Artykuł Dodaj artykuł

Niemiecki lider obróbki cieplnej z rozwiązaniem Super IQ od SECO/WARWICK

Härtewerk Chemnitz GmbH, jedna z największych niemieckich hartowni usługowych (Lohnhärtereien), zakupiła innowacyjny piec SECO/WARWICK.

Härtewerk Chemnitz GmbH, jedna z największych niemieckich hartowni usługowych (Lohnhärtereien), zakupiła innowacyjny piec SECO/WARWICK.

Poziomy, dwukomorowy piec próżniowy do hartowania w oleju i gazie

Jest to poziomy, dwukomorowy piec linii CaseMaster Evolution – Super IQ z systemem nawęglania próżniowego FineCarb® i systemem hartowania w oleju.

Jest to pierwszy piec z grzaniem próżniowym produkcji SECO/WARWICK w niemieckich zakładach Härtewerk Chemnitz GmbH i pierwsze rozwiązanie SuperIQ (grzanie w próżni, chłodzenie w klasycznych olejach atmosferowych) na terenie Niemiec. Europa jest drugim rynkiem, po Ameryce Północnej, na którym pracować będzie piec z nowej generacji nawęglaniem.

Seria CaseMaster Evolution z produktem SuperIQ – alternatywą dla pieców atmosferowych

Zamówione przez Härtewerk Chemnitz GmbH urządzenie to Super IQ – dwukomorowy piec próżniowy z hartowaniem olejowym lub w gazie i niskociśnieniowym nawęglaniem. Wyposażony jest w komorę grzejną i przedsionek załadowczo-wyładowczy wraz z wanną hartowniczą. Chłodzenie wsadu może być przeprowadzone w dwóch różnych ośrodkach dynamicznie: w gazie obojętnym (1,5 bar abs) w przedsionku hartowniczym, nad lustrem oleju z wymuszonym obiegiem gazu przez dmuchawę zainstalowaną w stropie przedsionka oraz w oleju hartowniczym. Trwała izolacja grafitowa komory grzejnej oraz grafitowe elementy grzejne zapewniają długoterminową i niezawodną pracę w warunkach eksploatacji przemysłowej. System grzejny zapewnia szybkie i równomierne nagrzewanie wsadu również w niskich temperaturach, co pozwala na znaczne skrócenie czasu nagrzewu. Wysokowydajny system cyrkulacji oleju zapewnia doskonałą penetrację wsadu podczas hartowania, dzięki czemu jest on chłodzony szybko i równomiernie. Dostarczone urządzenie umożliwia realizację takich procesów obróbki cieplnej, cieplno-chemicznej jak nawęglanie próżniowe oraz hartowanie.

„CaseMaster Evolution to linia urządzeń, która doskonale nadaje się do parków maszynowych komercyjnych hartowni. Z powodzeniem może zastąpić przestarzałe i nie ekologiczne urządzenia atmosferowe z nawęglaniem gazowym. Piec, który trafi do Niemiec, znacznie zwiększy wydajność naszego partnera oraz poprawi jakość obrabianych elementów. Super IQ rozwiązuje bolączki hartowników, bo można je włączać i wyłączać bez dodatkowych nakładów czasu i energii. Jest oszczędne, ponieważ nie wymaga utrzymywania go w czasie postoju na określonych parametrach temperaturowych, jak to ma miejsce w tradycyjnych piecach atmosferowych. Obróbka w próżni zwiększa również jakość produktu końcowego oraz bezpieczeństwo procesu. Odbywają się one w środowisku niepalnym” – mówi Maciej Korecki, Wiceprezes Segmentu Próżni SECO/WARWICK.

Przewaga SECO/WARWICK dzięki innowacji

SECO/WARWICK, jeden z największych globalnych dostawców rozwiązań do obróbki cieplnej metali nieustannie inwestuje w badania i rozwój tworząc coraz bardziej innowacyjne rozwiązania. Jednym z nich jest dwukomorowy piec linii CaseMaster Evolution – Super IQ z systemem hartowania w oleju i systemem nawęglania próżniowego FineCarb®. Jego podstawową zaletą jest szybkość technologii nawęglania w próżni, a także elastyczność operacyjna. Piec działa tylko wtedy, kiedy jest potrzeba, dzięki systemowi start-stop. Unikatowa konstrukcja eliminuje atmosferę palną i wybuchową. Ryzyko wystąpienia pożaru czy wybuchu zostaje całkowicie wyeliminowane. Dzięki doskonałej równomierności nawęglania (LPC) uzyskujemy idealny efekt nawet przy gęsto upakowanym ładunku i trudnych geometrycznie częściach. Dodatkową zaletą jest bardzo dokładny i precyzyjny symulator procesu LPC (SimVaC).

Super IQ®, to hybrydowy system łączący cechy konwencjonalnego i próżniowego pieca w jednym, zaprojektowany przede wszystkim do procesów nawęglania w podwyższonych temperaturach i hartowania w tradycyjnych olejach. Branża wymaga czystszej, szybszej, a przede wszystkim efektywniejszej metody nawęglania. Super IQ®, w porównaniu do tradycyjnych metod, to korzyści w obszarze poprawy produktywności. Działa w wyższych zakresach temperatur, co przekłada się na krótsze cykle, a w efekcie bardziej wydajną produkcję.

Europejskie hartownie inwestują w technologię próżniową

Wybór technologii SECO/WARWICK przez doświadczony, europejski koncern Härtewerk Chemnitz to doskonała rekomendacja rynkowa. Hartownie komercyjne należą do jednych z bardziej wymagających branż, bowiem ich potrzeby są bardzo wszechstronne, a procesy muszą być zoptymalizowane. Super IQ zastąpi w niemieckich zakładach starą technologię atmosferową.

„Dzięki piecom z SECO/WARWICK chcemy rozszerzyć nasze możliwości w zakresie obróbki elementów produkowanych masowo. Maszyny, z którymi dotychczas pracowaliśmy, wymagały czasochłonnych i kosztownych przygotowań, zwłaszcza gdy sprzęt nie miał odpowiedniej temperatury. Niestety, jest to główny mankament pieców atmosferowych. Wymagają one stałej gotowości, dlatego muszą być utrzymywane w temperaturze nawet, gdy proces produkcyjny jest wstrzymany lub zatrzymany. Z finansowego punktu widzenia mniej korzystne jest wyłączanie i schładzanie istniejących pieców niż utrzymywanie urządzeń w gotowości do produkcji, co z kolei powoduje wysokie koszty utrzymania. Zamówiony piec Super IQ nie tylko eliminuje te trudności, ale również umożliwia wydajną obróbkę cieplną z bardzo dużą powtarzalnością i równomiernością warstwy nawęglonej, co w przypadku pieców atmosferowych było możliwe tylko w ograniczonym zakresie” – wyjaśnił Kai Werlitz, Technical Operations Manager, Härtewerk Chemnitz GmbH.

Połączenie sprawdzonej i pewnej konstrukcji pieca próżniowego z klasyczną technologią hartowania w oleju daje gwarancję niezawodnej i bardzo efektywnej pracy. Super IQ to możliwość przeprowadzania wydajnych i czystych procesów hartowania przy wysokiej ekonomice. Ma to szczególnie istotne znaczenie w dobie drastycznych wzrostów cen energii w całej Europie.

Härtewerk Chemnitz GmbH jest wiodącą hartownią usługową na rynku niemieckim. Zakłady w Chemnitz i Chomutov oferują bardzo szeroki wachlarz usług z zakresu obróbki termicznej metali, zapewniając wysoką jakość. Ponad 500 klientów z branży budowy maszyn, przemysłu samochodowego i metalowego w Niemczech i Europie zaufało Lohnhärterei Härtewerk Chemnitz GmbH.

Artykuł został dodany przez firmę

SECO/WARWICK

SECO/WARWICK jest liderem technologicznym w dostarczaniu innowacyjnych rozwiązań do obróbki cieplnej metali i świadczeniu profesjonalnych usług serwisowych.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły

 
Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.