Artykuł Dodaj artykuł

Expo Silesia może się rozrosnąć w 2010 r. Kolporter Expo czeka na zielone światło... od wystawców

Na początku 2009 r. Kolporter Expo zapowiadał start prac koncepcyjnych nad powiększeniem centrum targowego Expo Silesia. Spółka planowała ruszyć z budową trzech obiektów w 2010 r.

Na początku 2009 r. Kolporter Expo zapowiadał start prac koncepcyjnych nad powiększeniem centrum targowego Expo Silesia. Spółka planowała ruszyć z budową trzech obiektów w 2010 r.

Na razie trzyma się planu, choć o tym, ile hal ostatecznie powstanie, zadecyduje koniunktura. Obecnie trwają prace nad koncepcją wykonawczą hali UFO. Budowa nowych hal ma pomóc śląskiemu centrum targowemu zdobyć znaczącą pozycję w naszej części Europy.

— Specjaliści od targów twierdzą, że mamy ogromne atuty, więc od naszej aktywności zależy, jak długa będzie droga do tego celu — mówi Tomasz Raczyński, prezes Kolportera Expo.

Kryzys namieszał

Na końcu tej drogi znajdują się wizja futurystycznej hali (przypominającej UFO) i dwóch innych obiektów, które powiększą powierzchnię wystawienniczą z 13,5 tyś. do 43,5 tyś. mkw. Jej realizacja może nastąpić w 2010 r. Ale o tym, czy tak się stanie, zdecyduje popyt na powierzchnie w najbliższych miesiącach. Według Tomasza Raczyńskiego, polski rynek targowy uszczuplił się w tym roku o kilkanaście procent. Dlatego Kolporter będzie obserwował uważnie potrzeby wystawców, a budowa ruszy, gdy rynek zapali zielone światło.

— Zamówienia powierzchni wystawienniczej wskazują, że rynek targowy zaczyna odżywać. Targi są nieprzewidywalne, ale gdy rynek gwałtownie się ożywi, natychmiast ruszymy z budową. Pierwsza hala powstała w rekordowym tempie 13 miesięcy, chociaż startowaliśmy w zdecydowanie trudniejszych warunkach. Z deski kreślarskiej rozwiązania szły prosto na plan budowy. Na realizację pozostałych potrzeba mniej czasu, choć z pewnością prace nie ruszą jednocześnie — tłumaczy prezes Raczyński.

Teraz ściany

Spółka od początku zakładała, że śląskie centrum wystawiennicze będzie się stopniowo rozrastać. Dlatego przy budowie pierwszej hali powstała cała techniczna infrastruktura podziemna — także pod obiekty, które mają być realizowane dopiero teraz.

—Teren jest w pełni uzbrojony. Można by się pokusić o stwierdzenie, że pozostaje tylko zbudowanie ścian — mówi Tomasz Raczyński.
Budowa trzech nowych hal ma pochłonąć 100 mln zł.

Optymistyczna prognoza:

Firmy decydują się na zamawianie dużych powierzchni, więc nie możemy rezygnować z planów rozbudowy. Start prac w 2010 r. jest realny — zapewnia Tomasz Raczyński, prezes Kolportera Expo.

Artykuł został dodany przez firmę

Centrum Targowo-Konferencyjne Expo Silesia

Expo Silesia to nowoczesne działające na rynku od 2008 roku centrum targowo-konferencyjne zlokalizowane w aglomeracji śląskiej, na terenie Sosnowca.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły