Artykuł Dodaj artykuł

MAXIEM – sztuka wodą wycięta

Czy urządzenie do cięcia wodą – waterjet może być wykorzystywany do tworzenia użytkowych dzieł sztuki? Z pozoru wydaje się to mało realne.

Czy urządzenie do cięcia wodą – waterjet może być wykorzystywany do tworzenia użytkowych dzieł sztuki? Z pozoru wydaje się to mało realne. Jednak firma MAXIEM WATERJETS z Elbląga udowadnia, że waterjet może przeobrazić artystyczny, nawet najbardziej wymagający projekt w realna formę. Oto przykład.

Nie ma w tym żadnych spoiw, kleju czy nitów ani spawu. A jednak wszystko do siebie pasuje, idealnie spasowane, sprawia wrażenie jednej całości. Elementy precyzyjnie i fantazyjnie wycięte urządzeniem do cięcia wodą. Zespolone ze sobą, dają jedną, spójną całość. Praktycznie nie widać linii łączeń. Działa, funkcjonuje, został w całości stworzony przez waterjeta MAXIEM. Ma szansę stać się wyjątkową ozdobą zarówno biura, jak i domu.

- Kiedyś zastanawiałem się, co mógłbym dać klientowi naszej firmy jako niezwykły prezent – wspomina Tomasz Łapiński, dyrektor ds. sprzedaży firmy MAXIEM WATERJETS. – Właściwie wszystko już było i wszystko widziałem – pendrivy, kubki, długopisy, smycze czy kalendarze. My chcemy być oryginalni, wyjątkowi. Tak jak oryginalną i wyjątkową jest nasza maszyna do cięcia wodą.

Stąd zrodził się pomysł na stworzenie urządzenia, którego główne elementy powstałyby za pomocą waterjeta. Zadania przekucia pomysłu w dzieło podjęli się znani w całej Polsce projektanci Mirosław Rekowski i Piotr Mikołajczak - cenieni twórcy sztuki użytkowej.

- Projekt od samych założeń, został przewidziany do wykonania w technologii strumieniowo-ściernej. Już na etapie rozważań koncepcyjnych zakładaliśmy, że ma przede wszystkim pokazywać niezwykłe możliwości narzędzia. W drugiej zaś kolejności chcieliśmy uzyskać efekt zaskoczenia jego niezwykłą formą oraz efekt tajemniczości wynikający z niepewności co do zasady jego działania i odczytu – mówi projektant Mirosław Rekowski. – Chcieliśmy, aby projekt stanowił kontrast: z jednej strony poetyki urządzeń z początku XX wieku - grube, pokryte rdzą, ciężkie stalowe elementy, o organicznych kształtach - jak z łodzi kapitana Nemo, zestawione z nowoczesną, wręcz "kosmiczną" technologią wykonania. Chcielibyśmy wierzyć, że to się udało.

Projektanci wskazali na formę. W firmie MAXIEM WATERJETS powstały pierwsze prototypy urządzenia.

- Myślę, że jest to przedmiot, który z powodzeniem może być ozdobą nie tylko biura ale również domu – mówi Tomasz Łapiński z firmy MAXIEM WATERJETS. – Chcemy, aby to nie był gadżet firmowy, ale prawdziwe dzieło sztuki użytkowej wytworzone za pomocą waterjeta. Dlatego każde z tych urządzeń będzie nosiło swój unikatowy numer.

Warto dodać, że wykonanie tego urządzenia za pomocą technologii cięcia wodą, to niezwykle misterne i wyjątkowe przedsięwzięcie. Efektem jest prawdziwe dzieło sztuki.

- Naszym zamierzeniem było to, aby osoby do których ten prezent trafi, były przekonane o jego wyjątkowości. To ma być przedmiot, który będzie żył razem ze swoim właścicielem a jednocześnie udowadniał, jak niesamowite rzeczy można wykonać posiadając waterjeta – mówi Tomasz Łapiński.

Już wkrótce na stronie www.maxiem.pl odsłonimy tajemnicę czym jest urządzenie stworzone za pomocą waterjeta MAXIEM.

Artykuł został dodany przez firmę


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.

 
Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.