Artykuł Dodaj artykuł

Modne aluminium we wnętrzach

Rosnące możliwości technologiczne, aspiracje projektantów i potrzeby konsumentów sprawiają, że rynek meblarski nieustannie poszukuje nowych rozwiązań. W nowoczesne wymagania estetyczne i funkcjonalne doskonale wpisują się elementy aluminiowe, dzięki którym wnętrza nabierają ostatecznego sznytu i charakteru.

Rosnące możliwości technologiczne, aspiracje projektantów i potrzeby konsumentów sprawiają, że rynek meblarski nieustannie poszukuje nowych rozwiązań. W nowoczesne wymagania estetyczne i funkcjonalne doskonale wpisują się elementy aluminiowe, dzięki którym wnętrza nabierają ostatecznego sznytu i charakteru.

Sapa Aluminium

Współczesna architektura wnętrz czerpie z wielu stylów, stawiając jednocześnie na eklektyzm i niebanalne połączenia. Dlatego tak często obok materiałów tradycyjnie wykorzystywanych we wnętrzarstwie, tryumfy święci dziś metal. Mimo że na ogół kojarzy się on z pomieszczeniami surowymi i chłodnymi w odbiorze, to odpowiednio skomponowany z pozostałymi elementami wystroju zaskakuje niespotykanym i pięknym obliczem. Wśród metali występujących powszechnie w naszych domach znajdują się przede wszystkim stal, miedź, mosiądz i aluminium, które w ostatnich latach mocno zyskało na popularności.

Za aluminium przemawia kilka istotnych czynników. Co najważniejsze, jest lekkie, dzięki czemu zyskuje ogromną przewagę w kontekście jego obróbki i transportu do dystrybutorów i użytkowników końcowych. Nic dziwnego zatem, że z tego materiału powstają listwy progowe, ramy i prowadnice do drzwi przesuwnych (w tym szaf), widoczne części konstrukcyjne mebli, jak np. stelaże i fronty, a także elementy ozdobne: listwy, uchwyty, gałki, listwy cokołowe itp. Aluminium jest dziś wszędzie: w każdym pomieszczeniu, i w każdym obiekcie.

Połysk, mat, kolor

Sapa AluminiumW porównaniu z innymi metalami, aluminium jest cieplejsze i przyjemniejsze w dotyku. Ponadto, jest materiałem niezwykle plastycznym, dzięki czemu można uzyskać w zasadzie dowolny efekt wizualny. – To materiał bardzo wszechstronny. Ze względu na naprawdę szeroką gamę możliwości wykończeniowych, możemy uzyskać niezwykle zróżnicowane powierzchnie. W zależności od wybranej metody obróbki, zmienia się sposób odbijania światła; np. jeśli chcemy uniknąć pełnego błysku, aluminium można poddać szczotkowaniu lub satynowaniu – mówi Sebastian Szymański, Kierownik Działu Wsparcia Technicznego Sprzedaży z firmy Sapa Aluminium.

Elementy wykonane z aluminium mogą występować w różnych kolorach – zarówno w połysku, jak i głębokim macie. W wyniku anodowania bądź lakierowania proszkowego profili, możemy uzyskać dowolny kolor z palety RAL lub NCS, przy jednoczesnym zwiększeniu trwałości i odporności na korozję. Z tych względów, elementy anodowane i lakierowane dobrze sprawdzają się w kuchniach i łazienkach – zwłaszcza jako ramy kabin prysznicowych. Ten typ wykończenia perfekcyjnie stabilizuje całość konstrukcji, a dodatkowo wygląda niezwykle elegancko, przy jednoczesnym zachowaniu praktyczności (są łatwe w utrzymaniu czystości). Hitem ostatnich miesięcy stały się kabiny z dzielonego szkła oprawionego w czarne, matowe ramy aluminiowe – i choć obecnie są w sprzedaży głównie na zachodzie, nie ulega wątpliwości, że za sprawą blogów i portali o tematyce wnętrzarskiej, moda na nie wkroczy także do Polski.

Artystyczne możliwości

Sapa AluminiumZ aluminium chętnie korzysta także Konstantin Grcic, jeden z najpopularniejszych projektantów przemysłowych na świecie, tworzący zarówno przedmioty produkowane seryjnie jak i adresowane do małych grup odbiorców. Krzesło Chair_One, będące dziś symbolem jego twórczości, stół Table_B, czy lampa Mayday to tylko niektóre spośród jego dzieł, do produkcji których użyte zostało aluminium. – Często korzystam z tego materiału. Podoba mi się różnorodność kształtów profili, a także to, że są bardzo funkcjonalne i świetnie sobie radzą w różnych warunkach, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz – mówi w wywiadach Grcic.

Ozdoby z aluminium coraz częściej pojawiają się w naszych wnętrzach. Profile aluminiowe najkorzystniej współgrają ze szkłem (przezroczystym, matowym lub mlecznym), choć coraz modniejsze staje się też łączenie aluminium z plexi. Równie ciekawe efekty dekoracyjne można uzyskać dzięki połączeniu aluminium ze światłem. Takie możliwości dają profile aluminiowe firmy Sapa wyposażone w dodatkowy kanał do montażu diod typu LED. Dzięki tej technologii można projektować nie tylko nowoczesne lampy wiszące czy nabiurkowe, ale i fronty meblowe zintegrowane z oświetleniem. – W zależności od potrzeb można zastosować profile standardowe, charakteryzujące się zróżnicowanymi kształtami i parametrami, a w przypadku projektów wymagających indywidualnego podejścia – skorzystać z możliwości produkcji profili specjalnych, wykonywanych na podstawie indywidualnych rozwiązań konstrukcyjnych – wyjaśnia Sebastian Szymański z Sapa Aluminium.

Bogata oferta producentów mebli, materiałów wykończeniowych i dodatków wnętrzarskich potwierdza, że aluminium jest inspirującym materiałem o dużym potencjale. Szeroki asortyment, coraz większa paleta kolorów i zróżnicowane wzornictwo pozwalają na wcielenie w życie nawet najśmielszych wizji projektanta. – Pracując z aluminium, chce się je pokazać – mówi Konstantin Grcic i dodaje: - A nie o każdym materiale można tak powiedzieć.

Artykuł został dodany przez firmę

Hydro Extrusion Poland Sp. z o.o.

Jesteśmy w stanie spełnić nawet najbardziej specyficzne wymagania klienta w zakresie profili aluminiowych. Dysponujemy trzema prasami do wyciskania profili aluminiowych.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.

 
Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.