Artykuł Dodaj artykuł

Stoisko Roku 2013 - medale i wyróżnienia wręczone

Już po raz piętnasty Polska Izba Przemysłu Targowego wyłoniła laureatów konkursu Stoisko Roku.  3 czerwca, podczas otwarcia targów ITM w Poznaniu laureatom zostały wręczone medale i wyróżnienia. Złoty Medal otrzymało stoisko poznańskiej  firmy Inter-Mark Group.

Stoisko Roku 2013 - medale i wyróżnienia wręczone, Polska Izba Przemysłu Targowego, PIPT
Fot. Beata Szwabowicz

Już po raz piętnasty Polska Izba Przemysłu Targowego wyłoniła laureatów konkursu Stoisko Roku.  3 czerwca, podczas otwarcia targów ITM w Poznaniu laureatom zostały wręczone medale i wyróżnienia. Złoty Medal otrzymało stoisko poznańskiej  firmy Inter-Mark Group.

W konkursie Stoisko Roku biorą udział firmy realizujące usługi projektowania i budowy stoisk targowych zrzeszone w PIPT. Projekty oceniane są przez wybitne Jury, składające się z uznanych architektów i Członków Izby. Jury oceniło dwanaście projektów złożonych do konkursu Stoisko Roku 2013 przez pięć firm i dokonało wyboru laureatów konkursu.

Medale i wyróżnienia

Główną nagrodę, Złoty Medal za Stoisko Roku 2013 otrzymało stoisko poznańskiej  firmy Inter-Mark Group, wykonane dla wystawców  IGT Reno i IGT Las Vegas ze Stanów Zjednoczonych. Projektantem nagrodzonej pracy jest Amerykanin John Athey z agencji marketingowej DERSE. Nagrodzone stoisko powstało na potrzeby targów ICE Totally Gaming 2013 w Wielkiej Brytanii.

- Jestem bardzo podekscytowany, że mogę tu być i szczęśliwy, że mogłem uczestniczyć w projekcie realizowanym we współpracy z Inter-Mark Group. Dla obu naszych firm był to bardzo szczególny projekt, w który włożyliśmy ogromną ilość energii. Jestem bardzo dumny, że przekuło się to w sukces jakim jest ta nagroda – mówił tuż po otrzymaniu nagrody John Athey, projektant zwycięskiego stoiska.

Stoisko Roku 2013 - medale i wyróżnienia wręczone, Polska Izba Przemysłu Targowego, PIPT
Fot. Beata Szwabowicz

Prezes Inter- Mark Group, Maciej Witkowiak nie krył zadowolenia  z wyróżniania, które jego firmie przypadło już po raz kolejny.

- Spośród około stu stoisk wybudowanych w danym roku staramy się wytypować do konkursu te najciekawsze. W tym rogu zgłosiliśmy jeden z większych projektów wykonany dla IGT. Super, że dzięki sześcioletniej współpracy z partnerem zagranicznym udało nam się zrealizować międzynarodowy projekt. W ten sposób pokazujemy światu, że jesteśmy partnerem wartym współpracy –skomentował przyznanie nagrody Maciej Witkowiak.

Drugą nagrodę, Srebrny Medal, Jury przyznało stoisku wykonanemu przez firmę  Meliński Minuth z Poznania, według projektu izraelskiego Studia Jeger, dla Israel Export Institute. Koncepcja ta, została zrealizowana na targach Medica w Dusseldorfie. 

- Każda nagroda, którą zdobywamy ma bardzo duże znaczenie dla firmy, dla pracowników, dla naszej motywacji. Myślę, że ma również znaczenie dla naszych klientów, to także ich sukces. Jest to z pewnością dalsza motywacja do współpracy z takimi organizacjami jak Międzynarodowe Targi Poznańskie, które są jednym z lepszych promotorów biznesu w Polsce – powiedział prezes Meliński Minuth, Andrzej Meliński.

Brązowym Medalem Jury nagrodziło stoisko zgłoszone przez firmę Expo Linia z Buku. Projekt Gizeli Rozwadowskiej-Mylki oraz Marty Krawczyk z Expo Linii zrealizowany został przez Expo Linię dla polskiej firmy Solaris Bus & Coach, która wzięła udział w targach BUSWOLRD w Kortijk w  Holandii.

- Jest to dla nas ogromne wyróżnienie, dlatego że jesteśmy polską firmą, która samodzielnie projektuje i realizuje stoiska. Nagroda ta jest dla nas również ważna, ponieważ w ten sposób promujemy młodych projektantów takich jak pani Marta Krawczyk,  która jest współautorką projektu – podkreśliła Gizela Rozwadowska – Mylka, projektantka stoiska, które zdobyło brąz.

Z uwagi na wysoki poziom zgłoszeń konkursowych, w tej edycji konkursu Jury postanowiło przyznać wyróżnienie. Otrzymała je także firma  Meliński Minuth, zdobywca Srebrnego Medalu. Projekt własny firmy, zrealizowany został dla przedsiębiorstw Veolia i SARPI. Ekspozycja miała miejsce na targach POLEKO w Poznaniu.

Stoisko Roku 2013 - medale i wyróżnienia wręczone, Polska Izba Przemysłu Targowego, PIPT
Fot. Beata Szwabowicz

Projekty przyszłości

Ideą konkursu „Stoisko Roku” jest pokazywanie i promowanie najnowszych trendów wystawienniczych. Jury w składzie: prof. zw. dr hab. Remigiusz Grochal z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i Politechniki Koszalińskiej - wiceprzewodniczący kapituły, prof. zw. dr hab. Jacek Ojrzanowski  z Politechniki  Koszalińskiej, prof. dr hab. Włodzimierz Bartczak z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, prof. dr Andrzej Wielgosz z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Alojzy Kuca, pomysłodawca konkursu, redaktor naczelny Expovortal.com, Członek Honorowy PIPT oraz arch. Maciej Sobolewski , prezes firmy wystawienniczej Tecon Service z Poznania, nie miało łatwego zadania, ponieważ poziom konkursu jest co roku coraz wyższy. A to, co jest dziś oceniane jest punktem odniesienia dla całej branży wystawienniczej na kolejne lata.

- Na przestrzeni piętnastu lat organizowania konkursu, zaobserwowaliśmy, że te prace, które są nagradzane, są inspiracją do projektowania stoisk w następnych latach. Już dziś można przewidzieć jak będą wyglądały przyszłoroczne projekty. Edukacyjna rola tego konkursu jest według mnie najważniejsza. Laureaci konkursu wyznaczają trendy na następne lata. Jest to naturalny rozwój sztuki jaką jest projektowanie stoisk wystawienniczych – powiedział  Alojzy Kuca  z Expovortal.com, pomysłodawca konkursu Stoisko Roku, a obecnie członek Jury.

Tegoroczna, jubileuszowa edycja konkursu, potwierdza, że polskie firmy wystawiennicze stoją na światowym poziome. Realizują najbardziej prestiżowe stoiska przy współpracy z najlepszymi projektantami. Wzrastający poziom konkursu i jego wpływ na późniejsze realizacje cieszy organizatorów. Potwierdza edukacyjną rolę konkursu i wpływ na rozwój tej gałęzi projektowania.