Syrex. Maszyny i narzędzia do obróbki metalu. Czesław Syrek

Artykuł Dodaj artykuł

Podatek od zakupu mieszkania

Osoby planujące zakup nieruchomości muszą liczyć się z koniecznością poniesienia wielu dodatkowych opłat, w tym – podatku od nieruchomości.

Osoby planujące zakup nieruchomości muszą liczyć się z koniecznością poniesienia wielu dodatkowych opłat, w tym – podatku od nieruchomości. Czy jednak wszyscy nabywcy muszą go uiścić i jaka jest jego wysokość?

Konieczność zapłaty podatku PCC w przypadku mieszkań z rynku wtórnego

W polskim prawie funkcjonuje podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC), któremu podlegają m.in. umowy sprzedaży, pożyczki, a częściowo nawet – darowizny czy umowy o zniesienie współwłasności. Osoby planujące zakup nieruchomości z pewnością zwrócą uwagę na umowę sprzedaży – i słusznie, ponieważ podatkiem PCC objęty jest również zakup mieszkania. Uiszcza go nabywca nieruchomości.

Warto jednocześnie pamiętać, że konieczność zapłaty podatku PCC powstaje niemal wyłącznie w przypadku zakupu nieruchomości z rynku wtórnego – i to w sytuacji, gdy sprzedającym jest osoba fizyczna lub przedsiębiorca zwolniony z VAT. Osoby, które zdecydują się na zakup mieszkania prosto od dewelopera nie muszą martwić się koniecznością zapłaty podatku PCC. Wszystko dlatego, że deweloper opodatkował już sprzedaż podatkiem VAT – i gdyby nabywca musiał jeszcze zapłacić podatek PCC, to nieruchomość de facto zostałaby opodatkowana podwójnie.

Podatek PCC wynosi 2 proc. wartości nieruchomości. Zgodnie z przepisami, wartość nieruchomości jest określana na podstawie „przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku”. Uwzględniane jest przy tym położenie nieruchomości, stan czy stopień zużycia. Zazwyczaj nabywca mieszkania nie musi jednak martwić się obliczeniem wartości podatku PCC – robi to notariusz. To on również odprowadza podatek w jego imieniu.

Kiedy trzeba zapłacić podatek PCC przy zakupie nieruchomości z rynku pierwotnego?

Jednocześnie należy pamiętać, że nie w każdej sytuacji zakup nieruchomości od dewelopera uchroni nabywcę od zapłaty podatku PCC. Jeśli kupno mieszkania jest finansowane kredytem hipotecznym, to uiszczenie podatku przez nabywcę będzie jednak konieczne – ze względu na obciążenie hipoteką. Warto jednak zauważyć, że jest to tylko ułamek kwoty podatku, którą trzeba byłoby zapłacić w przypadku zakupu nieruchomości z rynku wtórnego. W przypadku obciążenia hipoteką zwykłą wysokość PCC wynosi 0,1 proc. wartości zabezpieczonej wierzytelności (mieszkania). Dla obciążenia hipoteką kaucyjną stawka jest stała i wynosi 19 zł.

Co z podatkiem VAT?

Podatek PCC to jednak nie jedyny podatek od zakupu mieszkania – należy pamiętać, że część nieruchomości jest opodatkowana także VAT-em. Tak się dzieje w przypadku mieszkań z rynku pierwotnego, od dewelopera; stawka podatku jest uzależniona od metrażu mieszkania. Jeśli lokal mieszkalny (lub powierzchnia użytkowa nieruchomości) ma mniej niż 150 m2 powierzchni, obowiązuje VAT w wysokości 8 proc. Tak samo jest w przypadku budynków mieszkalnych jednorodzinnych, jeśli ich powierzchnia nie przekracza 300 m2 powierzchni.

W przypadku gdy lokal mieszkalny ma większą powierzchnię – stawka wynosi 23 proc. Należy jednak pamiętać, że podatek VAT jest po prostu automatycznie wliczany w cenę nieruchomości.

Podobne artykuły