Eagle Group Syrex. Maszyny i narzędzia do obróbki metalu. Czesław Syrek
ALPHA TECHNOLOGY sp. z o.o. S.K.A.	ALPHA TECHNOLOGY sp. z o.o. S.K.A.

Artykuł Dodaj artykuł

Air Products inwestuje w Warszawie w nowoczesną napełnialnię butli

Firma Air Products, największy dostawca gazów technicznych w Polsce, ogłosiła, że inwestuje w Warszawie w napełnialnię butli gazami technicznymi.

Logo AIR PRODUCTSFirma Air Products, największy dostawca gazów technicznych w Polsce, ogłosiła, że inwestuje w Warszawie w napełnialnię butli gazami technicznymi. Rozbudowa obiektu o wartości 5 milionów złotych rozpoczęła się w maju 2011 roku, a jego uruchomienie planowane jest w październiku tego roku. Napełnialnia, która jest zlokalizowana na Targówku Przemysłowym, osiągnie pełnię zdolności produkcyjnych w 2012 roku.

Najnowsze rozwiązania technologiczne Air Products wykorzystane w zakładzie pozwolą na napełnianie pod ciśnieniem 200 bar około 1 000 butli dziennie. Zakład będzie przystosowany do napełniania butli wszystkimi rodzajami gazów technicznych (takimi jak np. argon, tlen, dwutlenek węgla i ich mieszaniny), gazami spawalniczymi typu Linx®, należącymi do najbardziej zaawansowanej technologicznie linii gazów spawalniczych dostępnych w Polsce,  a także gazami MAP (gazy używane do pakowania żywności w tzw. atmosferze modyfikowanej) przeznaczonymi dla przemysłu spożywczego oraz tlenem medycznym.

Butle napełniane pod ciśnieniem 200 bar mogą pomieścić o 50% więcej gazu niż te napełniane pod ciśnieniem 150 bar, obecnie najczęściej dostępne w Polsce. Napełnianie butli pod wyższym ciśnieniem oznacza obniżenie kosztów dla użytkowników, ze względu na mniejszą częstotliwość napełniania, co z kolei wpływa na obniżenie kosztów transportu i składowania (dwie 200-barowe butle zawierają taką samą ilość gazu, jak 3 butle 150-barowe). Ponadto butle 200-barowe pozwalają na dłuższe wykorzystywanie gazów oraz zaoszczędzenie miejsca.

„Inwestycja w Warszawie pozwoli nam na zwiększenie dostępności w Polsce nowoczesnych butli 200-barowych oraz szybkie reagowanie na potrzeby naszych klientów. Jest to także kolejny krok prowadzący do umocnienia pozycji Air Products na polskim rynku, gdzie jesteśmy już liderem” – powiedział Piotr Wieczorek, dyrektor generalny Air Products ds. gazów sprężonych na Europę Środkową i Wschodnią.

Napełnialnia w Warszawie będzie obsługiwać klientów Air Products głównie z regionu Polski północnej i północno-wschodniej. Jest to piąty zakład napełniania butli gazami technicznymi Air Products w Polsce oprócz napełnialni zlokalizowanych już w: Siewierzu, Korzonku k. Kędzierzyna-Koźle, Brzegu Dolnym i Poznaniu.

W pełni skomputeryzowane linie napełniania butli pozwolą na kontrolę jakości podczas całego procesu napełniania. Zakład w Warszawie będzie posiadał specjalny system monitoringu (ang. traceability) pozwalający na identyfikację butli z danej partii na każdym etapie użytkowania przez klienta. Ma to szczególne znaczenie w przypadku butli z tlenem medycznym, którego wytwarzanie w Polsce, tak jak i w całej Unii Europejskiej, podlega wymaganiom Dobrej Praktyki Wytwarzania (GMP). Regulacje te nakładają obowiązek identyfikowalności butli z gazami medycznymi. 

Artykuł został dodany przez firmę


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły