Eagle Group Syrex. Maszyny i narzędzia do obróbki metalu. Czesław Syrek

Artykuł Dodaj artykuł

Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas spawania?

Podczas spawania potrzeba nie tylko spawarki, elektrod czy palników, niezbędne są także akcesoria, które zapewnią bezpieczeństwo spawaczowi.

Podczas spawania potrzeba nie tylko spawarki, elektrod czy palników, niezbędne są także akcesoria, które zapewnią bezpieczeństwo spawaczowi. Przed rozpoczęciem pracy trzeba ponadto poznać podstawowe zasady BHP oraz zadbać o swój strój roboczy. W ten sposób można uniknąć sytuacji, które czasami są bardzo niebezpieczne.

Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas spawania?

Odpowiedni – bezpieczny ubiór spawacza

Pierwszą, bardzo istotną kwestią, która wpływa na bezpieczeństwo spawacza podczas pracy, jest właściwy ubiór. Najważniejszym elementem stroju jest maska, ewentualnie gogle chroniące oczy. Łuk spawalniczy emituje światło, które jest bardzo jasne i w efekcie może poparzyć rogówki, co odczuwane jest jako pieczenie i wrażenie piasku pod powiekami. W dobrych sklepach spawalniczych dostępny jest szeroki wybór masek i gogli, dlatego każdy spawacz może znaleźć dla siebie właściwy model, zapewniający mu nie tylko bezpieczną, ale i komfortową pracę. Okulary z filtrem chronią oczy, a specjalne przyłbice pozwalają zabezpieczyć również skórę twarzy przed promieniowaniem UV. Oprócz osłony na głowę niezbędne są także odpowiednie rękawice. Powinny one chronić przed wysoką temperaturą, a materiał, z którego je wykonano, musi być gruby i odporny na przepalenia spowodowane pryskającymi iskrami. Rękawice pozwalają także uniknąć oparzenia na skutek dotknięcia rozgrzanego spoiwa.

Oprócz rękawic i osłony twarzy warto mieć także grube i twarde obuwie, które ochroni stopy przed gorącymi iskrami. Jeśli zajmujesz się spawaniem profesjonalnie, przyda Ci się ponadto niepalny kombinezon, który zabezpieczy Twoje ubrania i ciało przed poparzeniem.

Dobrze przygotowane stanowisko pracy

O bezpieczeństwie podczas spawania decyduje nie tylko ubiór, ale również właściwie przygotowane stanowisko pracy. Jeśli wykonujesz spoiny na świeżym powietrzu, upewnij się, czy miejsce, w którym się znajdujesz, jest dobrze osłonięte przed czynnikami atmosferycznymi, takimi jak wiatr i deszcz. Podczas pracy w zamkniętym pomieszczeniu zadbaj o właściwą wentylację. Warto wybrać także dobrej jakości materiały spawalnicze oferowane przez sprawdzonych producentów.

Co istotne, stanowisko pracy spawacza musi być zorganizowane w taki sposób, aby nie narażać na niebezpieczeństwo siebie ani osoby, które znajdują się w pobliżu. Trzeba zapewnić im ochronę przed niepożądanymi skutkami spawania, takimi jak duszności czy podrażnienie dróg oddechowych na skutek wdychania wytwarzanego podczas pracy dymu. Nie można zapomnieć także o upewnieniu się, czy w pobliżu stanowiska roboczego nie znajdują się żadne łatwopalne substancje. Jeśli tak, należy przenieść je w inne miejsce, a jeżeli jest to niemożliwe, starannie zabezpieczyć przed iskrami.

Poznanie podstawowych zasad BHP

„Każdy spawacz przed rozpoczęciem pracy powinien przejść szkolenie, w trakcie którego pozna podstawowe zasady BHP. Dotyczą one m.in. sposobów zapobiegania nieszczęśliwym wypadkom i właściwego postępowania, jeżeli do nich dojdzie. Poza tym w każdym zakładzie pracy obowiązują dodatkowe zasady, których trzeba przestrzegać i przebywające w nim osoby muszą o tym pamiętać.” – mówi nam Pan Dariusz ze sklepu spawalniczego https://allweld.pl/

Solidny sprzęt spawalniczy

Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas spawania, warto zadbać również o dobrej jakości sprzęt. Niezależnie, czy szukasz palników, stołów spawalniczych, czy interesują Cię wyłącznie spawarki – powinieneś znaleźć sklep oferujący sprawdzone produkty. Warto więc dobrze przeanalizować ofertę, aby mieć pewność, że wybierasz solidne sprzęty oraz akcesoria.
Bezpieczeństwo gwarantuje nie tylko jakość urządzenia, ale także jego sprawność. Jeśli spawarka ulegnie awarii, należy jak najszybciej ją wyłączyć, a następnie przekazać do serwisu, gdzie usunięciem usterki zajmą się specjaliści. Nie powinno się podejmować samodzielnych prób naprawy tego typu sprzętów, zwłaszcza bez odpowiedniej wiedzy i narzędzi. Co istotne, często nie trzeba poświęcać czasu na dowiezienie spawarki do serwisu i odebranie jej po naprawie. Są sklepy spawalnicze pozwalające na skorzystanie ze specjalnej gwarancji Door to Door. Wówczas transport sprzętu odbywa się za pośrednictwem firmy kurierskiej, a jego właściciel nie ponosi związanych z tym kosztów.

Podobne artykuły