Syrex. Maszyny i narzędzia do obróbki metalu. Czesław Syrek

Artykuł Dodaj artykuł

Prosta droga do precyzyjnej obróbki

Jak zaawansowane rozwiązania w zakresie smarowania mogą pomóc zakładom obróbki metali i warsztatom mechaniki precyzyjnej zyskać na konkurencyjności.

Prosta droga do precyzyjnej obróbki

Jak zaawansowane rozwiązania w zakresie smarowania mogą pomóc zakładom obróbki metali i warsztatom mechaniki precyzyjnej zyskać na konkurencyjności.

Właściciele warsztatów maszynowych napotykają wiele sytuacji wymagających działania pod presją. Skrócenie czasu realizacji, zwiększenie dokładności obróbki i wymagania prawne to dodatkowe obciążenia w codziennej pracy. W obliczu tych wyzwań utrzymanie skutecznego działania odgrywa kluczowe znaczenie dla realizacji celów biznesowych. Odpowiedzią na zapewnienie dokładności w procesie obróbki (skrawania czy cięcia) i produktywności parku maszyn jest zapewnienie właściwej konserwacji i obsługi maszyn, co wymaga zastosowania optymalnych środków smarnych. Jednak dla operatorów warsztatów maszynowych nie jest to takie proste.

Smarowanie odgrywa integralną rolę w redukcji tarcia między obracającymi się i ruchomymi elementami w zakładzie produkcyjnym. Rzeczywiście, w większości zastosowań, to główne zadanie oleju, przyczyniające się do zwiększenia dostępności urządzeń, jakości części i czasu bezawaryjnej produkcji. Obrabiarki wymagają jednak zupełnie innego podejścia. Na przykład do smarowania prowadnic poziomych i pionowych samo zmniejszenie tarcia po prostu nie wystarczy. Wymagane są specjalnie zaprojektowane środki smarne, które zapewnią płynny i kontrolowany ruch. Co ważne, kompatybilność oleju do prowadnic z innymi środkami smarnymi w obrabiarce może mieć również znaczący wpływ na ogólną produktywność.

Niniejszy artykuł opisuje zalety najwyższej jakości olejów do prowadnic oraz wyjaśnia, jak właściwy dobór środków smarnych może pomóc zakładom obróbki metali i warsztatom mechaniki precyzyjnej osiągać cele biznesowe.

Kontrola tarcia

Oleje do prowadnic mają na celu zmniejszenie tarcia, zapobieganie zużyciu i zapewnienie długotrwałej ochrony przed korozją i rdzą. Bez optymalnej kontroli tarcia może wystąpić zjawisko znane jako "stick-slip". Ten nieprawidłowy ruch między suwakiem a prowadnicą może powodować szybkie pogorszenie jakości części i wykończenia powierzchni, wpływając na trwałość narzędzia, powodując nadmierne zużycie i długotrwałe uszkodzenie urządzenia o krytycznym znaczeniu dla produkcji. Płynny i precyzyjny ruch na prowadnicy wymaga zwrócenia szczególnej uwagi na właściwości współczynnika tarcia środka smarnego.

Na szczęście, najwyższej jakości oleje do prowadnic ślizgowych, takie jak Mobil Vactra, są skutecznym remedium na zjawisko „stick-slipu”. Zaprojektowany specjalnie dla wrażliwych prowadnic obrabiarek, olej Mobil Vactra został starannie opracowany i przetestowany, aby zapewnić rygorystyczne wymagania w zakresie smarowania obrabiarek precyzyjnych. Jego skład tworzą starannie dobrane oleje bazowe i unikalny zestaw dodatków, które działają w synergii, aby zachować dobrą przyczepność do powierzchni i zapewnić płynne przejście od statycznej do dynamicznej kontroli tarcia. Dzięki tym właściwościom specjaliści ds. utrzymania ruchu mogą oczekiwać płynnej pracy prowadnic, precyzyjnej obróbki oraz trwałości narzędzi.

