Artykuł Dodaj artykuł

Technologia Waterjet

Chociaż wykorzystywanie strumienia wody pod wysokim ciśnieniem w celu rozbijania materiałów znane było już w połowie 19. wieku, dopiero w latach 30. ubiegłego stulecia pojawił się pomysł wykorzystania wąskiego strumienia w celu stworzenia przemysłowego narzędzia przecinającego. 

Technologia WaterjetChociaż wykorzystywanie strumienia wody pod wysokim ciśnieniem w celu rozbijania materiałów znane było już w połowie 19. wieku, dopiero w latach 30. ubiegłego stulecia pojawił się pomysł wykorzystania wąskiego strumienia w celu stworzenia przemysłowego narzędzia przecinającego. Pierwsza tego typu maszyna powstała już w roku 1933 i służyła do przecinania papieru.

Abrasive Waterjet

Przecinanie strumieniem czystej wody jest bardzo skuteczne, ale jedynie w przypadku materiałów miękkich. Współczesne zastosowania, a więc między innymi cięcie mosiądzu, aluminium, miedzi, stali węglowej i nierdzewnej, a nawet stali żaroodpornych i hartowanych oraz ceramiki, wymagały zastosowania innowacyjnych rozwiązań.

Pomysł dodania ścierniwa do strumienia wody zawdzięczamy Elmo Smithowi oraz Leslie Tirellowi, którzy w latach 30. stworzyli podwaliny pod wykorzystywaną współcześnie technologię – Abrasive Waterjet.

Jak to działa?

Jak już wspomniano, miękkie materiały można przecinać samym strumieniem wody. W przypadku technologii Abrasive Waterjet, do strugi wody dodaje się ziarna ścierniwa, którym najczęściej jest garnet – minerał zaliczany do gromady krzemianów. Mieszanina ta kierowana jest do dyszy, gdzie jest stabilizowana i formowana. W chwili wylotu z dyszy, struga ma prędkość przekraczającą 300 m/s, co pozwala na przecinanie nawet najtwardszych materiałów o grubości przekraczającej 200 mm.

Zalety i zastosowanie

Ogromna dokładność cięcia, możliwość przecinania najtwardszych materiałów, jak również i głębokość przecinania sięgająca 200 mm to tylko niektóre cechy, które wyróżniają technologię Waterjet na tle innych przemysłowych metod cięcia.

Niewielka szerokość szczeliny, nieprzekraczająca 1 mm, a także właściwości współcześnie stosowanych wycinarek, umożliwiających między innymi pochylenie głowicy i wycinanie z pochyloną ścianką, powodują, że technologia znajduje zastosowanie w przemyśle metalowym, branży kamieniarskiej, budownictwie, motoryzacji, przemyśle lotniczym i wielu innych. Więcej o zastosowaniu przeczytasz na http://www.techmat.plock.pl/oferta-produkcyjna/water-jet

Przeciwnie do cięcia plazmą lub laserem, Waterjet pozwala uniknąć powstawania nierówności na krawędziach, dzięki czemu materiały nie wymagają już dodatkowej obróbki.

Ekologia

Nie sposób zbagatelizować faktu, że cięcie wodą jest technologią wyjątkowo przyjazną środowisku. Metoda ta nie wymaga użycia żadnych środków chemicznych, a ilość energii wykorzystywana do pracy maszyny jest stosunkowo niewielka, co ma z pewnością istotne znaczenie dla każdego, komu kwestie ekologiczne nie są obojętne.