Artykuł Dodaj artykuł

Climax on-site machining solutions 2013- pierwszy raz w Polsce

W dniach 24-25 października 2013r. w hotelu Mera Spa w Sopocie miała miejsce pierwsza w Polsce konferencja poświęcona tematyce obróbki mobilnej.

Logo ClimaxW dniach 24-25 października 2013r. w hotelu Mera Spa w Sopocie miała miejsce pierwsza w Polsce konferencja poświęcona tematyce obróbki mobilnej. W czasie dwóch dni przedstawiciele Climax oraz zaproszeni goście będący przedstawicielami przedsiębiorstw, które na co dzień stosują urządzenia firmy Climax, zaprezentowali najnowsze trendy i rozwiązania w obróbce mobilnej i systemach pomiarowych.

- Jako pionier i lider w dziedzinie produkcji mobilnych obrabiarek czuliśmy się zobowiązani by zorganizować takie wydarzenie w Polsce. Z konferencją wiążemy duże oczekiwania.

Climax od dwóch lat dostrzega ogromny potencjał, jakim obróbka mobilna dysponuje w naszym kraju. Wciąż nowe pomysły są przedstawiane przez naszych klientów. Poszukujemy interakcji, pragniemy zapoznać się z propozycjami rozwiązań jakie wysuwają użytkownicy naszych produktów oraz zapoznać się z potrzebami klientów.

Climax on-site machining solutions 2013- Mam nadzieję, że tego typu konferencję będziemy organizować cyklicznie, a spotkania branży będą  odbywały się w coraz większym gronie. Będziemy wymieniać się opiniami i doświadczeniami. Historia firmy Climax świadczy o tym, że relacja z klientami jest przedsiębiorstwu bardzo potrzebna, gdyż to właśnie użytkownicy dostarczają nam pomysłów na nowe produkty.

Jak potwierdził Grzegorz Szulc, Dyrektor Generalny Climax w Polsce, Czechach i na Słowacji w wydarzeniu brało udział ponad 120 przedstawicieli przedsiębiorstw z kraju i zagranicy. W sali konferencyjnej „Perła” obok reprezentantów sektora energetycznego i stoczniowego zasiedli producenci konstrukcji stalowych oraz firm serwisowych, świadczących usługi dla rozległego sektora przemysłowego. Konferencja była okazją do spotkania i wymiany doświadczeń kadry kierowniczej zaproszonych przedsiębiorstw.

- Prelekcje wygłosili przedstawiciele firmy Stalkon z Polic- producent wielkogabarytowych konstrukcji stalowych oraz Alstom Power (oddział w Elblągu, Wydział Serwisu). Obydwa przedsiębiorstwa od lat są naszymi stałymi klientami.

Na pytania dotyczące maszyn Climax oraz ich zastosowań odpowiadali globalni przedstawiciele koncernu, tacy jak Brian Harris, Wiceprezes ds. sprzedaży i Beatrice Förster,  Rental Manager z Climax Niemcy. Prezentacja historii firmy Climax była okazją do wprowadzenia w tematykę obróbki mobilnej.

Climax on-site machining solutions 2013Historia firmy rozpoczęła się w roku 1966. Wówczas powstała pierwsza maszyna, frezarka do rowków KN64. Zamiast transportować duże elementy na wałki stacjonarne, zastosowano urządzenie przenośne. Wraz z pierwszym produktem powstała cała koncepcja obróbki mobilnej. Wcześniej  procedura transportu elementu do warsztatu wraz z procesem obróbki i montażu trwała wiele dni lub nawet tygodni. W roku 1983 przedsiębiorstwo wypuściło na rynek pierwszą obrabiarkę mobilną do kołnierzy a już w 1988r. najpopularniejszą na świecie przenośną wytaczarkę BB5000. Rok 1998 okazał się przełomem. Climax- niewielką firmę z zachodniego wybrzeża USA zakupuje Team Industrial Services, korporacja z Texasu, której łączna wartość szacowana jest na 225 mln dolarów. Tym samym powstaje koncepcja globalnego rozwoju firmy. Firma kładzie nacisk na dedykowane szkolenia dla sektora energetycznego i stoczniowego. Climax rozpoczyna również współpracę z firmą Poltech zajmującą się systemami automatycznego napawania. W 2006r. Climax prezentuje LO6000, dużą, trzyosiową frezarkę mobilną. Następny rok zaowocował przyznaniem nagrody Set Core za innowacyjność produktów. Climax trafia na listę najszybciej rozwijających się firm na świecie i wypuszcza na rynek CM6000, mobilną frezarkę stosowaną w procesie obróbki konstrukcji wież wiatrowych. W 2009r. przedsiębiorstwo zostaje głównym dostawcą obrabiarek mobilnych dla armii USA.

Od dwóch lat międzynarodowe przedsiębiorstwo wykorzystuje również potencjał rynku polskiego oraz brytyjskiego. Rok temu Climax otworzył wypożyczalnię maszyn mobilnych w Polsce i Wielkiej Brytanii oraz nabył firmę Poltech, wcielając wszystkie automatyczny systemy napawające do swej globalnej oferty. Dzięki sieci wypożyczalni Climax może udostępniać swoje produkty klientom z całego świata.

Climax on-site machining solutions 2013Podczas następnej prezentacji Beatrice Förster omówiła warunki wypożyczania maszyn Climax.

Zadaniem zespołu jest dobór maszyny do potrzeb klienta. Zamawiający określa zakres pracy urządzenia oraz czas jego pracy. Climax oferuje atrakcyjne ceny transportu urządzeń i elastyczne ceny wynajmu. Wraz z samym urządzeniem zamawiający otrzymuje instrukcję obsługi tłumaczoną na język jakim się posługuje (w ofercie przewidziano również język polski), wraz z dostępem do instruktażowych filmów on-line. Wsparcie telefoniczne jest udzielane przez 7 dni w tygodniu, zaś w ofercie dodatkowej dostępne są również trwające 1-2 dni szkolenia.

Następnie przystąpiono do przeglądu produktów zilustrowanego licznymi zdjęciami oraz filmami ukazującymi konkretne zastosowania urządzeń w praktyce. W ofercie Climax znajduje się ponad 50 urządzeń standardowych różnego typu oraz cała gama urządzeń specjalnych, w tym mobilnych obrabiarek CNC.

Na ofertę składają się przenośne wytaczarki, frezarki, frezarki do rowków, mobilne obrabiarki do kołnierzy, przenośne urządzenia do regeneracji zaworów przemysłowych, przenośne i stacjonarne systemy do automatycznego napawania. Niebawem oferta rozszerzy się o nowe urządzenia. Klienci zamawiają urządzenia skonfigurowane wedle ich własnego uznania.

Climax on-site machining solutions 2013Przedstawiciele Bre Leasing będącego firmą partnerską Climax, przedstawili sposoby finansowania przedsiębiorstwa, ułatwiające wynajem specjalistycznych maszyn Climax. Bre Leasing jest jedną z najstarszych firm leasingowych w kraju. Zlecenia związane z leasingiem maszyn zajmują 22%  portfela zamówień przedsiębiorstwa. Proponowane rozwiązania są „szyte na miarę”, dostosowane do potrzeb klienta. BREL 72 to usługa pozwalająca na bezpieczne, elastyczne i łatwe sfinansowanie zakupu środków transportu oraz maszyn i urządzeń. Klient ma możliwość finansowania zarówno w złotych polskich jak i euro oraz w innych walutach. Mimo zmieniającej się sytuacji na światowych rykach przedsiębiorstwo może zaoferować klientom finansowanie urządzenia przez 5 lat w oparciu o stałą ratę. Okres umowy leasingowej jest dostosowywany do indywidualnych potrzeb klienta.

Policki Stalkon przedstawił konkretne zastosowania produktów Climax na przykładzie realizacji własnych konstrukcji. Prelegent wymienił środki obróbki mechanicznej będące w posiadaniu przedsiębiorstwa. Stalkon dysponuje przenośną wytaczarką Climax 4500, BB5000, BB6000, LM6000. Wykonywane przez Stalkon elementy stalowe charakteryzują się znacznymi gabarytami co utrudniałoby realizację przy użyciu maszyn stacjonarnych. Często obróbka mechaniczna jest możliwa jedynie przy ustawieniu sąsiadujących ze sobą podzespołów w trakcie ich próbnego lub finalnego montażu. Przed zakupem maszyn, obróbkę zlecano firmom zewnętrznym.

- Do zakupu produktów Climax przekonała nas niezawodność oraz duża mobilność urządzeń w porównaniu do rozwiązań oferowanych przez konkurencję. Obecnie posiadany przez nas park maszynowy pozwala nam na całkowitą niezależność od obróbki stacjonarnej.

Najnowszą inwestycją jest zakup jedynego w Polsce i drugiego w Europie urządzenia do obróbki kołnierzy o dużych średnicach.

Swoje doświadczenia w zastosowaniu urządzeń mobilnych zaprezentowali również przedstawiciele firmy Alstom Power, zajmującej się serwisem sieci przemysłowych oraz wytwarzaniem wież wiatrowych dla branży offshore. Tak jak Stalkon, Alstom Power zainwestował w urządzenia do prowadzenia obróbki mobilnej ze względu na gabaryty wykonywanych przez siebie konstrukcji. Przedsiębiorstwo korzysta ze wszystkich urządzeń tworzących ofertę Climax.

Pierwszy dzień konferencji zamknęła prezentacja trzech przykładów powstawania nowych maszyn Climax. Jak potwierdzają klienci przedsiębiorstwa, każdy z produktów z dziedziny obrabiarki mobilnej jest nowym rozwiązaniem, nie występuje powtarzalność.

Pracownik FARO zaprezentował sprzęt pomiarowy Laser Tracker Vantage. Urządzenie występuje w 3 typach o różnym poziomie dokładności i zastosowaniach. Zasięg Laser Tracker Vantage wynosi do 80m w jednym kierunku.

Krzysztof Mielcerek z firmy ASPA przedstawił historię współpracy przedsiębiorstwa z firmą Climax, która zaczęła się w 2011r. Obecnie w kopalniach pracuje ok. 1000 urządzeń do automatycznego napawania. Pierwszym takim urządzeniem było BW 1000. Napawarka jest automatyzowanym urządzeniem wykorzystującym wciągany spiralnie trzpień. Praca urządzenia wymaga napawania otworów o różnych średnicach. By przystosować napawarkę do pracy pod ziemią ASPA musiała zmodyfikować elektronikę urządzenia.

Konferencję zamknęła prezentacja o urządzeniach specjalnych Climax, wygłoszona przez Grzegorza Szulca. Urządzenia specjalne to maszyny zaadoptowane pod pewne aplikacje oraz urządzenia zaprojektowane od podstaw. Unikalność rozwiązań ilustrowano na przykładzie obrabiarki do kołnierzy, frezarki CNC oraz szlifierki do zaworów.

Konferencja była nie tylko okazją do ukazania dotychczasowego dorobku i oferty firmy Climax, ale również do przedstawienia doświadczeń i zastosowań opracowanych przez największe na polskim rynku firmy, mające swój własny wkład w rozwój obróbki mobilnej.

Artykuł został dodany przez firmę


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.