Eagle Group Syrex. Maszyny i narzędzia do obróbki metalu. Czesław Syrek
eba sp. z o.o.eba sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Aluminiowa rewolucja rowerowa

Od pierwszej połowy XIX wieku rower to jeden z najpopularniejszych środków transportu, cieszący się niesłabnącym zainteresowaniem.

Od pierwszej połowy XIX wieku rower to jeden z najpopularniejszych środków transportu, cieszący się niesłabnącym zainteresowaniem. Nic w tym dziwnego – pomaga w utracie wagi, wzmacnia mięśnie i ma pozytywny wpływ na środowisko. Na przestrzeni lat zmieniał swój wygląd, a spory wpływ miały na to materiały służące do produkcji. Aktualnie producenci najchętniej stawiają na aluminium. Dlaczego?

Aluminiowa rewolucja rowerowa

Znośna lekkość roweru i nieskończone możliwości

Aluminium – lekki, plastyczny i wytrzymały materiał idealnie nadaje się m.in. do produkcji felg rowerowych, tzw. rawek, dźwigni hamulca, wsporników siodełka, a przede wszystkim ram, które mają kolosalny wpływ na wagę całego pojazdu. Mniejsza waga to większa mobilność - szczególnie w przypadkach, kiedy trzeba wnieść jednoślad na trzecie piętro w bloku bez windy. Masa pojazdu ma też bezpośredni wpływ na sterowność, co pozytywnie wpływa na komfort jazdy.

Producenci chwalą sobie również walory plastyczne tego surowca. Okazuje się, że aluminium nie ma żadnych ograniczeń w kontekście osiągania żądanych kątów i rozmiarów, a więc można z niego utworzyć nieskończoną ilość wzorów. Pomaga to w jak najlepszym dopasowaniu rowerów do potrzeb użytkowników.

Aluminium? Ekologia je lubi

Nie trzeba być ekspertem, by wiedzieć, że jedynie spalanie występujące podczas jazdy na rowerze to spalanie tkanki tłuszczowej. Miłośnicy środowiska chętnie wsiadają na jednoślady, gdyż przemieszczanie się bez produkcji spalin, szczególnie w dzisiejszych czasach, jest bardzo ważne w walce o przyszłość planety.

- Jednak nie wszyscy wiedzą, że wykorzystanie aluminium również ma gigantyczne znaczenie dla środowiska. Surowiec ten jest całkowicie nietoksyczny dla człowieka i otoczenia. Jego długa żywotność sprawia, że około 75% wszystkich wyprodukowanych zasobów nadal znajduje się w eksploatacji. Trwałość to zasługa reakcji materiału z tlenem, dzięki któremu powstaje warstwa zabezpieczająca aluminium przed korozją. Dodatkowo produkty aluminiowe mogą zostać przetworzone w stu procentach na nowy stop – podkreśla Tomasz Nowicki, Starszy Doradca Techniczny Hydro Extrusion Poland.

Aluminium – tego nie zdominujesz

Przynajmniej na razie. Ramy rowerowe wykonane z aluminium są aktualnie numerem jeden na rynku. Znacznie mniejsza waga od stali wpływa na funkcjonalność pojazdu, ale warto pamiętać też o czynnikach ekonomicznych. Aluminium jest znacznie tańsze od włókna węglowego, a najbliższe prognozy nie wskazują, by cena karbonu miała ulec zmianie. W obecnej sytuacji aluminium jest wykorzystywane do produkcji ram rowerowych w najpopularniejszym segmencie cenowym: od tysiąca do pięciu tysięcy złotych i wszystko wskazuje na to, że jeszcze długo tak będzie.

Artykuł został dodany przez firmę

Hydro Extrusion Poland Sp. z o.o.

Jesteśmy w stanie spełnić nawet najbardziej specyficzne wymagania klienta w zakresie profili aluminiowych. Dysponujemy trzema prasami do wyciskania profili aluminiowych.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły