Artykuł Dodaj artykuł

Istotne zalety cięcia strumieniem wody

KMT Waterjet Systems jest jednym z wiodących przedsiębiorstw w zakresie cięcia strumieniem wody

KMT Waterjet Systems jest jednym z wiodących przedsiębiorstw w zakresie cięcia strumieniem wody; przez ponad 40 lat zebraliśmy kompleksową wiedzę oraz bogate doświadczenie w tym zakresie. Przedsiębiorstwo nasze rozwija się również dzięki wkładowi w rozwój technologii ultra-wysokociśnieniowej oraz liczne świadczone przez nas usługi w ciągu ostatnich czterech dziesięcioleci.

Cięcie strumieniem wody jest unikalną i na wskroś nowoczesną technologią, którą można wykorzystać zwłaszcza przy automatyzacji procesów produkcyjnych, gdyż pozwala ona na znaczne obniżenie kosztów.

Jakie zalety ma technologia cięcia strumieniem wody w stosunku do innych technologii cięcia?

 • Niezwykle szybka implementacja – z deski kreślarskiej bezpośrednio na stół cięcia
 • Krótki czas ustawiania – niewielkie siły styczne w większości przypadków powodują, że skomplikowane mocowanie urządzenia jest zbędne
 • Wysoki stopień precyzji– kosztowne docinanie staje się dzięki temu zbędne
 • Duże prędkości cięcia
 • Nie jest konieczne późniejsze ostrzenie narzędzia
 • Większe bezpieczeństwo dla użytkownika i dla środowiska – nie są wytwarzane opary ani pył pochodzący z materiału; nie są potrzebne kosztowne chłodziwa
 • Cięcie na zimno – nie powoduje zmiany struktury materiału
 • Czysty produkt finalny – eliminacja konieczności późniejszej obróbki
 • Krawędzie cięcia bez zadziorów – w przypadku większości zastosowań nie jest konieczna późniejsza obróbka krawędzi cięcia
 • Niewielka szerokość szczeliny cięcia
 • Idealna do szybkiego sporządzania prototypów, elastyczna produkcja Sprawdzona w produkcji wielkich serii
 • Optymalne wykorzystanie materiału za pomocą oprogramowania CAD/CAM
 • Rozwiązania systemowe dopasowane do potrzeb dla klienta

Technologia cięcia strumieniem wody

Największą zaletą tej technologii w stosunku do innych technologii cięcia jest fakt, iż jest ona procesem cięcia na zimno. Dzięki temu zastosowanie tej technologii jest zalecane we wszystkich przypadkach, w których przecinanie tarczą, obróbka wiążąca się z wytwarzaniem wiórów lub obróbka termiczna przynoszą niezadowalające jakościowo efekty. W przeciwieństwie do termicznych technologii cięcia materiały cięte za pomocą strumienia wody nie podlegają podczas przecinania żadnym obciążeniom termicznym, dzięki czemu wykluczone jest dalsze utwardzanie materiału bądź jego odkształcanie, a także nie powstają krople wytopionego materiału i nie ma miejsca emisja gazów.

Podczas cięcia laserowego tworzyw sztucznych powstają trujące gazy, które należy odessać i zutylizować w odpowiedni sposób, co wiąże się z dodatkowymi nakładami czasowo-finansowymi. Cięcie strumieniem wody jest częstokroć jedyną odpowiednią metodą cięcia metali z powłoką z tworzywa sztucznego, gdyż nie wywołuje ona żadnych negatywnych zmian powierzchni. Często nie warto nawet próbować przecinania niektórych materiałów o większych grubościach korzystając z powszechnych metod cięcia termicznego. I tak na przykład tytan, stal szlachetna, miedź i aluminium stwarzają podczas cięcia laserowego największe problemy. Laser jest również narzędziem nieodpowiednim do cięcia niektórych materiałów mineralnych lub materiałów wzmocnionych włóknem.

Wymagania dotyczące cięcia przemysłowego

wzrosły znacznie w ostatnich latach. Wykraczają one współcześnie poza wysoką produktywność lub po prostu dużą prędkość cięcia. Obejmują również możliwości wycinania skomplikowanych kształtów z zachowaniem wysokiej precyzji, przy czym kładziony jest oczywiście nacisk na wysoką precyzję wykonania krawędzi cięcia. Cięcie strumieniem wody nie wywiera na obrabiany materiał sił stycznych. Pomimo powstawania wysokich energii kinetycznych podczas cięcia strumieniem wody nie dochodzi do odkształcenia przecinanego przedmiotu i możliwe jest osiągnięcie wysokiej precyzji cięcia bez wystrzępiania krawędzi cięcia lub pozostawiania zadziorów. Krawędzie cięcia wykazują bardzo wysoką jakość i nie jest konieczna również ich późniejsza obróbka. Powierzchnia obrabianego przedmiotu pozostaje nieuszkodzona.

Strumień wody o grubości włosa pozostawia po sobie również minimalną szczelinę cięcia. Dzięki temu strata materiału przedmiotu obrabianego jest najmniejsza z możliwych – jest to zaleta niedościgniona przez inne technologie cięcia. Ta właściwość pozwala na zastosowanie oprogramowania o bardzo gęstej siatce, dzięki czemu technologia ta staje się jeszcze ekonomiczniejsza i bardziej interesująca.

Cięcie strumieniem wody ma szczególnie dużo zalet

jeżeli chodzi o wycinanie skomplikowanych kształtów. W trakcie cięcia na zimno materiałom można nadać niemal każdy kształt. Producent, który musi stale zmieniać kontury cięcia i cięte materiały będzie zachwycony uniwersalnością technologii cięcia strumieniem wody. Cięcie strumieniem wody można wykonywać korzystając z różnych technik cięcia. Kąty ostre, bardzo minimalne promienie – wszystko jest w tej technice możliwe. Możliwość rozpoczęcia cięcia w środku materiału powoduje, że cięcie strumieniem wody jest narzędziem o uniwersalnym zastosowaniu dla każdego typu materiałów.

Ulga dla środowiska

dzięki cięciu strumieniem wody. Cały proces jest niezwykle czysty, nie powstają podczas niego pyły, ani też szkodliwe dla zdrowia opary. Nie są konieczne oleje ani emulsje do cięcia. Przy aktualnych cenach surowców oraz ograniczonej możliwości korzystania z zasobów naturalnych optymalne wykorzystanie materiału oraz siatka cięcia część przy części dają znaczną przewagę nad konkurencją. I to jest właśnie decydujący argument przemawiający za wyborem technologii cięcia wodnego.

Artykuł został dodany przez firmę

KMT Waterjet Systems

Technologia cięcia strumieniem wodnym - eksperci dla zawodowców. KMT Waterjet jest innowacyjnym liderem w zakresie tej technologii.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.