Artykuł Dodaj artykuł

Czy opłaca się oddawać surowce wtórne na skup makulatury i złomu?

Każdego dnia w wielu domach powstają śmieci. Opakowania po słodyczach, stare gazety czy pudełka trafiają na śmietnik, podczas gdy wiele z nich można zbierać i sprzedawać.

Każdego dnia w wielu domach powstają śmieci. Opakowania po słodyczach, stare gazety czy pudełka trafiają na śmietnik, podczas gdy wiele z nich można zbierać i sprzedawać. Taką możliwość daje skup makulatury i złomu.

transport odpadów

  1. Skup makulatury - czy opłaca się sprzedawać stare gazety?
  2. Jakie materiały oprócz makulatury przyjmuje skup surowców wtórnych?

Skup surowców wtórnych, jak sama nazwa wskazuje, to miejsce, w którym można sprzedać określonego rodzaju odpady. Każdy skup ma inny zakres działalności, jednak większość prowadzi skup złomu i makulatury.

Skup makulatury - czy opłaca się sprzedawać stare gazety?

Gromadzenie i ponowne przetwarzanie wielu surowców pozwala ograniczać ilość niepotrzebnych śmieci i zwiększać możliwość ich wykorzystania. Jeszcze kilkanaście lat temu popularne było palenie śmieci papierowych - obecnie trend ten zmienia się i to nie tylko dlatego, że coraz mniej osób ma możliwość takiej utylizacji. Okazuje się bowiem, że sprzedaż odpadów może być dochodowym zajęciem, i choć nie przyniesie zbyt wysokich zarobków, to będzie stanowiła niemałą cegiełkę w domowym lub firmowym budżecie.

Wystarczy spojrzeć, jak dobrze prosperuje skup makulatury w dowolnym miejscu. Za kilogram makulatury w takim skupie można otrzymać zaledwie kilkadziesiąt groszy. Dla przeciętnego obywatela, który nie kupuje gazet ani tradycyjnych książek, wywóz odpadów papierowych może być nieopłacalny, jednak dla firm lub gospodarstw, w których powstaje wiele takich śmieci, to szansa na uzyskanie dodatkowych pieniędzy tak naprawdę za nic. Cena makulatury różni się w zależności od rodzaju i jakości surowca, dlatego o dokładną wycenę warto zapytać w skupie.

Skupy makulatury przyjmują zarówno kolorowe gazety, jak i papierowe odpady poprodukcyjne. Może to być więc makulatura w postaci gazet, niefoliowanych książek, czy miękka ścinka papierowa, ale także tektura falista, karton, kolorowe papiery i gilzy, niezadrukowane ścinki i odpady z drukarni, szary papier, a nawet książki w twardych okładkach.

Jakie materiały oprócz makulatury przyjmuje skup surowców wtórnych?

Do ponownego przerobienia można przeznaczyć nie tylko makulaturę, ale również wiele innych surowców. Jednym z najpopularniejszych jest złom, a więc wszelkiego rodzaju metale, które straciły już swoją przydatność do użytku w obecnej formie. Do tej kategorii zalicza się nie tylko odpady komunalne, jak puszki czy metalowe pojemniki, ale również surowiec, z którego wykonuje się karoserie samochodowe, elementy konstrukcyjne budynków czy te wykorzystywane w procesie produkcyjnym. Ceny złomu, podobnie jak cennik skupu makulatury, uzależnione są od rodzaju sprzedawanego surowca oraz jego czystości, i wahają się od kilku do kilkudziesięciu złotych za kilogram. Warto pamiętać, że ceny podane na stronach internetowych zwykle się stanowią oferty handlowej w rozumieniu kodeksu cywilnego, a zatem o konkretną cenę należy zapytać na miejscu lub w wiadomości mailowej.

Skupy surowców wtórnych przyjmują również odpady z tworzyw sztucznych, jak worki typu big bag, folia transparentna lub kolorowa; a także elektroodpady i kable. Dzięki takim punktom można bez przeszkód i w legalny sposób pozbyć się starych sprzętów jak lodówka, pralka czy kuchenka, ale również zużytego laptopa, telewizora, telefonu komórkowego czy monitora.

Jeśli w Twojej okolicy nie znajduje się żaden skup surowców, najbliższego punktu poszukaj w internecie. Wiele z nich, po wcześniejszym umówieniu i dokonaniu wyceny, oferuje również usługę odbioru odpadów z domu lub firmy klienta.

Artykuł sponsorowany