Artykuł Dodaj artykuł

Ile kosztuje dobra maszyna do cięcia plazmą?

Rozwój technologii sprawia, że we wszystkich branżach przemysłowych nieustannie coś się zmienia.

Rozwój technologii sprawia, że we wszystkich branżach przemysłowych nieustannie coś się zmienia. W przypadku cięcia przemysłowego zmiany oznaczają zastąpienie jednej technologii inną lub rozwijanie już istniejących. Wśród nowoczesnych technologii obróbki należy wymienić cięcie plazmą. Dzisiaj maszyna do cięcia plazmą to urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Co charakteryzuje maszyny do cięcia plazmowego? Jakie są koszty zakupu i użytkowania tego rodzaju sprzętu? Sprawdzamy!

Ile kosztuje dobra maszyna do cięcia plazmą?

Na czym polega cięcie plazmą CNC?

Cięcie plazmą jest relatywnie prostą metodą i nie wymaga jakiegoś specjalnego przygotowania. Maszyny do cięcia plazmą topią oraz wyrzucają materiał z pola cięcia za pomocą łuku plazmowego. Nie musimy dodatkowo podgrzewać obrabianego materiału, a finalna powierzchnia cięcia charakteryzuje się naprawdę dobrą jakością.

Jeśli do tego wykorzystany zostanie również stół do cięcia plazmą i pozostały osprzęt, precyzja jest wysoka, a efektywność więcej niż zadowalająca. Warto podkreślić, że urządzenie do cięcia plazmą to zwykle maszyna CNC. Mowa o sprzęcie sterowanym komputerowo.

Pracuje on szybciej, wydajniej, precyzyjniej i bardziej powtarzalnie niż sprzęt zarządzany przez człowieka. Urządzenia umożliwiające cięcie plazmą CNC oferuje sklep Eckert. Sprzedawca posiada 30-letnie doświadczenie w branży. Dzięki temu usługi są świadczone na najwyższym poziomie. Obejmują nie tylko sprzedaż, ale również serwis i wymianę części.

Urządzenie do cięcia plazmą – zalety

Maszyna do cięcia plazmą jest wykorzystywana do obróbki wszystkiego, co tylko przewodzi prąd elektryczny. W praktyce są to głównie blachy stalowe i aluminiowe. Choć jej domeną nie są idealnie gładkie krawędzie ciętych elementów, to jednak nadrabia wydajnością pracy i możliwością obróbki materiału o grubości do nawet 160 mm.

Maszyny do cięcia plazmowego dają możliwość wykonania cięcia ukośnego, szablonowego, a także żłobienia i obróbki nawet kilku blach jednocześnie. Niezwykle istotnym jest też fakt, że urządzenia te nie wymagają podłączenia do źródła energii elektrycznej.

Maszyna do cięcia plazmą i osprzęt dodatkowy

Sama maszyna do cięcia plazmą to jednak nie wszystko. W celu poprawy parametrów urządzenia warto wyposażyć się w sprzęt dodatkowy. Jest on niezbędny również po to, aby dostosować urządzenie do realizacji danego typu zadań. Jaki osprzęt jest warty uwagi?

Przydatny asortyment to z pewnością:

  • stół do cięcia plazmą, który może nie tylko zwiększyć pole robocze, ale także zminimalizować możliwość deformacji elementów podczas pracy;
  • kompresor, który ma bezpośredni wpływ na pracę stołu czy agregatu plazmowego;
  • stół odciągowy, który skutecznie zmniejsza zapylenie pomieszczenia w czasie pracy.

Plazma do metalu – opłacalność zakupu

Największą oszczędność, jeśli chodzi o koszty zakupu i eksploatacji maszyny do cięcia plazmowego widać, gdy zestawimy ją z urządzeniem laserowym. Pracując z plazmą, możemy sporo zaoszczędzić na rachunkach za energię. Tym samym, im dłużej użytkowane jest dane urządzenie, tym więcej oszczędzamy. Poza tym sama cena zakupu sprzętu zwykle jest stosunkowo niska.

Korzystna cena bywa wystarczającym argumentem zachęcającym do zakupu danego sprzętu. Maszyna do cięcia plazmą jest zatem urządzeniem, na które pozwolić mogą sobie nawet mniejsze firmy, a nie tylko ogromne przedsiębiorstwa. Niemniej jednak trzeba podkreślić, że w przypadku tak zaawansowanych technologicznie sprzętów nie warto szukać oszczędności za wszelką cenę. Plazma do metalu i innych materiałów powinna być przede wszystkim urządzeniem efektywnym i niezawodnym.

Artykuł sponsorowany