Artykuł Dodaj artykuł

RUSZYŁA AKADEMIA CNC TBI Technology

Od początku 2021 roku można dołączyć do Akademii CNC – szkoleń, które prowadzi raciborska firma TBI Technology. Jest to autorski program szkoleń dla operatorów obrabiarek CNC. Zaletą kursu jest m.in. to, że uczestnicy mogą zdobyć kwalifikacje na kilku poziomach oraz to, że wiedza podawana w formie zarówno teoretycznej jak i praktycznej.

Trenerzy Akademia CNC TBI Technology

Od początku 2021 roku można dołączyć do Akademii CNC – szkoleń, które prowadzi raciborska firma TBI Technology. Jest to autorski program szkoleń dla operatorów obrabiarek CNC. Zaletą kursu jest m.in. to, że uczestnicy mogą zdobyć kwalifikacje na kilku poziomach oraz to, że wiedza podawana w formie zarówno teoretycznej jak i praktycznej.

Skąd pomysł na rozpoczęcie szkoleń?

Od jakiegoś czasu widać na spory deficyt w zawodzie operatora CNC. Jest to zauważalne także w szkolnictwie średnim. Na rynku pracy zapotrzebowanie na operatorów jest duże, natomiast głównym problemem jest brak odpowiednio przeszkolonych pracowników.

Dla większości przedsiębiorstw brak fachowców z odpowiednimi kwalifikacjami to realna przeszkoda w rozwoju. Nawet gdy pieniądze nie stanowią problemu, brak kompetentnej kadry może negatywnie wpłynąć na decyzje o zakupie kolejnej obrabiarki CNC. W konsekwencji – jeśli zlecenie nie może poczekać – zostaje ono powierzone podmiotom zewnętrznym. Czy jest to dobre rozwiązanie? Na pewno w takiej sytuacji najszybsze, ale długofalowo ogranicza rozwój firmy, ponieważ nie będzie posiadać pełnej swobody w działaniu. Własny operator CNC, to obecnie dla firmy „produkt” deficytowy, swojego rodzaju przywilej, a niewątpliwie zwiększający możliwości produkcyjne, a w efekcie konkurencyjność w branży.

Dlatego właśnie w TBI Technology zrodził się pomysł, by  wyjść naprzeciw potrzebom rynku i uruchomić szkolenia na większą skalę. Do tej pory takie kursy były dostępne tylko dla operatorów wykonujących pracę u klientów TBI, ale wraz z otwarciem Akademii CNC oferta została skierowana do wszystkich. Kursy są przeznaczone dla operatorów frezarek. Trwają one 4 dni i są maksymalnie wypełnione wiedzą teoretyczną, a także nastwione na umiejętności praktyczne. To istotne, bo to nowa „furtka” do świata CNC dla osób, które chcą zmienić branżę, a także dobry sposób, by podnieść kwalifikacje dla osób działających już w zawodzie.

Głównymi atutami Akademii są, po pierwsze - wykwalifikowana kadra specjalistów - dr inż. Piotr Kiszka oraz mgr Andrzej Bętkowski, a po drugie - nowe, w pełni wyposażone w symulatory, niezbędne materiały i pomoce naukowe Centrum Szkoleniowe TBI. Centrum jest  wyspecjalizowane w zakresie sterowania Heidenhain iTNC 530, TNC 620 oraz najnowszej generacji TNC 640 wraz z wszystkimi dostępnymi na rynku opcjami.

Wystarczyło dodać do tego tylko odrobinę zapału i chęci… i tak właśnie powstała AKADEMIA CNC.

Akademia CNC TBI Technology

„Inni szkolą, my wyszkolimy” – na czym polega różnica?

Samo zorganizowanie szkolenia nie jest jeszcze takie trudne, natomiast wypuszczenie z niego kursanta odpowiednio przygotowanego do dalszej pracy – to już bardziej wymagające i odpowiedzialne zadanie. Podczas układania planu szkoleń, uwaga została skupiona przede wszystkim na potrzebach operatorów i trudnościach, jakie mogą napotkać w swojej codziennej pracy. Po opracowaniu, zapadła decyzja, by wprowadzić podział na etapy – by nie pominąć żadnego z ważnych elementów:

  • Poziom I OPERATOR  czyli kurs podstawowy dla osób bez doświadczenia zawodowego
  • Poziom II OPERATOR - PROGRAMISTA  - kurs zaawansowany dla osób z doświadczeniem zawodowym
  • Poziom III OPERATOR - ZAAWANSOWANY PROGRAMISTA - kurs zaawansowany dla osób z doświadczeniem zawodowym
  • Moduł adaptacyjny OPERATOR – PROGRAMISTA / ZAAWANSOWANY PROGRAMISTA  - kurs dla osób z doświadczeniem zawodowym przy pracy z obrabiarkami CNC, które nie znają systemu Heidenhain.

Akademia CNC TBI Technology

Dobrze wyszkolony operator CNC = wiedza teoretyczna + umiejętności praktyczne.

Dobre szkolenie musi kompleksowo podejść do tematu: wiedzę teoretyczną muszą dopełniać umiejętności praktyczne. W Akademii CNC przewidziane są zarówno prezentacje i rysunki techniczne, jak i praca na symulatorach i maszynach. Każdy uczestnik szkolenia przy pracy na symulatorach realizuje zadania przy osobnym stanowisku. Natomiast na zajęciach praktycznych przy Centrum Obróbczym CNC, kursanci realizują poszczególne zadania samodzielnie pod czujnym okiem trenera.

Ważne i niezwykle pomocne jest to, że szkoleniowcy TBI udzielają wsparcia kursantom także po powrocie do swoich zakładów produkcyjnych. Dlaczego? Ponieważ specyfika branży obróbczej jest bardzo obszerna, nie wszystkie kwestie można przewidzieć wcześniej i omówić je podczas dni szkoleniowych. 

Każdy etap szkolenia kończy się egzaminem. Uczestnicy po zakończonym szkoleniu otrzymują w formie papierowej materiały szkoleniowe oraz wszystkie programy i rysunki realizowane podczas szkolenia. Zajęcia prowadzone są w grupach maksymalnie do 6 osób. 

Akademia CNC TBI Technology

Kwalifikacje to podstawa

Uczestnicy szkoleń, oprócz uzyskania certyfikatu TBI Technology, mają możliwość przystąpienia do dobrowolnej certyfikacji personelu zgodnie z wytycznymi TÜV Rheinland Polska. Po pozytywnie zaliczonym egzaminie końcowym, wystawiany jest certyfikat, który potwierdza kompetencje uzyskane w ramach kursu. Dokument jest wystawiany przez niezależną jednostkę i można go uzyskać w cenie szkolenia w języku polskim oraz angielskim.

Zachęcamy do sprawdzenia oferty i zapisania się do Akademii CNC już dziś!

Artykuł został dodany przez firmę

TBI Technology Sp. z o.o.

Polska marka maszyn CNC. Oferujemy rozwiązania technologiczne począwszy od dostarczania obrabiarek CNC, doboru narzędzi do obróbki, po komputerowe systemy CAD/CAM wspomagające wytwarzanie.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.