Prosta droga do precyzyjnej obróbki

Kompatybilność z chłodziwami na bazie wody

Wiele olejów do prowadnic nie zostało opracowanych w taki sposób, aby łatwo oddzielały się od chłodziw wodnych. Często resztki oleju gromadzą się na powierzchni zbiornika chłodziwa w obrabiarce, co skraca żywotność chłodziwa. Nadmiar oleju osadzającego się na powierzchni przyczynia się do rozwoju bakterii odpowiedzialnych za powstawanie nieprzyjemnego zapachu, lepkich osadów i potencjalnych problemów zdrowotnych, wpływając na bezpieczeństwo operatorów. Dlatego dla poprawnej pracy obrabiarek ważny jest wybór odpowiedniej kombinacji najwyższej jakości oleju do prowadnic i odpowiedniego chłodziwa. Olej Mobil Vactra został zaprojektowany tak, aby oferować doskonałą separację przy zmieszaniu z różnymi typami chłodziw, w tym z mleczną emulsją, mikroemulsją i chłodziwem syntetycznym. Ta zwiększona kompatybilność zapewnia długą żywotność chłodziwa, zapobiega nieprzyjemnym zapachom i zapewnia optymalną precyzję obróbki. Ograniczając problemy związane z zanieczyszczeniem krzyżowym, Mobil Vactra oferuje wydłużoną żywotność płynów, łatwiejszą gospodarkę odpadami, niższe koszty konserwacji i lepsze środowisko pracy.

Potwierdzona skuteczność w terenie

Jeden z najdłużej współpracujących i stosujących oleje Mobil Vactra klientów to firma z regionu Pays de La Loire we Francji, gdzie produkt ten stosowany jest w 160 obrabiarkach. „Mobil Vactra 2 używamy od ponad 30 lat. Kilka lat temu, w celu obniżenia kosztów, zastosowano tańszy olej do prowadnic ślizgowych innej marki. W konsekwencji tej zmiany szybko staliśmy w obliczu wielu problemów, w tym tworzenia się osadów mydlanych, które zatkały przewody cyrkulacyjne chłodziwa. Powrót do stosowania Mobil Vactra 2 szybko wyeliminował te problemy i przyniósł ponowny wzrost wydajności. Biorąc pod uwagę czas poświęcony rozwiązywaniu problemów po zastosowaniu produktu o niższej jakości, ten koszt nie będzie już kwestionowany"*.

Poparty przez aprobaty producentów maszyn

Nie musisz wierzyć na słowo, zapytaj producentów maszyn. Technologia olejów Mobil Vactra jest zatwierdzona lub posiada dopuszczenia wielu wiodących producentów obrabiarek na całym świecie. Niektórzy nawet wyłącznie lub preferencyjnie zalecają stosowanie tych olejów w swoich urządzeniach. Seria produktów Mobil Vactra spełnia wymagania DIN 51502 CGLP oraz, w zależności od lepkości, posiada aprobatę Fives Cincinnati. Przed ostatecznym wyborem środka smarnego zawsze należy zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenia.

Spostrzeżenia są najważniejsze

Współpraca może być kluczem do znalezienia nowych źródeł przewagi konkurencyjnej w trudnych warunkach prowadzenia biznesu. Wysoko wykwalifikowany zespół inżynierów ExxonMobil jest doskonale przygotowany do współpracy z operatorami warsztatów maszynowych w celu opracowania niestandardowych rozwiązań smarowania Mobil, które zapewniają spokojną pracę na każdym etapie produkcji. Obejmują one dostęp do szerokiej gamy usług specjalistycznych, w tym analiz Mobil Serv Lubricant Analysis.

Więcej o pełnej gamie rozwiązań smarowych Mobil dla zakładów obróbki metali i warsztatów mechaniki precyzyjnej znajdziesz na stronie www.mobil.pl lub u autoryzowanych dystrybutorów Mobil: www.dexol.pl, www.ekonaft.com.pl, www.mobipol.pl, www.smartplus.pl oraz pod adresem thd@exxonmobil.com.


*Oparte na podstawie doświadczenia jednego klienta. Rzeczywiste wyniki mogą się różnić w zależności od używanego sprzętu, jego konserwacji, warunków i środowiska pracy oraz wcześniej stosowanych środków smarnych.

© 2021 Exxon Mobil Corporation. Wszelkie prawa zastrzeżone. Zawsze należy zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenia.

 

Podobne artykuły