Artykuł Dodaj artykuł

Uchwyt ETH dopasowany do Twojej aplikacji - case study na przykładzie modułowych konsol sterowniczych firmy Radiolex

To jak wygląda produkt i czy tworzy spójną stylistycznie całość, może decydować o jego powodzeniu rynkowym.

To jak wygląda produkt i czy tworzy spójną stylistycznie całość, może decydować o jego powodzeniu rynkowym. Zasada ta dotyczy w dzisiejszych czasach praktycznie każdej branży i każdego producenta, niezależnie od tego, czy zajmuje się on wytwarzaniem maszyn produkcyjnych lub ich komponentów, czy też dóbr konsumpcyjnych, np. odzieży, obuwia czy elektroniki użytkowej. Szczególne znaczenie ma estetyczny wygląd elementów zewnętrznych. Na przykładzie współpracy z firmą Radiolex prezentujemy, jak i dlaczego urządzenia produkowane przez tę firmę zostały wzbogacone o uchwyty ETH.

Idealnym przykładem wdrożenia dość rozbudowanego produktu z branży technicznej, którego wszystkie komponenty współgrają ze sobą jest system MBC, czyli modułowy system zabudowy mostków nawigacyjnych na statkach i okrętach firmy Radiolex (rys. 1).

uchwyt ETH dopasowany do aplikacjiRys.1. Modułowa zabudowa mostków nawigacyjnych na statkach i okrętach (MBC) firmy Radiolex

Firma Radiolex specjalizuje się w projektowaniu i produkcji szaf sterowniczych, rozdzielnic elektrycznych oraz pulpitów i paneli sterowniczych. Jej system MBC (Modular Bridge Consoles), to rodzina kilkunastu produktów/modułów (rys. 2) w różnych rozmiarach, z których inwestor jest w stanie złożyć całą zabudowę, np. tę przedstawioną na powyższym zdjęciu.

Rys. 2. Elementy wchodzące w skład systemu MBC firmy Radiolex

Rys. 2. Elementy wchodzące w skład systemu MBC firmy Radiolex

Podstawowy segment składa się z czterech modułów (rys. 3):

  • Cokoła MBC-CS
  • Podstawy z pokrywą MBC-P
  • Panelu ekranowego MBC-PE
  • Pulpitu MBC-PO
Rys. 3. Przykładowy segment systemu MBC firmy Radiolex.
Rys. 3. Przykładowy segment systemu MBC firmy Radiolex.

Rys. 3. Przykładowy segment systemu MBC firmy Radiolex.

Biorąc pod uwagę fakt, że korytarze na statkach są dość wąskie, a drzwi mają małe gabaryty, najważniejszą zaletą zabudowy modułowej staje się jej kompaktowość i możliwość instalacji etapami. Daje to możliwość podziału na małe segmenty, które można bez problemu dostarczyć do miejsca instalacji.

Katalog systemu MBC został zaprojektowany indywidualnie, a poszczególne moduły dostępne są w kilku rozmiarach. Na froncie praktycznie każdego z segmentów musi znajdować się solidny uchwyt, za który załoga może się złapać przy większych przechyłach. Projektant miał do wyboru setki gotowych uchwytów, jak również mógł zaprojektować swój własny. Jednak zdecydował się zastosować uchwyt rurowy ETH ERGOSTYLE firmy Elesa+Ganter (rys. 4). Powodem tej decyzji była estetyka wykonania, nowoczesny design, rodzaj zastosowanych materiałów oraz parametry techniczne takie jak: przenoszone siły lub zakres temperatur pracy.

„Uchwyty rurowe ETH należą do rodziny produktów ERGOSTYLE, kierowanej do sektorów przemysłowych, w których stawia się na pierwszym miejscu ergonomię i design, podnoszące atrakcyjność urządzenia. Z tego powodu uchwyty ETH komponują się idealnie z nowoczesnym systemem MBC, dla którego stylistyka oraz ergonomia są również kwestią fundamentalną.” – powiedział Filip Granowski, Dyrektor Zarządzający Elesa+Ganter Polska.

Rys. 4. Uchwyt rurowy ETH ERGOSTYLE firmy Elesa+Ganter.

Rys. 4. Uchwyt rurowy ETH ERGOSTYLE firmy Elesa+Ganter.

W uchwycie ETH profil jest wykonany z aluminium, a wsporniki mocujące posiadają specjalny system rozprężny. System ten gwarantuje, że profil nie będzie się obracał. Kwestia unieruchomienia części chwytnej jest dość istotna, ponieważ w ten sposób znacznie poprawiamy pewność chwytu i siły jaką jest w stanie utrzymać ludzka ręka.

Uchwyty tej serii dostępne są z zaślepkami w jednym z siedmiu standardowych kolorów (rys. 5 ).

Dzięki temu możliwe jest ich dopasowanie do stylistyki różnych urządzeń. W opisywanym przypadku zastosowany został uchwyt w wykonaniu C2, czyli z zaślepkami w kolorze pomarańczowym RAL 2004.

Rys. 5 Uchwyty ETH z zaślepkami w siedmiu ze standardowych kolorówRys. 5 Uchwyty ETH z zaślepkami w siedmiu ze standardowych kolorów

Należy nadmienić, że cały projekt modułowej zabudowy mostków nawigacyjnych (MBC) powstał na zlecenie firmy Radiolex w firmie Borucki Studio Design (www.boruckidesign.com).

Autor projektu – Pan Andrzej Borucki tak uzasadnia wybór uchwytów: „Zastosowane uchwyty ETH idealnie współgrają z założeniami stworzonymi dla MBC (Modular Bridge Consoles). Długości uchwytów pasują do typoszeregu modułów, jak również, poprzez paletę kolorów zaślepek dają szansę wizualnej personalizacji produktu (współgranie z kolorami armatora).”

Obejrzyj film promujący modułowe konsole sterownicze z wykorzystaniem uchwytów ETH

 

Link do karty katalogowej:

W przypadku prowadzenia nowego projektu zachęcamy do kontaktu z działem technicznym Elesa+Ganter, który służy pomocą w optymalnym rozwiązaniu każdego problemu natury technicznej.

Artykuł został dodany przez firmę

Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o.

ELESA+GANTER jest spółką joint-venture, stworzoną przez dwóch liderów w branży standardowych elementów maszyn wytwarzanych z tworzyw oraz metali - Elesa S.p.A (Monza, Mediolan, Włochy) oraz Otto Ganter GmbH & Co. KG (Furtwangen, Niemcy).

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły