Artykuł Dodaj artykuł

ALUMINIUM W BRANŻY MEDYCZNEJ

Aluminium jest materiałem niezwykle plastycznym oraz uniwersalnym, dlatego jego stopy i profile znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. Metal ten jest w stanie spełnić nawet najbardziej rygorystyczne wymagania, co pozwala mu zdobywać coraz bardziej powszechne uznanie wśród klientów z branży medycznej.

ALUMINIUM W BRANŻY MEDYCZNEJ

Aluminium jest materiałem niezwykle plastycznym oraz uniwersalnym, dlatego jego stopy i profile znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. Metal ten jest w stanie spełnić nawet najbardziej rygorystyczne wymagania, co pozwala mu zdobywać coraz bardziej powszechne uznanie wśród klientów z branży medycznej.

Aluminium jest materiałem najczęściej stosowanym do produkcji profili okiennych, fasadowych i drzwiowych oraz w przemyśle motoryzacyjnym czy lotniczym. Ciągle rozwijający się proces produkcji i prowadzone zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie kontrole jakości sprawiają jednak, że materiał ten wykorzystywany jest również w rynkach dostępnych tylko dla niektórych materiałów.

Wymagający klienci

Aluminium posiada szereg zalet technicznych, które powodują, że jest w stanie spełnić niezwykle ostre wymagania określone dla sprzętu i urządzeń medycznych, polegające m.in. na uzyskaniu wąskiego zakresu tolerancji. Jest nietoksyczne i wytrzymałe, ale przede wszystkim nie rdzewieje, co stanowi obligatoryjny do spełnienia wymóg dla przedmiotów wymagających częstej sterylizacji.

- Klienci z branży medycznej poszukują najczęściej specyficznych komponentów metalowych, dlatego szczególnie cenią plastyczność aluminium. Dzięki łatwej obróbce i szerokiemu wachlarzowi wykończeń materiał ten można dostosować nawet do najbardziej skomplikowanych zamówień, nie tracąc przy tym nic na jego jakości – mówi Michał Karbowy z firmy Hydro Extruded Solutions Poland.

Z uwagi na powyższe właściwości materiał ten jest powszechnie wykorzystywany w wyposażeniu szpitali i klinik. Profile aluminiowe stosowane są m.in. przy produkcji łóżek szpitalnych - na konstrukcji i barierkach zapobiegających wypadnięciu – i unitów dentystycznych, wykonanych ze stopów aluminium, które dzięki doskonałemu wyważeniu nie wymagają przytwierdzania ich do podłoża. Aluminium swoje zastosowanie znalazło także przy wykończeniu kabin rentgenowskich i stacji dializ.

Dzięki swojej niskiej masie (aluminium jest trzy razy lżejsze od stali i miedzi) aluminium pozwala na obniżenie wagi produktu, dlatego jest głównym materiałem stosowanym przy tworzeniu sprzętów rehabilitacyjnych. Z uwagi na lekkość i wytrzymałość tego metalu,  szczególnie pożądanym towarem są wózki inwalidzkie oraz chodziki i balkoniki, do których elementy konstrukcyjne dostarcza firma Hydro Extruded Solutions Poland.

Niezniszczalny materiał

Co więcej, aluminium to materiał, który można w całości poddać recyklingowi i przetworzyć na nową generację produktów. W cyklu użytkowania aluminium może być wykorzystywane do wyrobu produktów praktycznie bez końca, a jego unikalne właściwości w żaden sposób nie ulegają zmianie. Długa żywotność produktów wykonanych z aluminium przyczynia się do tego, że około 75% wszystkich wytworzonych dotąd zasobów nadal znajduje się w eksploatacji.

Potencjał aluminium wciąż nie został wykorzystany w wielu branżach i zapotrzebowanie na ten materiał rośnie z roku na rok. Choć jego globalna produkcja wynosi obecnie około 58 milionów ton – co czyni go drugim po żelazie najczęściej stosowanym metalem – według prognoz International Energy Agency między rokiem 2003 a 2030 zapotrzebowanie na aluminium zwiększy się o ponad 50 procent.

Artykuł został dodany przez firmę

Hydro Extrusion Poland Sp. z o.o.

Jesteśmy w stanie spełnić nawet najbardziej specyficzne wymagania klienta w zakresie profili aluminiowych. Dysponujemy trzema prasami do wyciskania profili aluminiowych.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.

 
Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.