Artykuł Dodaj artykuł

Testy AOI – dlaczego warto?

Dlaczego warto wykorzystywać testy AOI? Jakie korzyści gwarantują? I czym właściwie jest test AOI? Jeśli szukasz informacji na ten temat, zapraszamy do lektury.

test_AOI

Dlaczego warto wykorzystywać testy AOI? Jakie korzyści gwarantują? I czym właściwie jest test AOI? Jeśli szukasz informacji na ten temat, zapraszamy do lektury.

  1. Testowanie elektryczne a optyczne łytek PCB
  2. Czym są testy AOI?
  3. Co dokładnie sprawdzają testy AOI dla płytki PCB?
  4. Dlaczego warto wykorzystywać testy AOI dostępne na oficjalnej stronie?

W jaki sposób zaoszczędzić czas podczas kontroli montażu elektronicznych wyrobów? Okazuje się, że świetnym rozwiązaniem w tym przypadku będzie wprowadzenie zautomatyzowanego procesu! Nie tylko oszczędzimy czas, ale także będziemy mieć pewność, że każdy błąd zostanie precyzyjniej usunięty. Czym właściwie są testy AOI? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

Testowanie elektryczne a optyczne płytek PCB

Każdą płytkę PCB należy odpowiednio sprawdzić. Dzięki temu producent jest w stanie poprawić błędy i uchronić się przed ewentualnymi stratami, które poniósłby, gdyby uszkodzoną płytkę wpuścił na rynek. Zatem na początku weryfikuje się zgodność mozaiki, co umożliwia na wykrycie jej uszkodzeń, a mianowicie rozwarć i zwarć. Tego dotyczy między innymi testowanie elektryczne. Testowanie optyczne natomiast wiąże się z kontrolą obrazu mozaik. Dzięki temu również jesteśmy w stanie graficznie wykryć uszkodzenia mozaik – wspomniane zwarcia i rozwarcia – ale nie tylko. Metoda ta pozwala także na odkrycie szeregu innych defektów jakościowych – np. przesunięcie owiertu, przetrawienia czy zarysowanie powierzchni.

Czym są testy AOI?

Testy AOI – czyli Automatic Opticel Inspection – obejmują kontrolę optyczną, do której wykorzystuje się specjalne urządzenia. Metoda ta sprawdza się zarówno przy kontrolowaniu dużych układów, jak i mikroskopijnych elementów płytek PCB. Dzięki temu, że ta analiza jest bardzo precyzyjna, pozwala ona na bezproblemowe i szybkie wyodrębnienie ewentualnych błędów – nawet tych najmniejszych – zarówno w montażu poszczególnych elementów, jak i w obudowie. Zatem już na etapie masowej produkcji będziemy w stanie wyeliminować wszelkie defekty, dzięki testom AOI.

Dlaczego to takie ważne? Ponieważ wszystkie defekty, których nie udało się wykryć w trakcie projektowania i montażu płytek PCB sprawiają, że producent zawsze ponosi ogromne straty. Testy AOI to doskonały sposób, by temu zapobiec. Ponadto sprawiają, że ryzyko powstania mankamentów na etapie montażu płytek drukowanych spada do minimum. To z kolei minimalizuje koszty związany z produkcją, sprawia, że jako producenci oszczędzamy sporo czasu i jesteśmy w stanie w szybszy sposób wdrażać coraz to nowsze produkty na rynek.

Co dokładnie sprawdzają testy AOI dla płytki PCB?

Wykorzystując testy AOI dla płytki PCB z komponentami, jesteśmy w stanie sprawdzić przede wszystkim defekty powierzchniowe. Ponadto AOI sprawdza ewentualne przesunięcia lub polaryzację komponentów, obecność lub brak składników czy nadmierne lutowane połączenia. Dodatkowo testy te wykrywają tak zwane wady wysokości, wady objętości, czy mamy do czynienia z niewystarczającym połączeniem lutowanym lub niewłaściwą częścią.

W przypadku samej płytki PCB testy AOI mogą wykryć naruszenie odstępów i szerokości linii, nadmiar miedzi, uszkodzenie tak zwanego Złotego Palca czy pęknięcie otworu. Dzięki testom AOI jesteśmy w stanie także stwierdzić, czy na danej płytce nie brakuje funkcji, która powinna się tam znajdować lub czy przypadkiem nie mamy na PCB niewłaściwych elementów montażowych.

Dlaczego warto wykorzystywać testy AOI dostępne na oficjalnej stronie?

Dlaczego warto wykorzystywać testy AOI? Inspekcja tego rodzaju jest niezawodna i przede wszystkim powtarzalna w porównaniu do kontroli ręcznej. Specjalistyczne urządzenia, które wykorzystuje się do sprawdzania jakości płytki PCB, są dokładniejsze i precyzyjniejsze. Zauważą każdy błąd, co uchroni producenta przed ogromnymi stratami. Technologia wcale nie musi być skomplikowana, zwłaszcza że na oficjalnej stronie dostępna jest potrzebna informacja. Najlepiej już teraz sprawdź dostępne kategorie, a zyskasz dostęp do niezbędnych szczegółów w jednym miejscu. Dostępne są również zdjęcia, dzięki którym możesz sprawdzić jak wygląda tester optyczny. To urządzenie działa w ciekawy sposób, dlatego warto się nim zainteresować. Ze względu na jego cenę pracę najczęściej zleca się komuś, kto dysponuje takim sprzętem i sprawdzi obraz. Pierwszy krok w celu przeprowadzenia testów może wydawać się skomplikowany, ale dobry specjalista zadba o powtarzalność wyników. Niezależnie oczywiście od nich warto skorzystać z tej oferty. Firmy, którym zależy na tym, aby zaistnieć na rynku i chcą uzyskać zwiększenie jakości, powinny o tym pamiętać.