Eagle Group Syrex. Maszyny i narzędzia do obróbki metalu. Czesław Syrek
ALPHA TECHNOLOGY sp. z o.o. S.K.A.	ALPHA TECHNOLOGY sp. z o.o. S.K.A.

Artykuł Dodaj artykuł

Frezowanie CNC – na czym polega i gdzie znajduje swoje zastosowanie

Technologia obróbki CNC daje nam niemalże nieograniczone możliwości w kształtowaniu metali.

Technologia obróbki CNC daje nam niemalże nieograniczone możliwości w kształtowaniu metali. Dzięki niej można bez większego trudu stworzyć dowolne kształty elementów, wykorzystywane do produkcji rozmaitych przedmiotów czy urządzeń metalowych. Jedną z najpopularniejszych form obróbki metalu jest obecnie frezowanie CNC. Na czym polega i jakie korzyści przynosi ten proces?

Frezowanie CNC – na czym polega i gdzie znajduje swoje zastosowanie

Frezowanie CNC: co to jest?

Proces obróbki skrawaniem jest w ogólnej definicji dość prosty. Chodzi w nim głównie o to, aby z bloku materiału usunąć odpowiednią jego ilość, aż do uzyskania pożądanego kształtu, wymiaru i właściwości powierzchni.

W przypadku frezowania, w pracy tej wykorzystuje się frezarki lub centra frezarskie. Maszyny te charakteryzują się inną kinematyką niż szlifierki czy tokarki. W trakcie frezowana obrabiany przedmiot pozostaje nieruchomy, natomiast ruch obrotowy wykonuje narzędzie.

Frezowanie CNC: zalety

Metoda frezowania CNC niesie za sobą szereg korzyści, dlatego też jest najczęściej wybieraną formą obróbki różnego rodzaju materiałów. Podstawowym czynnikiem wpływającym na jej wybór jest nie tylko oszczędność stosowanego materiału i skrócenie czasu produkcji, ale też możliwość uzyskania najbardziej skomplikowanych kształtów, przy zachowaniu najwyższej jakości i precyzji wykonania.

Frezowanie CNC: szerokie możliwości zastosowania

Współczesne zakłady produkcyjne, które opierają się na maszynach typu CNC, można podzielić ze względu na ilości produkowanych dóbr. Tym sposobem wyróżnia się produkcję jednostkową, seryjną i masową.

Produkcja jednostkowa cechuje się niepowtarzalnością wyrobów, które zwykle wykonywane są po raz pierwszy. Typowym przykładem może być narzędziownia, w której wytwarzane są różnego rodzaju przyrządy, np. elektrody, matryce, tłoczniki.

Frezowanie CNC: szerokie możliwości zastosowania

 

Z uwagi na wymagania stawiane producentom tego typu urządzeń, frezowanie CNC jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ w wyniku obróbki skrawaniem uzyskuje się duże dokładności wymiarowe i kształtowe, przy zachowaniu odpowiedniej chropowatości powierzchni.

Drugim typem organizacji produkcji ze względu na jej liczebność jest produkcja seryjna. Jest ona szeroko wykorzystywana w różnych rodzajach zakładów pracy, w tym specjalizujących się w produkcji maszyn. Przykładem firmy specjalizującej się w produkcji seryjnej jest firma SABNER, która w swojej ofercie posiada usługi wysokowydajnego toczenia cnc oraz frezowania cnc. Każda tego typu firma dąży do wdrażania nowoczesnych rozwiązań, czego efektem jest wypuszczanie coraz nowszych i bardziej skomplikowanych urządzeń. Dzięki frezowaniu CNC możliwe jest skrócenie i zoptymalizowanie czasu przezbrojenia maszyny i wykonania poszczególnych podzespołów, co prowadzi do generowania oszczędności.

Dobrym przykładem produkcji masowej może być przemysł motoryzacyjny, gdzie odnotowuje się dynamiczny rozwój produkcji, w którym jednym z niezbędnych procesów jest frezowanie CNC. Technologia ta pozwala na obniżenie kosztów produkcji części samochodowych. Ponadto zapewnia dużą elastyczność na linii produkcyjnej dzięki możliwości wprowadzenia modernizacji w funkcjonujących urządzeniach i dowolnej konfiguracji maszyn frezujących. Tym sposobem można uniknąć niepotrzebnych kosztów, jakie wiązałyby z koniecznością wymiany całego parku maszynowego.

Artykuł został dodany przez firmę

SABNER Michał Paszek

Firma Sabner to nowoczesna firma działająca od kilkudziesięciu lat w branży obróbki skrawaniem na maszynach CNC. Sprawdzony producent części wytwarzanych seryjnie.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły