Artykuł Dodaj artykuł

W 2023 roku nie zwalniamy tempa. Wywiad z przedstawicielami marki Hydro

Ekologia, zrównoważony rozwój i inwestycje, które wynoszą możliwości produkcyjne na zupełnie nowy poziom – tak w skrócie można opisać rok 2022, który bez wątpienia należał do Hydro.

Hydro

Ekologia, zrównoważony rozwój i inwestycje, które wynoszą możliwości produkcyjne na zupełnie nowy poziom – tak w skrócie można opisać rok 2022, który bez wątpienia należał do Hydro. Jakie kroki milowe poczyniła marka i dlaczego ostatnie miesiące były dla niej kluczowe, opowiadają Piotr Wieliński, Dyrektor Zarządzający Hydro Extrusion Poland oraz Mauro Spizzo, wiceprezes regionu Europy Wschodniej w Hydro Extrusion.

1. Dyskutowane od lat zmiany klimatyczne i związany z nimi kryzys z każdym rokiem jest coraz poważniejszym zagadnieniem, który Hydro traktuje niezwykle poważnie. I to właśnie ten temat można uznać za motyw przewodni działań marki w 2022 roku, prawda?

PW: Absolutnie tak. Czasy, w których definicja zrównoważonego rozwoju była wyłącznie ładnym hasłem, odeszły w zapomnienie. Dziś zysk rozumie się bowiem nie tylko jako maksymalizację sprzedaży czy produkcji, ale stawanie się marką kojarzoną z odpowiedzialnym społecznie, ekologicznym przedsiębiorstwem, które działa aktywnie na rzecz lokalnych oraz globalnych ekosystemów. Od lat pracujemy z jednym z najbardziej ekologicznych oraz recyklingowalnych surowców na świecie. Dalszy rozwój w dziedzinie eko był tylko kwestią czasu. A ten najlepszy nadszedł dla nas właśnie w 2022 roku, gdy rozpoczęliśmy instalację nowej linii z prasą 8 – calową, która zagwarantuje nie tylko bardziej ergonomiczną i efektywną pracę, ale w sposób rewolucyjny podejdzie do tematu wykorzystania zasobów oraz ochrony środowiska. Całość będzie bowiem zasilana za pomocą dedykowanej farmy fotowoltaicznej, powstającej przy fabryce w Trzciance. Jeśli system PV pokryje tylko połowę zapotrzebowania prasy na energię, obniżymy emisję dwutlenku węgla o 35 – 45%!

Piotr Wieliński, Dyrektor Zarządzający Hydro Extrusion Poland

Piotr Wieliński, Dyrektor Zarządzający Hydro Extrusion Poland

MS: Inwestycja w tak innowacyjną technologię to naprawdę znaczący krok na drodze realizacji strategii „30 do 2030”, której głównym celem jest 30% redukcja emisji CO2 w całym łańcuchu produkcji aluminium. Choć plan jest naprawdę ambitny, wiemy, że efekt będzie wart każdego wysiłku. Mówimy tu bowiem o kondycji planety, a co za tym idzie dobrostanie przyszłych pokoleń. A to wartości, których nie da przeliczyć się na żadne pieniądze.

2. Działania eko manifestują się nie tylko w inwestycjach infrastrukturalnych, ale również w rozwoju nowych, zielonych produktów.

PW: Tutaj również nie powiedzieliśmy ostatniego słowa. Poprzednie sezony bez wątpienia należały do niskoemisyjnych stopów Hydro REDUXA i Hydro CIRCAL, a dziś z dumą stawiamy dodatkowo na Hydro RESTORE. To aluminium wykonane z przetworzonego złomu przedkonsumenckiego i pokonsumenckiego oraz części aluminium pierwotnego. Hydro RESTORE to jedna z kluczowych, zrównoważonych propozycji marki, która jest wytwarzana w naszych własnych zakładach recyklingu. Nieustannie pracujemy nad optymalizacją procesów produkcyjnych, inwestując w zdobycze technologii oraz ścisłą współpracę z klientami.

MS: Zrównoważony rozwój nie powinien być dziś traktowany jako unikatowa przewaga konkurencyjna, ale jako standard, konieczność i credo odpowiedzialnych firm. Wraz z ewolucją wymogów, producenci muszą dołożyć wszelkich starań, by pracować nad znalezieniem innowacyjnych metod zmiany sposobu, w jaki świat konsumuje. Aluminium ma pełny potencjał, by stać się najbardziej zrównoważonym metalem i kluczowym graczem w gospodarce o obiegu zamkniętym. Między innymi dlatego tak mocno promujemy program EcoDesign. To innowacyjna usługa polegająca na wdrażaniu restrykcyjnych procedur na każdym etapie produkcji aluminium po to, aby zniwelować ślad węglowy i dostosować produkty do międzynarodowych regulacji, nad czym, podczas ścisłej komunikacji z klientami, czuwa niezwykle doświadczony zespół technologów i projektantów Hydro. I tą ścieżką chcemy podążać w 2023 roku.

3. Powiedzieć o roku 2022, że był dla Hydro kluczowy, to jak nie powiedzieć nic. Było to widoczne niemal na każdym polu – zarówno inwestycyjnym, jak i dotyczącym zrównoważonego rozwoju. Które z tych wydarzeń można uznać za najistotniejsze z punktu widzenia marki?

PW: Wybór tylko jednego jest absolutnie niemożliwy, bowiem Hydro od lat realizuje holistyczny, szczegółowo opracowany plan rozwoju, dzięki któremu jesteśmy dziś w tak znaczącym dla nas miejscu. Gdy myślimy o Hydro, nie widzimy po prostu producenta oddającego w ręce klientów najwyższej klasy rozwiązania aluminiowe, ale markę, która dodaje do nich cały pakiet wartości dodanych, tj. troskę o środowisko i przyszłe pokolenia, możliwość pełnej personalizacji produktów, fachowe doradztwo i wiele więcej. Prościej rzecz ujmując, na ten milowy krok składało się wiele mniejszych i większych działań. Dobrze przemyślanych i zaplanowanych w najdrobniejszym detalu.

MS: Jesteśmy przekonani, że przyszłość należy do tych, którzy biznes rozumieją nie jako dążenie do maksymalizacji zysków, a gotowość do wdrażania zrównoważonych rozwiązań o prośrodowiskowym charakterze. Dlatego i my, choć pracujemy z jednym z najbardziej ekologicznych surowców, jakim jest aluminium, nieustannie optymalizujemy pod tym kątem procesy produkcyjne, a rok 2022 był dopiero początkiem naszych wzmożonych działań.

Mauro Spizzo, wiceprezes regionu Europy Wschodniej w Hydro Extrusion

Mauro Spizzo, wiceprezes regionu Europy Wschodniej w Hydro Extrusion

4. Co marka Hydro planuje na najbliższe kwartały? Który sektor uznają Państwo za najbardziej strategiczny z punktu widzenia rozwoju branży ALU?

PW: Bez wątpienia jedną z najważniejszych gałęzi będzie branża solarna, której dynamiczny rozwój otwiera naprawdę ogromne możliwości biznesowe i produkcyjne. Panele fotowoltaiczne, firmy, które inwestują w surowce odnawialne, by pracować ekologicznie i niwelować ślad węglowy - konsekwentnie budujemy swoją pozycję lidera w obszarze rozwiązań dla alternatywnych źródeł energii. Aluminiowe moduły fotowoltaiczne to mocna propozycja w naszej ofercie, gdzie wciąż pozostajemy otwarci na potrzeby klientów, szukając w obrębie naszych marek jak najefektywniejszych sposobów na zintegrowanie systemów z budynkami.

MS: Mówiąc zaś o metodologii pracy, będziemy nieustannie rozwijać, już w tym momencie niezwykle silny, dział doradztwa produktowego. I tu jeszcze raz należy wspomnieć o programie EcoDesign, dzięki któremu już na początkowych etapach współpracy każdy projekt wspierany jest przez ekspertów Hydro, a klient otrzymuje nie tylko bezpieczne rozwiązania aluminiowe, lecz także ścieżkę realizacji, która łączy wydajność i trwałość z najlepszymi z możliwych rozwiązaniami ekonomicznymi i środowiskowymi. W ten sposób dbamy o dobro naszych partnerów, ale również o planetę.
PW: I właśnie te wartości będą nam przyświecać w kolejnych latach.

Artykuł został dodany przez firmę

Hydro Extrusion Poland Sp. z o.o.

Jesteśmy w stanie spełnić nawet najbardziej specyficzne wymagania klienta w zakresie profili aluminiowych. Dysponujemy trzema prasami do wyciskania profili aluminiowych.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.