoff Technika Łączenia Sp. z o. o. BODYCOTE POLSKA SP. Z O.O.

Artykuł Dodaj artykuł

Cięcie laserem – rewolucyjna metoda obróbki materiałów

10-09-2019, 02:00

Lasery niezwykle szybko znalazły praktyczne zastosowanie w różnorodnych branżach. Można nawet stwierdzić, że w wyniku rozwoju technologii CNC całkowicie przekształciły i zmieniły postrzeganie niektórych procesów wytwórczych. Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż zarówno wieloletnie doświadczenie, jak również wiedza dotycząca technologii laserowych umożliwiły dynamiczną ekspansję przemysłu wytwórczego. W dzisiejszych czasach bowiem wycinanie laserowe postrzegane jest jako najnowocześniejsza, najszybsza oraz najdokładniejsza metoda cięcia.

Cięcie laserem – rewolucyjna metoda obróbki materiałów

Cięcie laserowe – opis procesu

Cięcie laserem stanowi nowoczesną metodę obróbki, podczas której wykorzystywana jest wiązka laserowa rozprowadzająca dużą ilość energii na stosunkowo niewielkiej przestrzeni. W sytuacji, gdy promień laserowy styka się z powierzchnią danego materiału, transferowana jest na nią duża część energii. Zależność ta umożliwia wykonanie bardzo precyzyjnych nacięć. Cięcie laserowe jest zatem metodą obróbki, która posiada zbliżone parametry wymiarowe do konwencjonalnej obróbki mechanicznej. Zasadniczą różnicą jest jednak stosowany czynnik tnący, którym w odniesieniu do cięcia laserowego jest nie tylko gorący promień lasera, ale również gaz techniczny, cechujący się dużą czystością. Dlatego też, cięcie za pomocą lasera zdecydowanie odróżnia się względem innych metod obróbki materiałowej.

Cięcie laserem blach – metody obróbki

Dla wyspecjalizowanych przedsiębiorstw, które posiadają duże doświadczenie, a także na co dzień realizują zlecenia dotyczące cięcia laserowego metali nie istnieją zamówienia, które byłyby nie do wykonania. Warto w tym miejscu wskazać, że cięcie laserem blach może być realizowane na trzy różne sposoby. Zalicza się do nich:

  • cięcie reaktywne – w którym stosuje się strumień tlenu bądź mieszaniny chemicznej zawierającej argon i tlen (w zależności od konkretnego materiału). W ramach powstającego podczas tego procesu ciepła, cięcie laserowe poprzez wypalanie jest bardziej wydajne, niż odrębne metody obróbki;
  • cięcie z wykorzystaniem pęknięć – w którym stosuje się wiązki laserowe doprowadzające określoną część metalu do niezwykle wysokiej temperatury. Inaczej opisywany sposób można nazwać obróbką opierającą się na formowaniu przerw w materiale;
  • cięcie w stanie ciekłym – w którym najczęściej stosuje się argon lub azot, co daje możliwość precyzyjnego oczyszczenia powierzchni.

Innowacyjne metody obróbki – gwarancja zadowolenia

Podczas wyboru przedsiębiorstwa świadczącego usługi cięcia laserowego powinno się uwzględnić zarówno kwalifikacje pracowników, jak też wykorzystywany sprzęt. Usługi związane z cięciem laserowym blach 2D, a także rur i profili 3D realizuje przykładowo polecana wśród klientów indywidualnych oraz biznesowych Fabryka 4x4. Specjalnością tej firmy jest profesjonalna obróbka metalu, realizowana według indywidualnego zamówienia każdego klienta. W tym celu wykorzystuje ona najnowocześniejsze techniki pracy, wśród których wyróżnić można przykładowo technologię laserową typu Fiber. Ten aspekt działalności firmy gwarantuje najwyższy poziom precyzji wykonania określonych elementów oraz wysoką powtarzalność. Fabryka 4x4 posiada także bogato wyposażony park maszynowy, co w konsekwencji sprawia, że cięcie laserem blach, rur oraz profili wykonuje w możliwie najkrótszym czasie. Przedsiębiorstwo to oferuje więc kompleksowe usługi związane z obróbką metali oraz zajmuje się produkcją sprzętu off-roadowego.

Podobne artykuły