Syrex. Maszyny i narzędzia do obróbki metalu. Czesław Syrek

Artykuł Dodaj artykuł

NOWOŚĆ! Elementy pozycjonujące GN 355.2

Elesa+Ganter wprowadziła do oferty nową, ulepszoną wersję elementów pozycjonujących. Nowy produkt nosi oznaczenie GN 355.2, a jego głównym atutem jest połączenie gwintowanego korpusu i podkładki sferycznej w jeden element. Dzięki temu wyeliminowano problem upuszczenia lub zgubienia podkładki.

Elesa+Ganter wprowadziła do oferty nową, ulepszoną wersję elementów pozycjonujących. Nowy produkt nosi oznaczenie GN 355.2, a jego głównym atutem jest połączenie gwintowanego korpusu i podkładki sferycznej w jeden element. Dzięki temu wyeliminowano problem upuszczenia lub zgubienia podkładki.

Rys. 1: Elementy pozycjonujące GN 355.2 – wykonanie ze stali nierdzewnejRys. 1: Elementy pozycjonujące GN 355.2 – wykonanie ze stali nierdzewnej

Elementy pozycjonujące GN 355 zostały wprowadzone do oferty Elesa+Ganter kilka lat temu. Umożliwiają one dokładne pozycjonowanie i zablokowanie położenia elementu w żądanej pozycji. Ich zalety opisaliśmy szczegółowo w artykule Rewolucja w pozycjonowaniu – elementy pozycjonujące GN 355. 

Rys. 2: Przykład zastosowania elementów GN 355/GN 355.2Rys. 2: Przykład zastosowania elementów GN 355/GN 355.2

„Elementy pozycjonujące GN 355 cieszą się dużym uznaniem wśród naszych klientów, jednak część z nich zwróciła uwagę na fakt, że podczas montażu gwintowanego korpusu może dojść do upuszczenia i zgubienia podkładki sferycznej. Wynika to z faktu że podkładka sferyczna dostarczana jest oddzielnie i dopiero po jej ustawieniu i nałożeniu cylindrycznego korpusu gwintowanego, całość zostaje skręcona śrubą za pomocą klucza imbusowego. Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, postanowiliśmy zmodyfikować model GN 355 i wprowadzić na rynek jego nową wersję o oznaczeniu GN 355.2., w którym cylindryczny korpus i podkłada stanowią jeden nierozłączny element. Dzięki temu podczas montażu nie ma możliwości upuszczenia lub zgubienia podkładki sferycznej” – powiedział Filip Granowski, Dyrektor Zarządzający Elesa+Ganter Polska.


Rys. 3: Różnica w budowie GN 355 (powyżej) oraz GN 355.2 (poniżej)Rys. 3: Różnica w budowie GN 355 (powyżej) oraz GN 355.2 (poniżej)

Dodatkowym atutem nowego rozwiązania jest ułatwienie montażu elementów pozycjonujących GN 355.2 w pozycji poziomej lub „do góry nogami”. Do regulacji położenia tak samo jak w przypadku GN 355 służy specjalne narzędzie GN 355.1. 

Rys.4: Narzędzie regulacyjne GN 355.1 i zasada procesu regulacji.Rys.4: Narzędzie regulacyjne GN 355.1 i zasada procesu regulacji.

Wszystkie komponenty w nowej serii elementów pozycjonujących GN 355.2 zostały wykonane ze stali nierdzewnej, dzięki czemu mogą być zastosowane zarówno w aplikacjach standardowych budowy maszyn w hali, jak i w środowiskach zagrożonych korozją.

Element pozycjonujący GN 355.2 to idealne rozwiązanie do wszelkiego typu maszyn i urządzeń, gdzie istotną kwestią jest uzyskanie odpowiedniego stopnia względnego położenia współpracujących części, jak również do aplikacji, gdzie dostęp do miejsc montażu jest utrudniony.

Przykłady aplikacji to urządzenia montażowe, szczególnie dla mniejszych elementów jak elementy elektroniki, aparatury medycznej. Mogą być to również takie urządzenia jak głowice etykietujące lub drukujące.

Dodając do oferty nowe elementy pozycjonujące pozostawiliśmy naszym klientom wybór między rozwiązaniem standardowym GN 355 – tańszym, wykonanym w stali węglowej oksydowanej na czarno lub nierdzewnej lub bardziej zaawansowanym GN 355.2, nierdzewnym, nieco droższym, ale szybszym i prostszym w montażu.

Video: Przykład zastosowania elementów GN 355/GN 355.2

Poniżej podajemy linki do stron katalogowych przedstawionych elementów:

Artykuł został dodany przez firmę

Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o.

ELESA+GANTER jest spółką joint-venture, stworzoną przez dwóch liderów w branży standardowych elementów maszyn wytwarzanych z tworzyw oraz metali - Elesa S.p.A (Monza, Mediolan, Włochy) oraz Otto Ganter GmbH & Co. KG (Furtwangen, Niemcy).

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły