Artykuł Dodaj artykuł

Rodzaje komór śrutniczych - który wybrać, żeby mieć największe możliwości?

Komory śrutnicze – lub śrutownicze, bo obie nazwy funkcjonują równolegle – dostępne są w kilku różnych wariantach. Wybiera się je w zależności od planowanych procesów produkcyjnych, ponieważ każdy typ będzie miał nieco inne zastosowanie.

Komory śrutnicze – lub śrutownicze, bo obie nazwy funkcjonują równolegle – dostępne są w kilku różnych wariantach. Wybiera się je w zależności od planowanych procesów produkcyjnych, ponieważ każdy typ będzie miał nieco inne zastosowanie.

Ciśnieniowe komory śrutownicze – najpopularniejszy wybór

Zdecydowanie najbardziej różnorodną kategorią są ciśnieniowe komory śrutownicze. Stosuje się je w najszerszym zakresie, a podstawową ich zaletą jest możliwość dość precyzyjnego dostosowania parametrów pracy. W zależności od konstrukcji mogą one pozwalać na zastosowanie kilku różnych typów ścierniwa i odpowiednie kierowanie jego strumieniem, żeby zrealizować mniej lub bardziej agresywne programy oczyszczania powierzchni. Pod względem konstrukcyjnym tego rodzaju komory są względnie proste i mogą być zastosowane z wykorzystaniem standardowych ciągów sprężonego powietrza. Niektóre ich modele są bardzo uniwersalne, inne będą konstruowane z myślą o zastosowaniu w węższym zakresie.

komory śrutownicze, części

Śrutowanie automatyczne lub ręczne

Śrutowanie automatyczne zdecydowanie przyspiesza obróbkę prostych elementów, jednak skonstruowanie takiej komory, która opracowywałaby skutecznie bardziej skomplikowane detale, jest trudne. Zaletą komór automatycznych będzie jednak z kolei sprawny i łatwy w obsłudze system recyklingu śrutu, a to oznacza, że można dłużej wykorzystywać tę samą partię ścierniwa, zanim straci ona swoje właściwości.

W przypadku komór do śrutowania lub piaskowania ręcznego oczywiście zyskuje się większą swobodę opracowywania dowolnie skomplikowanych elementów, jednak cały system przeważnie staje się bardziej skomplikowany. To nie jest problemem samym w sobie, jednak może wpływać i na cenę takiej komory, i na zwiększone ryzyko awarii.

Mobilne komory śrutownicze – czy to ma sens?

Komory śrutownicze mogą być przeznaczone do montażu na stałe, ale też niektórzy producenci mają w swojej ofercie modele przenośne. Mogą one jednak być wykorzystane jedynie do pracy z relatywnie niewielkimi elementami, a sama mobilność też bywa czysto umowna ze względu na masę, gabaryty czy konieczność podłączenia do zewnętrznych instalacji.

Za najbardziej elastyczne rozwiązanie dające maksymalne możliwości będą uchodziły ciśnieniowe kabiny śrutownicze – automatyczne przy liniach produkcyjnych, gdzie tworzy się powtarzalne serie identycznych elementów, natomiast ręczne wszędzie tam, gdzie wielkości, budowa i parametry obrabianych części będą się często zmieniały i w związku z tym dowolność ręcznego opracowania będzie bardzo wysoko ceniona.

Artykuł sponsorowany


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.

 
Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.